Eksperyment - Luke Dittrich - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Eksperyment (twarda)

Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 496
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Eksperyment, Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny - opis produktu:

Jedna z najważniejszych książek non-fiction ostatnich lat. Wstrząsająca opowieść o cienkiej granicy między medycznym eksperymentem a zbrodnią.

"Człowiek nie jest z pewnością gorszy jako zwierzę doświadczalne, tylko dlatego że umie mówić".
- Paul Bucy, amerykański neurochirurg

Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała w zbrodni. Przejmująca książka Luke`a Dittricha podejmuje aktualny temat granic, których nauka nie powinna przekraczać, ale nieustannie robi to w imię postępu.
Henry każdego dnia zaczynał życie od nowa. Miał tylko dwadzieścia siedem lat, kiedy odebrano mu pamięć. Poddano go eksperymentalnej terapii, mającej wyleczyć epilepsję. Lekarze wycięli mu część mózgu, w wyniku czego utracił możliwość zapamiętywania i tym samym tożsamość. Przez następne kilkadziesiąt lat był tylko bezwolnym przedmiotem badań. Nawet po śmierci nie zaznał spokoju: sekcja jego mózgu była w 2006 roku transmitowana w sieci, gdzie obejrzało ją ponad 3 miliony widzów. Henry przeszedł do historii jedynie jako "Pacjent H.M.", nie jako człowiek, a to jemu zawdzięczamy podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Książka Luke`a Dittricha opowiada jego historię i przywraca mu człowieczeństwo.

Książka Eksperyment Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny, pochodzi z wydawnictwa Znak. Autorem książki jest Luke Dittrich. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż. Książka Eksperyment liczy 496 stron. Jej wymiary to 135x210. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: literatura faktu i reportaż
 • Wydawnictwo: Znak
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 135x210
 • Ilość stron: 496
 • ISBN: 978-83-240-4725-3
 • Wprowadzono: 14.02.2018

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Eksperyment, Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny

4.4/5 ( 32 oceny )
 • 5
  23
 • 4
  3
 • 3
  3
 • 2
  2
 • 1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

subiektywnik literacki

13-02-2018 14:20

Co ma wspólnego przewrócenie się na chodnik z neurochirurgią? Jaki jest związek pomiędzy warsztatem samochodowym a trepanacją czaszki? Czy rozwojowi nauki muszą towarzyszyć eksperymenty? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w książce non-fiction pt. "Eksperyment"

W książce Lukea Dittricha mamy do czynienia z opowieścią nie tyle rodzinną, bo dziadek autora przyczynił się do rozwoju neurologii i neurochirurgii w skali światowej, ale mamy opowieść o tym, jak pewne czynniki niezależne od człowieka, pewne zbiegi okoliczności doprowadzają do podsumowania wskazującego na to, jak czasem niewiele potrzeba, by popchnąć naukę na przód. Autor odkrywając niesamowitą historię swojej rodziny przedstawia jak zdarzenia kształtowały późniejsze kroki jego dziadka, znanego wówczas neurochirurga, który 70 lat temu dokonywał odkryć mających wpływ na to, w jaki stopniu rozwinięta jest współcześnie ta gałąź medycyny.

Motywy, którymi kierował się mój dziadek, były chyba bardziej skomplikowane niż w przypadku więszkości pozostałych. Przede wszystkim jego zamiłowanie do badań naukowych zawsze dorównywało czysto leczniczymi aspektami sztuki medycznej. s.184
Niestety, za każdym odkryciem naukowym muszą iść ofiary. Tak było i w tym przypadku. Zanim zaczęto przeprowadzać poważne operacje neurochirurgiczne, musiało dojść do wielu zgonów, wielu wypadków, w których pacjenci tracili zdolności umysłowe, za każdą z tych historii stoją setki tragedii. Czytając te fragmenty nasunęło mi się skojarzenie z filmem "Bogowie", przedstawiającym współczesnego szaleńca medycyny, Zbigniewa Religię. On również miał wizje, które pozwalały mu na osiąganie niemożliwego, ale zanim doszło to udanego przeszczepu serca wykonano wiele zabiegów, których skutki były opłakane. Ale dzięki tym próbom dziś przeszczep serca wykonuje się w każdym przypadku pozwalającym na uratowanie życia.

Na jednej z gablot umieszczono tabliczkę z łacińskim zdaniem, które podsumowuje dewizę przyświecającą kolekcji: Mortui vivos docent. Umarli uczą żywych. s.111

"Eksperyment" to książka o jednym z najsłynniejszych pacjentów, który po urazie głowy zapadł na epilepsję. Jedynym sposobem na zatrzymanie choroby była eksperymentalna metoda polegająca na wycięciu fragmentu przysadki mózgowej w wyniku czego pacjent tracił możliwość zapamiętywania. Henry Molaison znany jako "pacjent H.M." rozpoczynał każdy dzień od nowa, ale dzięki temu, że rodzina zgodziła się na prowadzenie badań na nim, dzisiejsza neurochirurgia pozwala na przeprowadzanie najbladziej skomplikowanych i dokładnych zabiegów na mózgu ludzkim.

"To historia opowiadająca o nauce i o naturze, ludzkiej i nie tylko. A zaczyna się, podobnie jak wiele innych historii, od upadku." s.13

Książka jest wyrazem podziwu, ale też pokazuje jakie są cienie sukcesu. Z jednej strony mamy tutaj ogromny triumf nauki, ale z drugiej jest on okupiony wieloma tragediami ludzkimi i rodzinnymi. Warto zapoznać się nie tylko ze względów naukowych, aby poszerzyć swoją wiedzę, ale przede wszystkim ze względów czysto humanitarnych, by zrozumieć więcej.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

tekstykultury.pl

10-02-2018 10:27

Już na wstępie trzeba powiedzieć, że nie jest to tytuł prosty. Chociaż cel szczytny i historia, którą powinien znać każdy, to jednak specjalistyczne słownictwo, którym posługuje się autor (trzeba mieć świadomość, że i tak jest dostosowane do przeciętnego odbiorcy) może skutecznie zniechęcić niedzielnych czytelników, którzy sięgają po książki lekkie, łatwe i przyjemne. Dittrich opowiada historię Molaisona od początku, przytacza rozmowy, które zostały z nim przeprowadzone w ramach eksperymentu, a które pokazują, jak wielka krzywda została mu wyrządzona: utrata pamięci postąpiła u niego tak bardzo, że lekarka, która przeprowadza z nim rozmowę i wyjdzie na jakiś (krótki) czas, po powrocie musi przedstawiać się od nowa, tak jakby rozmawiała z człowiekiem, którego widzi pierwszy raz w życiu. Poza tym autor przytacza również elementy biografii swojego dziadka, próbując przybliżyć czytelnikowi motywację, która nim kierowała podczas wykonywania operacji na mózgu.
?Eksperyment? moim zdaniem spełni swoją funkcję wyłącznie wtedy, kiedy dotrze do wielu ludzi. Tak, aby możliwie najwięcej osób dowiedziało się o tym, że ?Pacjent H. M.? był konkretną osobą, której życie mogło potoczyć się zupełnie inaczej, który mógł funkcjonować tak jak Ty, tak jak ja, ale jego historia zakończyła się inaczej. Gorzej? Dla niego na pewno. A dla nas?

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
Twórca Recenzji Tygodnia! - nagroda w ramach cotygodniowego konkursu "Zdobądź punkty za recenzje" Gandalf.com.pl

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

24-01-2018 15:05

Kryminologia i kryminalistyka szczególnie ta w wydaniu dokumentalnym to dla mnie nie lada gratka. To samo można powiedzieć o medycynie. Wszelkie książki mające z nią cokolwiek wspólnego albo są przeze mnie przeczytane albo grzecznie czekają. Wszystko to co ukazuje początki uwielbianych przeze mnie dziedzin jest dla mnie szczególne. I choć jak wiemy nie wszystko jest tak "piękne i kolorowe" jak dziś to trzeba było wymyślić sposoby by się tego dowiedzieć. Jak się okazuje czasami były one drastyczne i nie skłamała bym mówiąc - nieludzkie.

Pacjent H.M. niezwykle znany w medycznych kręgach pozwolił lekarzom otworzyć bramy do niedostępnych do niedawna obszarów ludzkiego ciała - mózgu. Do niedawna był również tylko inicjałami. Człowiekiem o dwóch literkach. Dziś jego tożsamość została ujawniona, a w raz z nią pewnego rodzaju podziękowania i szacunek za to co pozwolił odkryć. Niestety nie było to dla niego ani łatwe ani przyjemne. A jak się okazuje dla niektórych lekarzy również. Prawdą jest jednak to, że jeśli chcemy poznać nieznane to musimy walczyć z własnymi słabościami i ograniczeniami. Co jednak, gdy to wszystko nie dotyczy tylko nas? Co gdy jesteśmy uzależnieni także od walki drugiej osoby?

Luke Dittrich ukazuje nam początki medycyny ukierunkowanej tylko na mózg. Jego dziadek dokonał wielu odkryć, ale kosztem niejednego ludzkiego zdrowia. Tylko trzeba zadać sobie pytanie: "o ile gorsze życie zafundował pacjentom William Beecher Scoville i czy na pewno było ono gorsze od dotychczasowego?"

Neuroanatomia, bo tak nazywa się ta dziedzina swoje największe sukcesy może przypisać właśnie temu jednemu pacjentowi- H.M. . Choć nie można powiedzieć by i bez niego nie posuwała się do przodu. Kim, więc jest ten anonimowy mężczyzna?

To Henry Gustave Molaison, który urodził się 26 lutego 1926 roku w Connecticut. W wieku około 7 -8 lat uległ wypadkowi. Potrącił go rowerzysta. Pod czas tego zdarzenia mózg chłopca został poważnie uszkodzony chociaż w tamtych czasach nikt tego nie wiedział. Jego życie zmieniło się nie do poznania mimo iż niezwykle szybko wrócił do zdrowia. To co po wypadku otrzymał Henry w "spadku" to ataki epilepsji, które mimo stosowania farmakoterapii z roku na rok był tylko gorsze -
częstsze i coraz bardziej "wyłączające" go z życia.

Co się stało, że z pełnoprawnego obywatela stał się tylko inicjałami? W wieku 27 lat zdecydował się poddać eksperymentalnej terapii. A dla lekarza biografia nie znaczy nic. Od tego czasu stał się po prostu "pacjentem H.M.". To dzięki niemu wiedza o ludzkim mózgu została wzbogacona o rzeczy, o których wcześniej medycy mogli marzyć. On sam przeszedł do historii. Szkoda tylko, że nie jako pełnoprawny obywatel czyli Henry Gustave Molaison, a pacjent H.M. .

Dziś jednak nadszedł czas by przedstawić osobę, która tak wiele dała nam szarym ludziom oraz uczonym czyli lekarzom. Luke Dettrich postanowił opowiedzieć nam historię zarówno początków neuroanatomii, ale też Henryego by zobaczyć w nim nie tylko obiekt badań czy królika doświadczalnego, ale człowieka z krwi i kości.

Książka niezwykle ciekawa i dająca do myślenia. Ukazuje nam jak cienka granica jest między medycznym eksperymentem, a zbrodnią.

"Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała zbrodni"*

Warto zadać sobie nie tylko pytanie co nauka zawdzięcza pacjentowi, ale też czy i co pacjent zawdzięcza nauce. Zachęcam do zapoznania się z pozycją choć ostrzegam nie jest łatwa, a momentami wręcz ciężka. Gdyby nie chwiejny styl autora i dziwne wtrącenia oceniła bym ją naprawdę wysoko. A tak niestety braki troszkę psują całość. Mimo to jeśli tematyka jest Ci bliska lub Cię interesuje to zachęcam do przeczytania.

* - Cytat z "Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny" Luke Dittrich, tylna okładka

Więcej na:

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Dorota Ka

23-01-2018 11:54

Henry Gustav Molaison, bo to on jest bohaterem tej książki, cierpiał na epilepsję. Choroba zdominowała jego życie, częstotliwość i intensywność napadów uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. Farmakologia nie działała. W 1953 roku, w wieku 27 lat, Henry trafił w ręce świetnego lekarza, by poddać się operacji mózgu mającej uśmierzyć jego ataki. Możemy się tylko domyślać, jakie emocje towarzyszyły mężczyźnie przed położeniem głowy na stole operacyjnym. Strach, niepewność, oczekiwanie i nadzieja tworzyły pewnie jedną wielką mieszankę w jego umyśle. Henryemu również zostały tylko domysły, ponieważ William Beecher Scoville w trakcie operacji postawił na eksperyment. Pozbawiając Henryego części mózgu złagodził przebieg jego epilepsji, to prawda. Jednocześnie przemienił go w pacjenta H.M, któremu nauka zawdzięcza podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Można w tym miejscu zapytać, co pacjent H.M. zawdzięcza nauce? (...)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Michał Lipka

20-01-2018 11:19

PAMIĘĆ ZŁOTEJ RYBKI

Ta książka, jeszcze zanim zacząłem lekturę, skojarzyła mi się z pewnym, kultowym już (choć hasło to jest mocno nadużywane) filmem. Mowa oczywiście o ?Memento? ? historii człowieka, który stracił możliwość zapamiętywania nowych rzeczy, wciąż żył w przeszłości, a nowe fakty (mające doprowadzić go do rozwikłania pewnej zagadki) tatuował sobie na ciele. Nie ma tutaj wprawdzie tak sensacyjnej otoczki, niemniej ?Eksperyment? to całkiem udana propozycja biograficzna, pokazująca okrucieństwo medycznych zabiegów i bezduszność lekarzy niepotrafiących dostrzec w pacjencie człowieka.

Henry Gustave Molaison przyszedł na świat w 1926 roku w Connecticut. Kiedy miał siedem lub osiem lat uległ wypadkowi, w którym doszło do urazu mózgu ? ta chwila na zawsze zmieniła jego życie, choć nie miał jeszcze o tym najmniejszego pojęcia. Szybko wrócił do zdrowia, jednakże po tym zdarzeniu została mu pewna pamiątka ? ataki epilepsji.
Żadnego z lekarzy nie obchodzą jednak takie szczegóły biograficzne. Dla nich Henry, kiedy w wieku 27 lat zgłasza się na eksperymentalną terapię mającą wyleczyć go z padaczki, w konsekwencji czego traci pamięć, jest niczym więcej jak ?pacjentem H.M.?. Królikiem doświadczalnym, którego można badać niekoniecznie zgodnie z etyką, byle osiągnąć odpowiednie rezultaty. W ramach terapii wycięto mu kawałek mózgu, a Henry stracił możliwość zapamiętywania nowych faktów. Od tej chwili żył już tylko jednym właściwie wspomnieniem, bo utracił także niemal wszystko to, co znał, wciąż uwięziony w mentalnym wieku 27 lat, bez szans na coś więcej, niż to, stał się bezwolnym, uległym obiektem badań lekarzy ? nawet po swojej śmierci. Dzięki niemu nauka wzbogaciła się o wiedzę na temat ludzkiego mózgu, a on sam przeszedł do historii. Ale nie jako Henry Gustave Molaison tylko ?pacjentem H.M.?. Nadszedł jednak czas by opowiedzieć jego historię i zobaczyć w nim człowieka, którym był, a nie tylko jeden z kolejnych przypadków medycznych?

Porównywanie twórczości jakiegokolwiek autora do dzieł Stephena Kinga przyjmuję zawsze z wielkim sceptycyzmem. I niestety słusznie ? owszem, przy wielu tego typu książkach bawiłem się naprawdę nieźle, ale gdzie im było do dzieł Króla. Podobnie jest też w tym przypadku, szczególnie, że ?Eksperyment? to nawet nie beletrystyka tylko książka dokumentalna, ale nie znaczy to, że mamy tu do czynienia z utworem słabym. Wręcz przeciwnie.

Bo ?Eksperyment?, choć ma swoje minusy (weźmy np. fakt, że jest to książka stylistycznie dość niespójna i pełna wtrąceń, które sprawdziłyby się bardziej w innej formie), jest znakomitą i poruszającą lekturą. Czytelnikowi żal jest Henry?ego właściwie od pierwszych stron, mamy w końcu do czynienia z sympatycznym człowiekiem, który przeżywa koszmar, ale nawet do końca nie jest go świadomy. Dla niego każdy nowy dzień zaczyna się w tym samym momencie i znika z umysłu ? zupełnie jak wspomnienia złotej rybki, która (przynajmniej według utartej opinii) pamięta zaledwie kilka ostatnich sekund. Nie jest to może do końca adekwatne porównanie, ale dość dobrze obrazuje całość. Wyobraźcie sobie zresztą, że nie zapamiętacie nic z tego, co dziś doświadczyliście, nieważne, jak mocno byście tego nie pragnęli. Że nie macie po co zaczynać czytać książki czy oglądać serialu, bo jutro zapomniecie o wszystkim.

W taki świat zabierze Was właśnie ta książka. Książka nieźle napisana i co najważniejsze z szacunkiem dla Henry?ego. Mocna i naprawdę warta poznania. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?