Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej - Ała Sadowska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej (miękka)

książka

Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej - opis produktu:

Oddając do rąk czytelników niniejsze opracowanie, przedstawiam w nim większość zagadnień, którymi zajmowałam się w ciągu ponad 49 lat, zarówno w trakcie mojej pracy w SGGW, jak też w toku współpracy z wieloma jednostkami w kraju i za granicą, a w szczególności z "European Science Foundation". Wiele z przedstawionych informacji zawdzięczam stażom naukowym oraz uczestnictwu w kongresach i konferencjach krajowych i międzynarodowych. Omawiana problematyka wchodziła w zakres ponad 100 prac magisterskich i doktorskich.
Zagadnienia zawarte w opracowaniu określa w zasadzie jego tytuł - "Ekotoksykologia". Termin ten składa się z dwóch członów: greckiego "oikos" - środowisko, dom, i łacińskiego "toxicus" - trujący, co oznacza czynniki trujące w środowisku. W opracowaniu utrzymano klasyczny podział na fizyczne, chemiczne i biologiczne czynniki środowiskowe. A zatem, zawarte są w nim zagadnienia zarówno dotyczące wpływu na organizmy żywe czynników toksycznych wprowadzonych przez człowieka, jak i wpływu na te organizmy czynników od zawsze stowarzyszonych z życiem na naszej planecie, np. promieniowania elektromagnetycznego. Uwzględniono także konsekwencje nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne UV, hałas i wibracje. Opisano substancje naturalne, mające negatywny wpływ na zdrowie, np, azbest stosowany w budownictwie czy fluor i ozon używane do fluorowania i ozonowania wody pitnej. Uwagę czytelników zwrócono również na skutki zdrowotne palenia tytoniu oraz substancji szkodliwych obecnych w żywności, ze szczególnym uwzględnieniem mykotoksyn. Nawet biopierwiastki, korzystne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze są szkodliwe. W podobny sposób działa też nadmiar hormonów. Opisano też klasyczne czynniki chorobotwórcze, takie jak priony, wirusy, bakterie, grzyby, czynniki roślinne i zwierzęce oraz podstawowe choroby cywilizacyjne związane z zanieczyszczeniem środowiska. Opisano wiele toksycznych substancji roślinnych, stanowiących surowiec do produkcji leków. Ponadto, w opracowaniu omówiono rośliny - jako źródło witamin oraz substancje stymulujące układ odpornościowy i detoksykujący (odtruwający organizm).

("Od autorki" - fragment)

Książka Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej pochodzi z wydawnictwa Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Autorem książki jest Ała Sadowska. Należy do gatunków: nauki przyrodnicze, geografia. Książka Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej liczy 427 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej

4/5 ( 2 oceny )
  5
  1
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.