rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Dziwna myśl w mej głowie - mobi, epub

O. Pamuk

ebook, multiformat: mobi, epub

30,92 zł taniej -10%

Dziwna pogoda

J. Hill

książka (miękka)

30,51 zł taniej -27%

To Ty dotknąłeś duszy mej

A. Tołstoj

książka (twarda)

26,40 zł taniej -16%

Dziwna pogoda - mobi, epub

J. Hill

ebook, multiformat: mobi, epub

29,70 zł taniej -15%

Dziwna i taki jeden

M. Brother

książka (miękka)

16,76 zł taniej -52%

Dziwna historia - epub Literatura dawna

B. Prus

ebook epub

4,22 zł taniej -15%

Dziwna historia Piotra Schlemichla i ...

P. ZBIOROWA

ebook, multiformat: mobi, epub, pdf

10,46 zł taniej -15%

Byt i myśl Tom II

L. Nowak

książka

29,45 zł taniej -26%

Stójka na głowie

Wykonawca:

Korniki

muzyka cd

Polskie Radio S.A.

25,92 zł

Dziwna myśl w mej głowie
ocena: 6, głosów: 4
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki

Dziwna myśl w mej głowie (twarda)

książka

Wydawnictwo: Literackie

Oprawa: twarda

Ilość stron: 700

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 39,82

Cena detaliczna: 66,36

U nas taniej o 40%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń
Powrót Darmowa wysyłka dla zamówień od 99zł. SPRAWDŹ!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (4)

  • Inne wydania

Dziwna myśl w mej głowie - opis produktu:

 "Dziwna myśl w mej głowie" to historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi, a zarazem drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969-2012. Wraz z Mevlutem, jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami stopniowo powiększającej się rodziny obserwujemy Stambuł na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jesteśmy świadkami fascynujących przemian, jakim podlegała metropolia. Śledzimy następujące po sobie pucze, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcję urzędników, przemiany obyczajowe, plotki, marzenia i lęki, którymi żyją stambulczycy, i widzimy, jak w miejscu dawnych gecekondu, prowizorycznych chatek wzniesionych przez ubogich imigrantów na bezprawnie zasiedlonych działkach, wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami - o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, rodzinach, które raz są szczęśliwe, a raz nie, o przyjaźni, nienawiści i marzeniach o lepszym życiu.
  Uliczny handlarz, wędrujący w zimowe wieczory po nędznych, zaniedbanych ulicach Stambułu, to rzadkość. Mevlut Karataş jest jednym z ostatnich i coraz mniej mieszkańców miasta otwiera okna i drzwi na jego głośne zawołanie: "Buzaaaa!". Za dnia ima się rozmaitych dorywczych prac: sprzedaży jogurtu, pilawu albo kelnerowania, za to nocą bierze na barki dzbany tradycyjnego tureckiego napoju, a nogi same niosą go przed siebie. Buza jest spuścizną po przodkach, przypomina ludziom o dawnych czasach i Mevlut nie wyobraża sobie życia bez niej, bez żartów z klientami i bez Stambułu, jego krętych uliczek, zakamarków, dzielnic, które zna jak własną kieszeń. Te długie wędrówki czynią Mevluta szczęśliwym, jednakże nie pozwalają zabezpieczyć bytu jego rodziny. A tę biedny Mevlut kocha ponad wszystko. Ma dwie śliczne córeczki i żonę Rayihę, którą poślubił wskutek pomyłki - z małej wioski w prowincji Konya porwał nie tę dziewczynę, którą zamierzał...Oryginalny tytuł: Kafamda Bir Tuhaflik
Przekład: Piotr Kawulok

Dziwna myśl w mej głowie - wybrana recenzja:

Magdalena Borkowska 27/03/2016
recenzja dotyczy produktu: Książki

Lubię, bardzo lubię, gdy historia mnie dokądś prowadzi. Gdy niemal czuję zapach, smak, "dotyk" miejsca, do którego zaprosił mnie autor. Gdy podążam za głosem narratora i poznaję to, co mi nieznane. A wręcz uwielbiam, gdy poznane zaskakuje i burzy/weryfikuje moje dotychczasowe przekonania.... (czytaj dalej)

Dziwna myśl w mej głowie - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa:twarda
Okładka:twarda
Wymiary:145x207
Ilość stron:700
ISBN:978-83-08-06041-4
Wprowadzono: 05.11.2015
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Dziwna myśl w mej głowie - recenzje klientów

27/03/2016
recenzja dotyczy produktu: Książka

Lubię, bardzo lubię, gdy historia mnie dokądś prowadzi. Gdy niemal czuję zapach, smak, "dotyk" miejsca, do którego zaprosił mnie autor. Gdy podążam za głosem narratora i poznaję to, co mi nieznane. A wręcz uwielbiam, gdy poznane zaskakuje i burzy/weryfikuje moje dotychczasowe przekonania. Tak jest z "Dziwną myślą w mej głowie": niby coś o Turcji wiedziałam, a okazało się, że nie wiem kompletnie nic! Powieść Orhana Pamuka to długa, cudna, fascynująca historia o Turcji właśnie, opowiadana ustami wielu bohaterów i poprzez biografię sprzedawcy buzy, Melvuta Karatasa. To opowieść o Stambule i jego mieszkańcach; o mieście, które latami stara się "przypodobać" zachodniej cywilizacji, i ludziach, którzy nie chcą zgubić siebie. Opowieść przepiękna, wzruszająca, odkrywająca przed europejskim czytelnikiem świat niezwykły, orientalny, z całą jego bogatą tradycją i bolesną, trudną historią. Historia, której "słucha" się niczym baśni, choć przecież i brud, i nędza, i wieczna porażka. To także historia pięknej miłości: do żony, którą miała być inna; do miasta, które nie daje zwyciężyć, do tradycji, której serce nie pozwala umrzeć, więc wychodzi się na ulicę i wśród nowoczesnych neonów zdobiących nowoczesne sklepy woła się jak dawniej "Buu-zaa!". Świetna fabuła, doskonała narracja, fantastyczni, pełnokrwiści bohaterowie. Jestem oczarowana! I o ile "Śnieg" to najbardziej znana powieść Pamuka, o tyle "Dziwna myśl w mej głowie" to powieść najlepsza :-) Gorąco polecam!

27/02/2016
recenzja dotyczy produktu: Książka

Choć to książka wydawałoby się jedynie o pewnej, wielopokoleniowej rodzinie, to tło wydarzeń w niej opisywanych sprawia, że jest to książka o Stambule ? jego społeczeństwie, historii i kulturze. Powieść napisana z ogromnym rozmachem wciąga czytelnika w wielopłaszczyznową rzeczywistość i obyczajową, choć również niezwykle skomplikowaną fabułę i nie pozwala oderwać się ani na chwilę. Polecam.

3/11/2015
recenzja dotyczy produktu: Książka

Autor pracował nad tą powieścią 6 lat. To jego dziewiąty już utwór. Głównym bohaterem jest Mevlut, jeden z ostatnich ulicznych handlarzy tradycyjnego tureckiego napoju. Można go nawet nazwać "sprzedawcą nostalgii". Jednak to zajęcie nie zapewnia mu środków do utrzymania rodziny zatem wykonuje także dodatkowe prace. Historia ukazuje lata 1969-2012. Zmieniający się Stambuł widzimy tu oczami Mevluta. Jesteśmy świadkami burzenia i budowania, możemy przyjrzeć się życiu migrantów, obserwujemy ciągłą transformację, przebieg konfliktów politycznych, przewroty wojskowe. A nasz bohater bez względu na wszystko, każdego dnia wyrusza w miasto aby sprzedawać. Stara się zrozumieć otaczający go świat. Rozmyśla nad tym czym jest miłość, czym jest szczęście...

Tempo akcji jest akuratne. Ani za szybkie, ani za wolne. Historia nie jest też nazbyt szczegółowa mimo że występuje tu wiele postaci. Wszystkie elementy wydają się być tu w harmonii. Tempo narracji zdaje się naśladować tempo ukazanego tu życia. Słyszymy historię wielu bohaterów. Samotny, zamknięty w sobie, dobroduszny Mevlut, który doświadcza dziwności w swym umyśle jest moim zdaniem ciekawą postacią. Dlatego ucieszyłam się, gdy pozbawiony cynizmu, inteligentny i spostrzegawczy bohater wziął mnie za rękę i zaczął pokazywać mi swój świat. To właśnie dzięki niemu ujrzałam to co znajome w nieznany, nieraz nawet dziwny sposób. Nie brak tu krytyki. Melvut pragnie być jednocześnie religijny i nowoczesny. Jednak pozostaje wierny sobie mimo że jest "uwięziony" pomiędzy dwoma światami: tradycją a nowoczesnością. Jego postać może być uważana jako antidotum na realizm Turcji. Autor nawet twierdzi w jednym z wywiadów, że "Turcja jest pełna Mevlutów, że wszyscy jesteśmy Mevlutami".

Stambuł tu opisany nie jest bardzo piękny i godny podziwu. Można za to odczuć tu wiele miłości, przywiązania do tego miejsca. Dowiadujemy się co ludzie jedzą, jak pracują, co się dzieje w kuchni czy w salonie. Z kart książki wyczytać można także, że Turcja to kraj skorumpowany. Z ust Mevluta można usłyszeć, że "ktoś, kto jest uczciwy nie może być bogaty" i "że najlepszą rzeczą na świecie jest bycie Turkiem". Dzięki temu, że nasz główny bohater jest otoczony przyjaciółmi zarówno o poglądach prawicowych i lewicowych poznajemy tu ich tak różniące się od siebie przekonania. Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że książka ta nie idealizuje romantycznej miłości. Skupia się natomiast na ukazaniu związku opartego na wspólnym spędzaniu czasu.

Utwór Orhana Pamuka można odczytywać jako powieść społeczną lub jako rozmowę o Stambule. Miasto staje się tu żywe, prawie jak człowiek. To także jakby kronika przewrotów wojskowych, walk kurdyjsko-tureckich i oczywiście rozbudowy, która zmieniła panoramę miasta. Bohaterowie snują rozważania o tym czym jest życie, co jest w nim najważniejsze. W tle jego proza nawiązuje do wielu problemów społecznych związanych z kulturą czy tradycją. To także jakby rodzaj dziennika, pamiętnika. Styl Pamuka wizualizuje treść. Czułam się jakbym brała udział w filmie. Jego proza jest dowcipna i ironiczna. Książka jest napisana w czasie przeszłym. Większość tej historii jest opowiedziana w narracji trzecioosobowej. Nie ma tu zbyt wiele dialogów. Anegdoty kulturalne są zabawne i interesujące. Dobrze czułam się w towarzystwie Mevluta...

26/10/2015
recenzja dotyczy produktu: Książka

Wielowątkowa saga o tureckiej rodzinie urzekła mnie od pierwszej strony.
Bo któż mógłby się oprzeć Melvutowi, który porywa dziewczynę, aby się z nią ożenić, po czym okazuje się, że porwał przez pomyłkę kogoś zupełnie innego niż zamierzał.
Oczywiście ślub następuje, szczęśliwe zakończenie, śliczne dwie córeczki to dodatkowy bonus.
Uliczny handlarz wędrujący krętymi uliczkami Stambułu i krzyczący: Buza!" musi się bardzo starać, aby sprzedać swojego towaru tyle, aby zapewnić godne życie sobie i swojej rodzinie. To widok dosyć rzadki, więc nasz bohater ma początkowo szczęście.
Poznajemy życie miasta na przestrzeni 50 lat.
Rodzina Melvuta, jego wujkowie, ciotki, kuzyni, ich dzieci i dzieci ich dzieci, wszyscy ci ludzie to bohaterowie tej książki.
Stambuł na przestrzeni tych lat zmieniał się nieustająco.
Slamsy zamieniły się w lśniące wieżowce, w innym miejscu powstały nowe, zaludnione przez przybyłych w poszukiwaniu pracy i lepszego życia migrantów.
Pucze wojskowe, zamachy stanu, akty przemocy, to wszystko wpływało na bohatera i umacniało go równocześnie.

Piękna powieść, pełna jakiegoś wewnętrznego uroku.Autor zaczarował dla nas swoje ukochane miasto i uczynił z niego miejsce pełne żarliwości, ludzi dobrych i złych, pełne smutku, radości i wiary w to, że mimo tego co los nam szykuje, nasze życie zależy przede wszystkim od nas i naszych wyborów.
Polecam szczerze, jest to moja pierwsza powieść autora, uważanego za najważniejszego twórcę tureckiego.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kółko się pani urwało

J. Galiński

książka (miękka)

23,99 zł taniej -35%

Morawiecki i jego tajemnice

T. Piątek

książka (miękka)

24,29 zł taniej -39%

Sodoma Hipokryzja i władza w Watykanie

F. Martel

książka (miękka)

32,38 zł taniej -35%

Trauma Komisarz Eryk Deryło, Tom 4

M. Czornyj

książka (miękka)

25,85 zł taniej -35%

Orhan Pamuk - przeczytaj też

Biały zamek

O. Pamuk

książka (twarda)

26,12 zł taniej -23%

Biały zamek

O. Pamuk

książka (miękka)

25,67 zł

Cevdet Bej i synowie

O. Pamuk

książka (twarda)

35,20 zł taniej -28%

Muzeum niewinności

O. Pamuk

książka (miękka)

29,56 zł taniej -34%

Pisarz naiwny i sentymentalny

O. Pamuk

książka (twarda)

26,50 zł taniej -28%

Pisarz naiwny i sentymentalny

O. Pamuk

książka (miękka)

29,83 zł

Rudowłosa

O. Pamuk

książka (twarda)

28,27 zł taniej -29%

Rudowłosa

O. Pamuk

książka (miękka)

28,27 zł taniej -29%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

30.51 zł

taniej -27%

Dziwna pogoda

Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści. Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W `Dziwnej pogodzie`, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią...

książka

16.76 zł

taniej -52%

Dziwna i taki jeden

Nowa poruszająca powieść spod znaku LGBT dla nastolatków. Lula i Rory są najlepszymi przyjaciółmi. Chodzą do tej samej szkoły, uwielbiają Autostopem przez galaktykę, a po lekcjach pasjami oglądają serial Z Archiwum X. Oboje czują, że odstają od reszty nastolatków. Łączy ich także trudna sytuacja rodzinna: mama Rory`ego pije, z kolei mama Luli odeszła...

ebook

29.70 zł

taniej -15%

Dziwna pogoda - mobi, epub

Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści. Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W `Dziwnej pogodzie`, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod powierzchnią...

ebook

4.22 zł

taniej -15%

Dziwna historia - epub Literatura dawna

Dzieło autorstwa Elizy Orzeszkowej. Eliza Orzeszkowa była zarówno jednym z pierwszych teoretyków pozytywizmu w Polsce, jak i najwybitniejszym twórcą tego okresu. Jej dzieciństwo przypadło na schyłek romantyzmu i w tym duchu została wychowana przez matkę. Jej nazwisko pojawiło się pośród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla W 1904 roku. W wewnętrznych...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

23.89

2.99

14.99

14.99

2.99

1.98

8.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: