Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku (twarda)

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej.
Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.
Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.
Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 05.08.2011

RECENZJE - książki - Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Lou

ilość recenzji:46

brak oceny 15-07-2011 14:32

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to autobiografia Romy Ligockiej. Kiedy zaczynamy czytać, poznajemy świat widziany oczami małej Żydówki mieszkającej w krakowskim getcie w czasie drugiej wojny światowej. Wraz z kolejnymi wydarzeniami, mała Roma wraz z mamą ucieka, szuka schronienia u wielu ludzi. Dorasta. Uczy się. Próbuje odnaleźć się w świecie po zakończeniu wojny. Jednak choć powinna czuć się wolna, we wnętrzu ciągle jest zagubioną dziewczynką. Próbuje odnaleźć spokój, jednak nie jest to łatwe. Ogółem, książka jest niesamowicie wciągająca. Wyraża ogrom bólu i cierpienia, które przechodzili Żydzi kilkadziesiąt lat temu. Oprócz tego opowiada też losy zwykłej kobiety, która próbuje związać koniec z końcem. Znaleźć swoje miejsce. Naprawdę bardzo, bardzo serdecznie polecam!

JOLA PRUSAKOWSKA

ilość recenzji:17

brak oceny 23-11-2010 09:50

Czytając książkę napisaną przez Ewę Morelle-Słodkie życie.
Tam natknęłam się na wzmiankę o Romie Ligockiej .Dowiedziałam się,że właśnie ona-stryjeczna siostra Romana Polańskiego była dziewczynką w czerwonym płaszczyku z filmu Lista Schindlera.Po obejrzeniu filmu postanowiła napisać książkę o swoich wojennych i powojennych przeżyciach.
Roma Ligocka książkę napisała,a ja postanowiłam ją przeczytać!
Książka Ligockiej to wstrząsające świadectwo eksterminacji żydów.To świadectwo ,że wojna i przeżycia z niej wyniesione pozostają w duszy człowieka na całe życie jak demon,który nigdy nie odpuszcza.
Urodziła się w rodzinie majętnej żydowskiej rodzinie Lieblingów w roku 1938,w Krakowie
Częśc wojny przeżyła z rodziną w krakowskim gettci Potem razem z matką ukrywała ię w polskiej rodzinie Kierników.
Dzięki tej inteligenckiej rodzinie jakoś przeżyła.Bez głodu i chłoodu lecz żyjąc w ciągłym strachu.
Po wojnie okazało się ,że część rodziny przeżyła,chociaż ich losy były bardzo tragiczne,Wielu członków rodziny zostało zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Izolowana przez swoje szkolne koleżanki ze szkoły katolickiej z powodu swojego wyznania-prze żywa okres fascynacji komunizmem.
W liceum jej zamiłowanie do sztuki i dusza artystki zaczyna górować nad poglądami politycznymi.Po maturze dostaje się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Współtworzy Piwnicę pod Baranami.Przyjażń z Piotrem skrzyneckim i fascynacja jego osobą poizwala na moment oderwać się jej od wspomnień.Pierwsze małżeństwo z wielkiej fascynacji i miłości kończy się rozwodem.Małżonek piękny lekkoduch z dobrej polskiej rodziny okazuje się alkoholikiem.
Drugi mąż -Jan Biczycki był jej przystanią i miłością przez wiele lat.Wyemigrowała do Niemiec i tam zaczęła odnosić pierwsze sukcesy.Niestety po kilku latach małżeństwo z Janem przestało istnieć.Roma wpada w lekomanię.
Pewnego dnia odkrywa,że jest ze swoim uzależnieniem zupełnie sama.Jak sobie nie pomorze to nikt nie pomoże jej napewno.Zamyka się w swoim mieszkaniu i zaczyna odyk.Omal nie umiera,ale uzależnienie pozostaje historią.Ligocka jest olna od nalogu.
W naszym kraju rpozpoczyna się era Solidarności i Roma Ligocka aktywnie zaczyna w tym współuczestniczyć.
Przeczytałam wspomnienia Romy Ligockiej w jeden wieczór i nie był to wieczór stracony!