Dziewczyna z poczty (twarda)

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Austria pogrążona w kryzysie po pierwszej wojnie światowej. Christine pracuje na poczcie. Każdy jej dzień wygląda tak samo: monotonna, źle opłacana praca i opieka nad chorą matką. Żadnych nadziei na przyszłość. Niespodziewane zaproszenie na wakacje od bogatej ciotki wywraca to życie do góry nogami. Christine wyjeżdża do modnego szwajcarskiego kurortu. Dzięki pomocy krewnej szybko odnajduje się w nowym świecie. Świecie eleganckich sukien, wyszukanych potraw i wyrafinowanych rozrywek. Zostaje gwiazdą wśród hotelowych gości. Nagle w zasięgu ręki ma tak wiele. Ale wśród zabaw i luksusu zaciera się granica między prawdą a wyobrażeniem. Christine odkrywa swoje ciało i urodę, lecz gubi tożsamość. Jest dziewczyną z poczty czy bogatą arystokratką? To nie może trwać w nieskończoność. Gdy Christine wróci na pocztę, już nic nie będzie takie jak przedtem, nawet jeśli pojawi się długo wyczekiwany książę...

`Dziewczyna z poczty to dużo bardziej poruszająca, wartościowa i przyjemna lektura niż niejeden współczesny bestseller.`
London Evening Standard

`Zweig z czułością i przenikliwą bezpośredniością opisuje zmysłowe przebudzenie duszy od dawna pozostającej w niewoli finansowego i emocjonalnego ubóstwa.`
The Guardian

`Wielka powieść o nadziei i desperacji.`
The Observer

`Dziewczyna z poczty to znakomity portret ludzkiej psychiki - świata niepokoju, niepewności, melancholii i rozpadu.`
The Telegraph

`Fascynująca analiza wpływu historii na życie jednostki.`
Financial Times

`W Dziewczynie z poczty Zweig opisuje codzienne życie językiem, który przenika równocześnie umysł i serce.`
The Spectator

`Język Zweiga jest bezpośredni i precyzyjny, zarazem mocny i delikatny, [...] rześki niczym górskie powietrze.`
The Literary Review


Stefan Zweig - (1881-1942), austriacki poeta, prozaik i dramaturg. Jako pisarz interesował się głównie psychologią człowieka. Był zwolennikiem psychoanalizy, pedantycznie dbałym w badaniach źródłowych i doskonale przygotowanym pod względem teoretycznym. Stworzył głębokie i przekonujące portrety biograficzne, m.in. Maria Antonina (1932, wyd. pol. 2005), Maria Stuart (1935, wyd. pol. 1986), Joseph Fouché: portret człowieka politycznego (1932, wyd. pol. 2000), Magellan (wyd. pol.1984), powieść Niecierpliwość serca (wyd. pol. 2003), a także zbiory opowiadań, m.in. Amok (wyd. pol. 1995), 24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania (wyd. pol. 2003).

tytuł oryginalnyu: Rausch der Verwandlung
przekład: Karolina Niedenthal
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 18.06.2012

RECENZJE - książki - Dziewczyna z poczty

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

www.lowiskoksiazek.blogspot.com

ilość recenzji:115

brak oceny 6-09-2012 21:52

Nie spodziewałam się, że w trakcie lektury ?Dziewczyny z poczty? będę wstrzymywać oddech i czuć uścisk serca, myśląc o doli Christine Hoflehner. Że pełen uczuć ton tej książki - tak inny od współczesnej powściągliwości - przestanie mi przeszkadzać, a nawet w prost przeciwnie ? będzie doskonale pasował do buntu wobec świata, który takim, jak Christine i Ferdinand zabiera wszelką możliwość czerpania z niego garściami i kierowania losem według własnego uznania. Ta emocjonalność mogłaby nawet bardziej pasować do romansu, ale ?Dziewczynie z poczty? daleko do tego gatunku prozy. Zamiast miłość stykamy się w niej z wyobcowaniem, frustracją oraz uczuciem postawienia pod ścianą, skąd krok w jakimkolwiek kierunku jest niemożliwy. Dwójkę bohaterów łączy nie tyle namiętność, co wzajemne zrozumienie i rodzaj przymierza wobec nieprzychylnego im świata.

Christine i Ferdinand to przedstawiciele straconego pokolenia, którego najlepsze lata przypadły na czas pierwszej wojny światowej. Jednak to nie utrata młodości wywołuje ich gniew. Zmiany polityczne i ekonomiczne zepchnęły ich na margines, do miejsca, z którego nie wyzwolą ich ani najlepsze chęci, ani najcięższa praca. Życie na granicy nędzy i zależność od innych, zwłaszcza od państwa i biurokracji, budzi w nich i wściekłość, i rozpacz. Wywołuje upokorzenie i bezsilność. Tym silniejsze, że tuż obok żyją inni, tak samo oddychający i chodzący, a jednak swobodni w kierowaniu własnym życiem i nie zmuszani odmawiać sobie najdrobniejszej błahostki czy rozrywki. To ludzie o odpowiednich posadach bądź rodowych fortunach, ci, którym los nie odebrał wszystkiego i nie pozostawił na poboczu jak niepotrzebnego rupiecia.

Bohaterami Zweiga nie są ludzie o roszczeniowej postawie bez pokrycia. Odarci ze złudzeń, widzą swoje położenie z przenikliwością, która przyprawia ich o gorycz. Dla Christine życiową lekcją okazał się pobyt w hotelu na zaproszenie bogatej krewnej. Miła i ekscytująca z początku wizyta otworzyła jej oczy na własną pozycję i dalsze perspektywy. Ferdinand stracił złudzenia co do swojej przyszłości, kiedy okazało się, że nie będzie mógł dokończyć przerwanych wojną studiów, a jego nabyte na Syberii kalectwo, ba, nawet obywatelstwo! zostały zakwestionowane przez urzędy.

W czasach, gdy znalezienie pracy nie jest czymś oczywistym, a dobre wykształcenie przestało być furtką do sukcesu, wymowa ?Dziewczyny z poczty? pozostaje boleśnie aktualna. Gdyby Stefan Zweig Zweig żył w naszych czasach, jego bohaterowie byliby pokoleniem żyjącym za tysiąc złotych/euro miesięcznie, zatrudnianym na ?śmieciowych? umowach lub poniżej swoich kwalifikacji. ?Dziewczyna z poczty? jest krzykiem rozpaczy, który ma ponadczasową siłę poruszania. Jest głosem tych wszystkich, których życie upływa od wypłaty do wypłaty, pełne niezbędnych wydatków i wyrzeczeń, bez nadziei na zmianę. Słusznie znalazła się w Nowym Kanonie.