Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dziewczyna, która pokonała ISIS

Moja historia

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Farida Khalaf ma 18 lat. Właśnie ukończyła przedostatnią klasę gimnazjum i cieszy się na czekające ją wakacje. Ale ten rok jest pod każdym względem inny: w sierpniu 2014 roku na jej spokojną rodzinną wioskę Kocho napadają terroryści z ISIS. Spędzają wszystkich mężczyzn i chłopców ze wsi i zabijają ich. Dziewczęta i kobiety biorą w niewolę. Przez cztery miesiące Farida przeżywa piekło na ziemi. Jest sprzedawana jako niewolnica różnym mężczyznom. Przechodzi z rąk do rąk, jest gwałcona i bita niemal do nieprzytomności. Ale udaje jej się przetrwać. Doznane okrucieństwa umacniają w niej odwagę, aby się przeciwstawić gnębicielom. Wraz z sześcioma innymi dziewczętami, którym przewodzi, ucieka przez pustynię. Po drodze spotyka je wiele dramatycznych przygód.

`Ile może wytrzymać jeden człowiek? Tortury, wysiedlenie, wykorzystywanie - Farida ciągle zmaga się z konsekwencjami terroru ISIS. Farida jest bardzo silna, ma serce jak lwica, i na szczęście, jej wiara w Boga jest wystarczająco mocna, aby pomóc jej przetrwać wszystkie kryzysy. Niesamowita historia, która boli - i woła o to, aby nigdy nie milczeć i się nie poddawać.`
Frank Heinrich, przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej w Bundestagu


Andrea C. Hoffmann studiowała w Lipsku i Florencji psychologię i dziennikarstwo i uzyskała doktorat w dziedzinie medioznawstwa na uniwersytecie w Lipsku. Pracowała jako wolontariuszka w `Frankfurter Runsdschau`, a także w wielu innych niemieckich i szwajcarskich gazetach i czasopismach. Od roku 2004 Hoffmann jest zatrudniona jako specjalistka od zagadnień Bliskiego Wschodu w dziale zagranicznym magazynu `Focus`. Jest autorką licznych reportaży z Iranu, Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Turcji, Libanu, Syrii, Egiptu, a także z krajów afrykańskich i latynoamerykańskich. W swoich książkach przedstawia przede wszystkim losy kobiet w krajach muzułmańskich. Jej utwory przetłumaczono dotąd na kilkanaście języków. Andrea C. Hoffmann mieszkała w Stanach Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Nikaragui i Iranie. Zna wiele języków obcych. Naucza w różnych szkołach wyższych, między innymi w Monachium, Dżakarcie, Ilmenau i Monachium. Za swoją twórczość otrzymała kilka nagród literackich.


Tytuł oryginału: Das Madchen, Das Den Is Besiegte
Tłumaczenie: Barbara Tarnas
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 09.09.2016

RECENZJE - książki - Dziewczyna, która pokonała ISIS, Moja historia

4.4/5 ( 13 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    2
  • 1
    0

Bookendorfina

ilość recenzji:1532

brak oceny 18-12-2016 09:07

"Obecnie znajdowałam się w świecie, w którym panowała wojna i w którym zadano mi gwałt. Wiedziałam, że była to straszna pomyłka. Nie należałam do tego świata. Ale moje ciało było w nim uwięzione i nie mogło w tej chwili uciec."

Bardzo rzetelnie i przekonująco przygotowana książka, wywołuje mnóstwo różnorodnych emocji. Opowiadana historia Faridy Khalaf silnie przemawia i jednocześnie jest zapiskiem losów jednej z wielu dziewczyn i młodych kobiet, które doświadczyły bezwzględnej brutalności ze strony Państwa Islamskiego. Szczegółowe opisy zdarzeń wzbogacone mądrymi przemyśleniami i ogromną dawką sprzecznych uczuć. Niewyobrażalne, że takie tragedie dzieją się we współczesnym świecie, że pozwalamy, aby miały miejsce. Młode jazydki stające się przedmiotem, towarem na rynku, seksualnymi niewolnicami bez żadnych przysługujących im praw. Zaledwie w zeszłym roku udało się Faridzie uciec przed opresją Daesh, a wiele kobiet wciąż czeka na ratunek. Życie, które w jednej chwili ze szczęśliwego i pogodnego zmienia się w walkę o przetrwanie i podołanie ogromnemu cierpieniu. Fanatyzm dżihadystów, terror i zezwierzęcenie. Fałszywe interpretowanie religii, wprowadzanie bezwzględnych praw kalifatu, stosowanie drastycznych rozwiązań, uważanie terroryzmu za słuszną sprawę. Masowe morderstwa, tortury, zamęczanie i wykorzystywanie. Psychologiczna manipulacja podczas rekrutacji, pranie mózgów młodych chłopców, aby uczynić z nich twardych bojowników IS.

Farida Khalaf, osiemnastoletnia mieszkanka irackiej wioski Kocho, opowiada o cieple domu rodzinnego, szkolnych lekcjach i odkrytych zdolnościach matematycznych, religii, zwyczajach i tradycji, z czasów, kiedy życie toczyło się spokojnym rytmem. Pierwsze ataki bojowników IS w Samorze, Bakubie i Ramadi, wywołują niepokój i obawy wśród Irakijczyków. Wtargnięcie do miast konwoju pojazdów terrorystów uzbrojonych w ciężką broń, wybuchy bomb podkładanych pod samochodami i budynkami, atakowanie kampusu uniwersyteckiego i branie zakładników. Sytuacja coraz bardziej zaognia się, przybiera coraz groźniejsze oblicze, błyskawicznie wzrasta śmiertelne niebezpieczeństwo. W Mosulu dochodzi do plądrowania banków, muzeów, budynków ulicznych, krwawych zamieszek i walk ulicznych. Obszary zajmowane przez bojowników IS w szybkim tempie powiększają się, ludność podlega całkowitej infiltracji, zmuszana jest do przestrzegania nowych praw i religii. W sierpniu dwa tysiące czternastego roku wojna dochodzi także do Kocho.

Przerażająca historia prześladowań, katuszy i udręk. Uważanie jazydów za sługi księcia piekieł. Rozstrzeliwanie mężczyzn, uprowadzanie dziewcząt i kobiet, oddzielanie ich od rodziców i rodzeństwa, wywózka do Rakki na sprzedaż, trzymanie w więzieniu, pozbawianie godności osobistej i jakichkolwiek praw. Cenny towar wymienny w rękach oprawców, który jednak może być katowany i upadlany w barbarzyński sposób. Liczne próby samobójcze ofiar hańbiącej męskiej przemocy. Dramaty rozgrywane w centrum wojskowym, cudem udana ucieczka i pobyt w obozie dla uchodźców w pobliżu Dohuk. A później szansa, jaka pojawiła się związana z wyjazdem do Niemiec. Książka jest krzykiem niesprawiedliwości spotykających kobiety i mężczyzn ze strony Państwa Islamskiego, utrwaleniem rodzinnych tragedii, zapisem przerażających potworności, bolesnych przeżyć. Równocześnie rozliczeniem ze straszliwym cierpieniem będącym częścią przeszłości, pokazaniem siły wbrew traumatycznym okolicznościom, pójściem przez życie z podniesioną głową, nie poddawaniem się, walczeniem o marzenia i codzienną normalność.

Kiqa

ilość recenzji:59

brak oceny 22-09-2016 13:26

To książka, którą należy przeczytać. To właściwie obowiązek. Nie jest łatwa, szczególnie, że to historia prawdziwa, ale jej lektura jest konieczna. Książka opowiada o losach dziewczyny, która została pojmana przez ISIS i sprzedawana jako niewolnica. Bita i gwałcona ucieka jednak przed swoimi oprawcami. Ogromna siła wewnętrzna, wiara i nadzieja. Książka wyciska łzy i bardzo mocno ściska serce, jednak warto poznać tę historię, aby mieć po prostu świadomość.

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 20-09-2016 09:03

Opowieść przedstawiona w książce Dziewczyna, która pokonała ISIS porusza. Pokazuje dramat kobiet, które wyznają ?niewłaściwą? wiarę i przez to są postrzegane przez bojowników jako gorsze. Właśnie dlatego często zostają seksualnymi niewolnicami, a kiedy się znudzą ?właścicielowi? są odsprzedawane dalej, aż wreszcie ich ciała i dusze są tak zniszczone, że nawet po wyzwoleniu czy ucieczce od oprawców, długo dochodzą do siebie. Niektóre z nich pod presją społeczną popełniają samobójstwa ? bo przecież zostały zhańbione (pozbawione dziewictwa w czasie gwałtu), przez co przyniosły hańbę swojej rodzinie. Wielu pracowników społecznych stara się, by zmienić te poglądy. Jednak przed nimi jeszcze długa droga?

http://www.czytajac.pl/2016/09/dziewczyna-ktora-pokonala-isis/