SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Dziewczęta myślą o wszystkim (twarda)

Genialne wynalazki genialnych kobiet

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2018
Oprawa twarda
Liczba stron 60

Opis produktu:

W kuchniach i salonach, w garażach, laboratoriach i piwnicach, nawet w przerobionych kurnikach kobiety i dziewczęta dokonywały wynalazków. Wymyślały świece, tkaniny, mydło, hełmy, nosidełka dla dzieci, preparaty chemiczne, sterowane głosem wózki inwalidzkie i leki zwalczające raka - dokonywały genialnych innowacji, które sprawiały, że życie stało się łatwiejsze i lepsze. Ich pomysły należą do najbardziej trwałych (wycieraczki do szyb samochodowych) i najbardziej ulubionych (ciasteczka z kawałkami czekolady). Co inspirowało te kobiety i jak przekształcały swoje pomysły w wynalazki?
Książka Dziewczęta myślą o wszystkim, począwszy od Sybilli Masters, pierwszej Amerykanki, której wynalazek został udokumentowany (choć patent musiał być wystawiony na nazwisko męża), po dwunastoletnią Becky Schroeder, która w 1974 roku została najmłodszą posiadaczką patentu, opowiada o trudnościach, jakie musiały pokonać te niezwykłe kobiety, i o ich niesamowitych zwycięstwach.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Wydawnictwa: Zysk
Kategoria: biografie i wspomnienia,  Biografie i autobiografie
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 202x222
Liczba stron: 60
ISBN: 9788381163583
Wprowadzono: 26.11.2018

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Dziewczęta myślą o wszystkim, Genialne wynalazki genialnych kobiet - Catherine Timmesh

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Nietoperz

ilość recenzji:167

brak oceny 16-04-2019 10:51

"Dziewczęta myślą o wszystkim" to książka dla dzieci opowiadająca o wynalażczyniach. Często słyszymy, czy to w szkole na historii, czy w ogólnym dyskursie, o mężczyznach, którzy wynaleźli to czy tamto, o genialnych kobietach jednak trudno usłyszeć choćby najmniejszą wzmiankę. Ta książka jest pierwszym krokiem do zapełnienia powstałej pustki. Przedstawia ona kilka postaci z historii wynalazków, kobiet, które nie bojąc się wprowadzać zmian, stworzyły własne, nowe projekty.
Poznajemy tutaj takie osoby jak:
- Ruth Wakefield, kobietę, która zupełnym przypadkiem stworzyła ciasteczka z kawałkami czekolady;
- Anne Stork i Andrea Sreshta - studentki, które wymyśliły lampę Luminarc AID, niezatapialną, wygodną do użytku i ładowania, jako pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti;
- Mary Anderson - twórczynię wycieraczek do szyb samochodowych,
- Azza Abdelhamid Faiad - pomyslodawczynię i twórczynię idei na stworzenie paliwa z plastikowych odpadów. Inspiracją dla niej była chęć walki z nadmiarem plastiku, jak i trudnością z dostępem do paliwa związaną z kryzysem energetycznym. Młoda Egipcjanka rozpoczęła prace nad swoim projektem będąc w dziewiątej klasie, była więc nastolatką.
- Stephanie Kwolek - twórczynię kevlaru, który mi osobiście kojarzy się z pokazami fire show, ma jednak o wiele większe zastosowanie, jako lekki a jednocześnie bardzo odporny materiał.
- Alissa Chavez - twórczynię fotelika samochodowego dla dzieci, który reaguje podczas pozostawienia dziecka samego w samochodzie - w przegrzanych samochodach umiera rocznie średnio 42 dzieci z powodu pozostawienia ich tam przez niewagę doroslych;
- Grace Murray Hopper - twórczynię kompilatora komputerowego;
- Trisha Prabhu - inicjatorkę i twórczynię aplikacji "Zastanów się" pozwalającej jeszcze raz zastanowić się nad wysyłanymi treściami, która przeciwdziałać ma hejtowi i nienawistnym wiadomościom;
- Margaret E.Knight - pracownicę, która wymyśliła papierowe torby o płaskim dnie;
- Patricia Bath - twórczynię lasera do usuwania zaćmy;
- Jeanne Lee Crews - twórczynię kosmicznego zderzaka, tarczy chroniącej satelity, wahadłowce czy stacje kosmiczne przed kosmicznymi odpadami;
- Lista Nirghin - nastolatkę z RPA, która chcąc chronić uprawy podczas suszy, stworzyła sposób na zatrzymanie wody w glebie za pomocą skórek pomarańczy i awokado;
- Patsy O.Sherman - twórczynię środka chroniącego przed zabrudzeniami, ułatwiającego czyszczenie, o nazwie Scotchgard;
- Ann Moore - inicjatorki nosidła dla dzieci, wzorowanego na chustach używanych przez kobiety w Afryce Zachodniej;
- Alice Brooks i Bettina Chen - twórczynie zabawek inżynierskich dla dzieci, pozwalające na tworzenie a nie jedynie zabawę i oglądanie zabawek.
Każda z historii przedstawia również drogę rozwoju, badania, przeciwności, utrudnienia, wyjaśnienie działania danego wynalazku, sposób jego powstania. Na początku i na końcu książki znajdziemy kalendarium kobiecych wynalazków, jest ich wcale nie mało. Dodatkowym atutem są informacje o tym, jak uzyskać patent na własny wynalazek, i słownik trudniejszych pojęć.



Książka ta jest początkowym uzupełnieniem wiedzy o kobietach, o których wynalazkach słyszeli zapewne wszyscy, nikt jednak nie wie, kto stoi za ich stworzeniem. Pobudza ona chęć twórczości, zaprzeczania temu, że coś jest niemożliwe, jak i przedsiębiorczość. Dla nas na nią jeszcze zbyt wcześnie, jednak i na nią przyjdzie odpowiedni czas. A podczas jej czytania i my, dorośli, dowiemy się co nieco:)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 15-12-2018 19:18

?Dziewczęta myślą o wszystkim? to bogato ilustrowana opowieść o genialnych kobietach-wynalazczyniach. Często niedoceniane, zapomniane, powszechnie nieznane ? dzięki Catherine Thimmesh bohaterki ożywają na każdej stronie, inspirując i zmuszając czytelnika do refleksji.

Mimo iż książka adresowana jest do młodych czytelników, sięgnąć po nią może każdy. Biograficzne portrety przedstawione są barwnie i żywiołowo, odnajdujemy w nich nie tylko fakty i etapy z życia postaci, ale i ich trudną drogę do sukcesu, nieraz okupioną wyrzeczeniami i bolesnymi doświadczeniami.

Kogo prezentuje Catherine Thimmesh? To między innymi Virginia Apgar, pani doktor, która opracowała słynną skalę badania stanu zdrowia noworodków, Mary Anderson, dzięki której na samochodowych szybach pojawiły się wycieraczki, Margaret E. Kinight, pomysłodawczyni papierowych toreb do pakowania zakupów, Patricia Bath, której wynalazek usuwa z oczu zaćmę....

Można by wymieniać i wymieniać. Obok dorosłych, dojrzałych kobiet mamy tu także nastolatki oraz młodziutkie twórczynie.
Trisha Prabhu stworzyła aplikację, dzięki której przed pochopnym wysłaniem emocjonalnych wiadomości można się zastanowić i raz jeszcze przemyśleć decyzję. Jak się okazuje, jej ?alarm? cieszy się wielkim powodzeniem wśród użytkowników telefonów komórkowych i portali społecznościowych.
Także młodziutka Alissa Chavez może pochwalić się pożytecznym wynalazkiem, czyli tzw. ?gorącym fotelikiem?. Dzięki połączeniu umieszczonego pod dziecięcym fotelikiem samochodowym sensora i aplikacji w telefonie kierowcy można zapobiec śmierci dzieci pozostawionych przypadkowo podczas upalnych dni w nagrzanym aucie. Jak się okazuje, każdego roku na całym świecie umiera w ten sposób ponad czterdzieścioro maluchów.

To tylko kilka wybranych przykładów ? w książce znajdziemy ich znacznie, znacznie więcej.
Tekst ubarwiają pomysłowe i świetnie korespondujące z treścią ilustracje Melissy Sweet ? łączą poczucie humoru z powagą i trwale zapisują się w pamięci czytelnika.

Tę niezwykłą książkę czyta się jednym tchem, z wielką ciekawością i z emocjami. Niezmiennie kibicuje się bohaterkom i przeżywa wraz z nimi pierwsze niepowodzenia, nie należy bowiem zapominać, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu krajach kobiety miały problemy z opatentowaniem swoich wynalazków, nie mówiąc o czasach, w których pozbawione były prawa głosowania.
Niejednokrotnie bohaterki książki musiały godzić liczne zawodowe, rodzinne i domowe obowiązki z czasem poświęcanym na osobisty rozwój i tworzenie nowych technologii oraz ułatwiających życie przedmiotów.

Książka Catherine Thimmesh nie tylko bogaci wiedzę. Jest też wspaniałą lekcją równouprawnienia i tolerancji, które są cechami nowoczesnego człowieka.
Polecam z czystym sumieniem, bo na naukę nigdy nie jest za późno, a mądrzy ludzie uczą się całe życie:) BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?