Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Dzieci umarłych

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Studentka filozofii, która popełniła samobójstwo ze strachu przed egzaminem; narciarz - śmiertelna ofiara wypadku samochodowego; sekretarka, która umierała... dwukrotnie. Ta trójka nieżyjących bohaterów dopuści się zbrodni, by kosztem żywych wydostać się z koszmaru nieżycia.
Historia duchów przeszłości opisana na tle sielskiego, alpejskiego krajobrazu to krytyka kraju, którego tożsamość opiera się na śmierci, austriackiego wyparcia tragedii Holocaustu, braku odpowiedzialności za zbrodnie faszystowskie, ale także współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego, mody na sporty wyczynowe, przemysłu turystycznego i kultu natury. Dzieci umarłych to wymagająca wycieczka przez dyskursy i liczne nawiązania do języka reklamy i popkultury, ale przede wszystkim do dzieł Heideggera, Celana, Hölderlina, Rilkego i Homera. Jelinek nazwała ją swoim opus magnum, najlepszą i najważniejszą książką, jaką udało jej się dotychczas napisać.

`Trzeba mieć odwagę Elfriede Jelinek, by pisać przeciw zakłamaniu całego społeczeństwa!`
Badener Tagblatt

`Wszystkie wcześniejsze książki autorki są tylko krokami prowadzącymi do tego opus magnum.`
Sigrid Löffler, Literaturen


Elfriede Jelinek (ur. 1946), laureatka Nagrody Nobla (2004), większość życia spędziła w Wiedniu. Otrzymała gruntowne wykształcenie muzyczne, studiowała także teatrologię i historię sztuki. Zadebiutowała w roku 1967 jako poetka. Dziś jest cenioną autorką powieści i dramatów. Znana w Polsce z książek: Pianistka (wyd. II poprawione W.A.B. 2004), Amatorki (W.A.B. 2005), Wykluczeni (W.A.B. 2005), Pożądanie (W.A.B. 2007), Żądza (W.A.B. 2007) oraz utworów scenicznych: Choroba albo współczesne kobiety, Nora, Clara S., Zajazd, Ulrike Maria Stuart; ostatnio ukazały się drukiem miniatury Śmierć i dziewczyna I-V. Dramaty księżniczek (2007) oraz wydane w jednym tomie O zwierzętach i Chór sportowy (2008). Powieść Jesteśmy przynętą kochanie! powstała w 1970 roku. W 1995 roku ukazały się Dzieci umarłych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda
Okładka: miękka
Wprowadzono: 23.11.2009

RECENZJE - książki - Dzieci umarłych

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

kamil456

ilość recenzji:19

brak oceny 14-01-2010 14:46

Ta lektura nie ma sprawić nam przyjemności. To potężne działo, które pisarka wytacza przeciwko rodakom. W wydanych po polsku "Dzieciach umarłych" noblistka z Wiednia znów rozprawia się z narodowymi demonami. O jeden raz za dużo. Przez ponad sześćset stron powieści przebrną tylko najbardziej zdeterminowani czytelnicy. Jeśli po przeczytaniu "Pianistki", "Wykluczonych" czy "Amatorek" uważamy, że poznaliśmy Jelinek na wylot, tym razem czeka nas zaskoczenie.

W "Dzieciach umarłych" nie znajdziemy śladu fabuły ani tradycyjnie rozumianych bohaterów. Ta książka to raczej poemat lub kolaż następujących po sobie w zawrotnym tempie makabrycznych obrazów.

Przeczytaj: Fragmenty książki Elfriede Jelinek "Dzieci umarłych"

"Dzieci", które w oryginale ukazały się w 1995 roku, były przede wszystkim głosem oskarżycielskim przeciwko Austriakom, którzy problem własnej współodpowiedzialności za nazizm przez lata zamiatali pod dywan. Dla Jelinek sielska Austria to kraj zombi, nigdy niepochowanych umarłych, którzy powracają, by przeżywać swoją śmierć na nowo.

Szybko zdajemy sobie sprawę, że główne postaci książki - Edgar, Gudrun i Kristin - to ludzkie truchła, które wywoływane przez narratora wykonują straszliwy taniec śmierci. "W mojej powieści muszą umrzeć wszyscy, który umieją żyć. Zabijam ich, a kiedy są martwi, zabijam ich drugi raz, żeby mieć pewność" - miała powiedzieć w wywiadzie pisarka. Bo zabijanie umarłych to przecież praktyka powszechna. Umarłych zabija się po raz drugi, odmawiając im pamięci, spychając ich w najgłębsze pokłady zapomnienia.