Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dwie królowe

książka

Wydawnictwo Książnica
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Autorka `Kochanic króla` kontynuuje swoją opowieść, tym razem skupiając się na pozostałych przy życiu bliskich straconej królowej Anny Boleyn. `Dwie królowe` - najnowsza powieść Gregory - ukazują schyłek panowania Henryka VIII w serii osobistych wyznań jego dwóch żon: Anny Kliwijskiej i Katarzyny Howard oraz szwagierki Anny, Jane Boleyn, prześladowanej przez widma przeszłości.

Jest rok 1539 i dwór Henryka VIII coraz częściej drży przed zmiennymi nastrojami starzejącego się, schorowanego króla. Mając tylko jednego syna, Henryk VIII musi znaleźć nową żonę - korona Anglii przypada Annie Kliwijskiej. Nowa królowa ma ważne powody, by poślubić mężczyznę w wieku własnego ojca i przenieść się do kraju, którego język i zwyczaje są jej zupełnie obce. Mimo że otoczenie ją olśniewa, powoli zaczyna czuć, jak pętla niebezpieczeństwa zacieśnia się wokół jej szyi.
Barwna opowieść o młodych kobietach starających się przeżyć na pełnym intryg i najbardziej niebezpiecznym dworze królewskim ówczesnej Europy, w czasach przewrotu religijnego i politycznych niesnasek.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Książnica
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 19.09.2018

RECENZJE - książki - Dwie królowe

4.6/5 ( 21 ocen )
  • 5
    18
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    2
  • 1
    0

Lidka

ilość recenzji:38

brak oceny 13-08-2015 16:54

Zdrady, intrygi, strach. Te trzy słowa idealnie oddają klimat szesnastowiecznej Anglii. Władzę nadal sprawuje Henryk VIII, a państwo targane jest konfliktami religijnymi. Dworzanie w trosce o własne życie starają się przypodobać królowi. Pozornie dwór cieszy się przepychem, zabawami, turniejami. Jednak wszystko to spowija mrok szafotu. To właśnie taką Anglię po raz pierwszy ogląda czwarta żona Henryka VIII Anna Kliwijska. Początkowo młoda kobieta jest jednocześnie zafascynowana bogactwem nowego kraju, ale i przygnębiona swoją odmiennością. Anna odebrała surowe wychowanie, nie odważy się nosić czepek powyżej linii włosów, ani odsłonić dekolt. Staje się to przyczyną kpin, jakie wymieniają między sobą jej dworki. Kolejną przeszkodą jest nieznajomość języka angielskiego. Gdy Anna zostaje żoną Henryka, szybko się uczy i zakochuje w Anglii. Jej dworką jest Jane Boleyn- szwagierka królowej Anny Boleyn i żona jej brata. To właśnie ona zaprowadziła ich pod szafot. Dworka służy radą Annie Kliwijskiej w każdej sferze i zaprzyjaźnia się z nią. Krewniaczką Jane jest urocza i towarzyska Katarzyna Howardówna. Młoda dziewczyna uwielbia zabawy i bogactwo, dlatego szybko zgadza się na pomysł uwiedzenia króla. Nad planem czuwa jej wuj książę Norfolk oraz Jane Boleyn. Wszystko sprzyja ich projektowi. Stary i chory Henryk VIII nie jest w stanie spełnić małżeńskiego obowiązku, a tym samym spłodzić potomka z Anną Kliwijską, która czuje do niego wstręt i obrzydzenie. Wkrótce, zauroczony urodą Katarzyny Howard, król postanawia unieważnić małżeństwo z Anną. Pomocna w tym względzie okazuje się Jane Boleyn, która mimo przyjaźni z Kliwijką postanawia zeznawać przeciwko niej. Na tronie zasiada młoda Katarzyna, którą rozpieszcza bogactwami jej mąż. Lecz i jej losy nie potoczyły się szczęśliwie.
O Annie Kliwijskiej i Katarzynie Howard mówi się najmniej ze wszystkich żon Henryka VIII. Jednak ich życie jest równie barwne i ciekawe jak Katarzyny Aragońskiej czy Anny Boleyn. Autorka zadbała o każdy szczegół. Przenosi nas w niesamowity i jakże mroczny świat Anglii. Był to czas przewrotów religijnych. Czytając jej dzieło niemalże ma się przed oczami kontrast bogactwa dworu i biedy zwykłych ludzi, którzy już sami nie wiedzą, jakie mają przyjąć wyznanie. Z kart tej książki aż bije strach przed śmiercią. Bogiem w szesnastowiecznej Anglii był Henryk VIII i to od jego humoru zależało życie wszystkich. Były to czasy, kiedy nawet nieodpowiednia myśl mogła być powodem oskarżenia o zdradę. Na ulicach Londynu unosił się zapach przerażenia. W tej książce jest to niesamowicie wyczuwalne. Utwór niesie ze sobą również przesłanie, że wszystko w życiu jest zmienne. Można wspiąć się na najwyższe szczyty społeczne, by za chwile z nich spać. Czasami ten upadek kończy się śmiercią, czasami tylko ranami, po których blizny pozostają na całe życie. Przed kaprysami króla nie było ratunku dla nikogo, nawet dla królowej.