Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Durrellowie z Korfu

książka

Wydawnictwo Noir Sur Blanc
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Rodzina Durrellów została unieśmiertelniona w bestsellerowej książce Geralda Durrella pt. "Moja rodzina i inne zwierzęta" oraz jej serialowej adaptacji o tym samym tytule. Ale jaka była prawdziwa rodzina Durrellów? Czemu w ogóle trafili na Korfu i jakie były ich losy po opuszczeniu wyspy?
Prawdziwa historia rodu jest równie zaskakująca i fascynująca, co fabuła książek Geralda, zaś Michael Haag - dzięki swoim bliskim kontaktom z Durrellami - jest dla niej idealnym narratorem, wydobywającym na światło dzienne wspomnienia, listy i niepublikowane dotąd fragmenty autobiografii.
"Durrellowie z Korfu" opisuje dzieciństwo spędzone w Indiach i kryzys, który zmusił rodzinę do przeprowadzki najpierw do Anglii, a potem do Grecji. Przywołuje barwne postaci, które spotkali na Korfu - biologa Teodora, taksówkarza Spiro Halikiopoulosa, więźnia Kostiego oraz wizytę amerykańskiego pisarza Henryego Millera. Haag odkrywa historię wyjazdu Durrellów z Korfu, wraz z dramatyczną ucieczką Margo i Larryego tuż przed wybuchem wojny. Obszerny epilog opisuje dalszy ciąg ich historii - karierę pisarską Larryego i zaangażowanie Gerryego w ochronę zagrożonych gatunków oraz losy całej rodziny, jej przyjaciół i innych zwierząt.
Książkę ilustrują fotografie z archiwum Geralda Durrella, które w większości nie były nigdy dotąd publikowane.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 22.11.2018

RECENZJE - książki - Durrellowie z Korfu

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 30-11-2018 12:41

?Durrelllowie z Korfu? to barwna opowieść biograficzna z kilkuletniego pobytu nietuzinkowej rodziny na greckiej wyspie. Gerald i Lawrence byli wybitnymi pisarzami, jednak życie każdego z członków familii mogłoby posłużyć jako materiał na oddzielną książkę lub scenariusz filmu.

Nazwisko Durrell od dawna kojarzy mi się przede wszystkim z twórczością zoologa Geralda, który napisał wiele książek i artykułów o zwierzętach. W swojej twórczości łączył życiową pasję z poczuciem humoru i humanitarnym przesłaniem. Aż trudno uwierzyć, że część powieści, opowiadań i powiastek stworzył w celach zarobkowych, by mieć pieniądze na utrzymanie założonego przez siebie ogrodu zoologicznego.

Durrell to również nominowany do literackiej Nagrody Nobla starszy brat Geralda, Lawrence, autor m.in. uznawanego za arcydzieło ?Kwartetu aleksandryjskiego?.

Pozostała dwójka rodzeństwa nie miała na koncie aż takich osiągnięć, jednak też pochwalić się może interesującą działalnością i barwnym życiem.

Wszyscy Durrellowie, łącznie z rodzicami, urodzili się w skolonizowanych Indiach. Po śmierci głowy rodziny zdesperowana matka postanowiła przenieść się z czwórką dzieci do Anglii. Nikomu jednak nie służył tutejszy wilgotny i depresyjnie działający klimat. Stąd decyzja o kolejnej przeprowadzce, tym razem na tytułową grecką wyspę Korfu.

To właśnie kilkuletni pobyt w tym pięknym, słonecznym miejscu jest zasadniczą treścią książki Michaela Haaga. Autor nie skupił się jednak tylko na tym wycinku z życia familii Durrellów. Dokładnie przedstawił ich wcześniejsze i późniejsze losy, burzliwe osobiste perypetie i liczne anegdoty.
Mamy okazję poznać nie tylko trzech zdolnych braci, ich pozornie trzpiotowatą siostrę i słynącą z tolerancji matkę. Durrellowie mieli mniej lub bardziej znanych przyjaciół, wśród których szczególną rolę odegrał znany pisarz Henry Miller.

Codzienne życie na Korfu śledzi się z zapartym tchem, gdyż obfituje ono w mnóstwo niespodzianek. Sprzyja temu na pewno skłonność najmłodszego rodzeństwa do różnych psot oraz emocjonalna chwiejność matki, która z jednej strony okazywała się silną, zdeterminowaną kobietą, zmuszoną do walki o egzystencję swoich pociech, z drugiej strony jednak często im pobłażała, popadała w melancholię i prowadziła tzw. otwarty dom, co w tradycyjnej Grecji uchodziło za dziwactwo.

Książka Michaela Haaga nie tylko opowiada o życiu Durrellów. Autor bada i porównuje ich własne relacje, opisy, wspomnienia, udowadniając, że nieraz nie tylko nie pokrywają się one, ale nawet diametralnie różnią. Wynikało to zapewne z faktu, że jako artystyczne dusze piszący bracia mieli skłonność do wyolbrzymiania i przeinaczania różnych faktów.
Opowieść uzupełniają również niepublikowane dotąd fragmenty listów, wypowiedzi postronnych świadków oraz liczne, interesujące zdjęcia z rodzinnych albumów.

Jaki obraz Durrellów wyłania się z książki Michaela Haaga? Na pewno ludzi spełniających swoje pasje, mimo iż nie zawsze było to łatwe. Ludzi ceniących wolność, niezależność, żyjących w zgodzie z naturą i własnymi przekonaniami. Ludzi niepozbawionych wad, ale i tolerancyjnych, potrafiących kochać, podziwiać świat, starających się czerpać z niego garściami, ale i dających wiele w zamian.

Ta biograficzna opowieść to na pewno gratka dla osób znających dorobek rodziny, zwłaszcza książki Geralda i Lawrencea. Jest to jednak też piękna, wzruszająca i jednocześnie zabawna historia, po którą sięgnąć może każdy czytelnik. BEATA IGIELSKA