Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Drzewa pychy i inne opowiadania

książka

Wydawnictwo Fronda
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

`Trąbka wyobraźni, jak trąba Zmartwychwstania, wzywa umarłych do powstania z grobu`
G. K. Chesterton `Obrona rzeczy wzgardzonych`

Zbiór niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań Gilberta Keitha Chestertona. Jego wielbiciele znajdą tu wszystko, za co go kochają: świeże, poetyckie spojrzenie na świat, wyjątkowe poczucie humoru, wątki kryminalne i romantyczne, sugestywne opisy. Wśród zebranych utworów są zarówno dzieła młodzieńcze jak i późniejsze, w większości niewydane za życia autora w formie książkowej, rozmaite pod względem objętości, gatunku i nastroju. Także dla tych, którzy Chestertona nie znają jest to wspaniała okazja, by poczuć podmuch ożywczego wiatru, który dmie wprost z krainy Bożego szaleńca.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 12.07.2016

RECENZJE - książki - Drzewa pychy i inne opowiadania

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 11-08-2016 11:13

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) to angielski pisarz, i choć w Polsce mało znany, to jednak znajdą się tacy którzy go lubią. Wśród zebranych opowiadań tego autora są te z lat młodzieńczych, które nie były jeszcze nigdy wydane.
Opowiadania te, to 24 historii zebranych. Pierwsze z nich ? ?Drzewa Pychy? jest najdłuższe, z wątkiem kryminalnym, jak u Sherlocka Holmesa, wątek detektywistyczny, który prowadzi do zaskakujących odkryć i niespodziewanych faktów.

Jest to opowieść o dziedzicu i jego córce Barbrze, którzy mieszkają wśród drzew o pawich liściach. W nocy drzewa te wydają głosy podobne do pisku pawi, które zabijają ludzi. Czy to prawda co głosi legenda?

Inne opowiadanie, które przyciągnęło mają uwagę, to legenda o Franciszku.
Św. Franciszek przechadzał się po świecie, ludzie mówili mu, że świat stał się chciwy, ludzie zaczynają gromadzić złoto, zagarniać ziemię, żyją dla przyjemności i przepychu. Wówczas Św. Franciszek odpowiedział, że źli ludzie w jego czasach byli lepsi od ludzi w naszych czasach. Można więc z każdego opowiadania wyciągnąć wnioski i naukę dla siebie.
Inne opowiadanie: ?Sklep pełen duchów? mówi o Św. Mikołaju, który towar w sklepie ludziom rozdawał bez pieniędzy. Wtedy ktoś mu powiedział, że źle wygląda, a Mikołaj na to, że jest umierający. I oto 100 lat później Mikołaj był w takim samym stanie i ktoś ponownie powiedział mu, że widział go umierającego, a Mikołaj na to, że od urodzenia tak się czuje, a wtedy stwierdzono, że św. Mikołaj nigdy nie umrze.

Opowiadanie te zawierają morał, bądź puentę, z której można wyciągnąć dla siebie wnioski. Wśród opowiadań są bajki, mity, legendy z jasnym przesłaniem.
Opowiadania Chestertona są lekturą wymagającą i oczekują od czytelnika myślenia, ale bardzo dobrze się je czyta, a niektóre są nawet zabawne i z poczuciem humoru.

Jest to też wspaniała okazją dla tych, którzy nie znają tego pisarza, a chcieliby poznać jego dzieła.
Gorąco polecam!

Ocena:9/10

JolaK

ilość recenzji:350

brak oceny 26-07-2016 15:30

,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to zbiór dwudziestu czterech niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona /1874-1936/. Wśród zebranych utworów są opowiadania z lat młodzieńczych jak i późniejszych, które nie były wydane w formie książki.

Tytułowy utwór ,,Drzewa pychy", najobszerniejszy, osnuty jest wokół egzotycznych pawich drzew i dziedzica Vane mieszkającego na kornwalijskim wybrzeżu z córką Barbarą, do których przybywa Cyprian Paynter, Amerykanin, odkrywca poetów. Podczas obiadu, na który zostają zaproszeni także doktor Browne, prawnik Ashe i poeta Treherne rozmawiają o krążących w okolicy przeróżnych dramatycznych opowieściach o upiornych pawich drzewach wydających przy silnym wietrze przenikliwy dźwięk przypominający wrzask pawia. Miejscowa legenda głosi, że ludzie przebywający w pobliżu tych drzew tracą życie. Czy mieszkańcy tylko wyolbrzymiają pewne rzeczy? Czy może ktoś morduje w lesie? Vane nie wierzący w te bajki zakłada się z towarzyszami, że przenocuje w lesie pawich drzew.

Opowiadania w tym zbiorze są bardzo różne pod względem tematyki, gatunków i nastroju. Najdłuższe z nich ,,Drzewa pychy" z wątkiem kryminalnym, zagadką i eksperymentem detektywistycznym, który prowadzi do odkrycia niespodziewanych faktów podobało mi się najbardziej, ale także ,,Zwariowana opowieść" z 1896 roku, w którym ,,trzeźwy wszechświat obyczaju i doświadczenia" mierzy się z baśniowym spojrzeniem dziecka na pograniczu fantazji i snu. ,,Smok i zabawa w chowanego" z 1924 roku to typowe opowiadanie-bajka, której bohaterami są rycerz Laverock, księżniczka Filomela, król i oczywiście smok. We wszystkich opowiadaniach można dostrzec wyjątkowe poczucie humoru miejscami przechodzące w czarny humor i paradoks. Cechą wspólną są także opisy przemian mentalnych i intelektualnych ludzi na przełomie XIX i XX wieku, racjonalizmowi przeciwstawione są podania ludowe. Autor zachęca do myślenia i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Każde opowiadanie kończy się trafną metaforą.

,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to lektura wymagająca, ale dająca świeże spojrzenie na otaczający świat, dawkę zdrowego humoru i trafne spostrzeżenia. Mam wrażenie, że Gilbert Keith Chesterton jest mało znanym pisarzem w Polsce, ale może dzięki nowym publikacjom pozna go więcej osób.