Dość! - Dorota Sumińska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment odsłuchaj fragment

Dość! (twarda)

O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci

książka

Dość!, O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci - opis produktu:

Dość! - krzyczy Dorota Sumińska, bo jak nikt inny rozumie zwierzęta i z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi ludzkości, która uważa się za ważniejszą od wszystkiego, co człowiekiem nie jest. Zasiada na tronie świata i chce być jego panem. Panem życia i śmierci. Dąży do podporządkowywania sobie innych żywych istot, stanowienia o ich wolności i przestrzeni do życia, godzinach snu, posiłku, wypróżniania się i zażywania cielesnych przyjemności; do zabierania im dzieci; do zmieniania ich życia w piekło.

Gdy takie traktowanie dotyczy samego człowieka, bez ogródek nazywamy je zbrodnią, bestialstwem, mordem. A jednocześnie ze zniewolenia i zabijania zwierząt uczyniliśmy dochodowy interes.

To książka protest. Książka manifest. Krzyk `suki w ludzkiej skórze` - jak pisze o sobie Sumińska. Do bólu prawdziwy, gorzki i bolesny głos w sprawie zwierząt i ludzi, dobitny niczym Głód Caparrósa.

Dorota Sumińska - pisarka oraz lekarka weterynarii z wieloletnią praktyką, psycholog zwierzęcy z zamiłowania, wegetarianka z przekonania. Od przeszło dwudziestu lat prowadzi popularny radiowy program Wierzę w zwierzę . Przez lata prowadziła też telewizyjny Zwierzowiec . Autorka książek dla dorosłych i dla dzieci o zwierzętach, ludziach, podróżach i życiu, w tym bestsellerów: Autobiografia na czterech łapach , Dalej na czterech łapach , Zwierz w łóżku , Świat według psa , Zwykłe niezwykłe życie, Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy? . W swoim podwarszawskim domu opiekuje się ponad dwudziestoma, pokiereszowanymi przez życie i porzuconymi przez człowieka psami i kotami.

Książka Dość! O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci, pochodzi z wydawnictwa Literackie. Autorem książki jest Dorota Sumińska. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż. Książka Dość! liczy 160 stron. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Dorota Sumińska - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Dość!, O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci

5/5 ( 1 ocena )
 • 5
  1
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Ambros

27-10-2020 20:30

Dość! Przestańmy! Opamiętajmy się! Obudźmy w sobie ludzkie instynkty i zachowania! Ta książka to manifest, wołanie o pomoc, o opamiętanie się przez ludzi, przez nas. Ratujmy zwierzęta, nie pozwólmy, aby traktowano je przedmiotowo, aby służyły tylko określonym celom i zachciankom człowieka. To żywe istoty, czują, kochają, pragną miłości i ciepła i przede wszystkim ludzkiego traktowania.
Dorota Sumińska w bardzo dosadny i wyrazisty sposób ukazuje odwieczną walkę człowieka ze zwierzętami. Otwiera nam oczy i pokazuje, do jakich celów od lat człowiek wykorzystuje zwierzęta. Zajada się potrawami z nich zrobionymi, wykorzystuje do zabawy, szybkiego rozmnażania i dalszej sprzedaży, do spełnienie swoich bardzo wyszukanych potrzeb, jak np. futro z lisa czy norki, do zabawy i tresury. Smutny obraz, bardzo docierający do czytelnika. Obrazy, chociaż niewidoczne, bardzo szybko się uaktywniają w naszej wyobraźni. Widzimy krowy i świnie hodowane w nieludzkich i urągających jakimkolwiek zasadom warunkach, młode oddzielane na siłę od matek, pozbawione w pierwszych minutach życia jej ciepła, przerażone i smutne. Przez naszą wyobraźnię przewijają się filmowe klatki ze zwierzętami zabijanymi w straszny, okrutny i bestialski sposób. Ból i cierpienie dotyka nie tylko te biedne zwierzęta, ale każdego, kto ma ten obraz, kto widzi i słyszy ich wołanie o pomoc. Nie można się z tego otrząsnąć i pozbierać. Tak naprawdę dotychczas chyba nie za bardzo się zastanawialiśmy, skąd ten kotlet schabowy się wziął na naszym talerzu? Jaką przebył drogę? A świnia, z której go zrobiono, w jakich warunkach była hodowana, czym ją żywiono, w jaki sposób straciła życie? Te dylematy dotychczas dla nas nie istniały. Wydawało się, że nas to nie dotyczy. A jednak, jedna chwila zadumy, jedno spojrzenie na to zagadnienie z innej strony i jak diametralnie różne podejście. Celne są powtarzane od lat słowa, że punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.
Autorka na co dzień ma do czynienia ze zwierzętami. Jako nie tylko lekarzem weterynarii, ale i psychologiem zwierzęcym, najgłośniej słyszy krzyk swoich podopiecznych, najbardziej ich rozumie, i stara się im pomagać, zwłaszcza w cierpieniu. Ta bardzo istotne, że są takie osoby, które starają się nas uwrażliwić na los zwierząt, pokazać problemy z jakimi one się zmagają, jak cierpią i jak bardzo potrzebują naszej pomocy i ludzkiego traktowania.
Trzymając w dłoni tę krótką opowieść ? w zależności od opisywanej sytuacji ? raz jesteśmy psem, pragnącym wolności kotem, dumnym koniem, pozbawioną dzieci krową, lisem czy kurą. Poprzez nasz usta, zwierzęta manifestują. Przestańcie nas traktować jak prefabrykaty, maszynki do rodzenia dzieci, pozbawione możliwości realizacji naturalnej funkcji rozmnażania, zapładnianych sztuczną rurką, kaleczonych, bitych i poniewieranych, szkolonych i tresowanych, upodlanych i upokarzanych. Żyjemy w nieustannym strachu i bólu, zatracamy się i w pewnym momencie jesteśmy puste w środku, pozbawione naturalnych odruchów, stajemy się zobojętniałe na wszystko, co się dzieje wkoło nas. A może spróbujmy chociaż na chwilę zamienić się rolami. Ciekawe, jak długo człowiek wytrzyma takie upokarzające traktowanie, jak długo zniesie życie bez bliskich, bez dzieci zabranych na stracenie?
Warto aby człowiek się obudził, zadał sobie te i kolejne pytania, a następnie spróbował na nie odpowiedzieć. Tylko szczerze. Tylko wtedy będzie mógł zrozumieć położenie zwierząt.
Cieszę się, że taka lektura ujrzała światło dzienne. Być może to ostatni moment, aby człowiek się opamiętał. Aby inaczej, z ludzką twarzą, spojrzał na otaczające go zwierzaki. Aby zastanowił się, czy kot, którego ma w domu, jest zadowolony z tego, że ograniczono mu wolność, musi żyć w zamknięciu. My nie wiemy, czy on tego chce, bo nigdy się nad tym głębiej nie zastanawialiśmy. Dlaczego? Nie było takiej konieczności ?
Uważam, że tę lekturę każdy powinien przeczytać. Nie liczę, że każdy od razu zmieni zdanie i stosunek do zwierząt, ale jestem pewna, że w każdym zasieje ziarnko niepokoju i wywoła chwilę zadumy i refleksji. A to już wiele, to pierwszy krok do radykalnych zmian, oczywiście na lepsze, do godniejszego traktowanie naszych pupili.

Czy recenzja była pomocna?