Dom / Witold Rybczyński | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Dom (twarda)

Krótka historia idei

książka

 • Wydawnictwo Karakter
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 350
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Dom, Krótka historia idei - opis produktu:

Jak w ciągu wieków w zachodnim świecie zmieniały się sposoby zamieszkiwania?
Co wpływało na ewolucję takich pojęć, jak prywatność, domowość, komfort, swoboda, i w jaki sposób odbijały się one w codziennym życiu mieszkańców miast? W ciekawej książce Witold Rybczyński śledzi przeobrażenia zarówno samej idei domu, jak i jego wyglądu oraz wyposażenia. Pokazuje zmieniające się przyzwyczajenia i mody - od dawnego zamiłowania do przepychu aż po współczesne upodobanie do minimalizmu i prostoty - oraz analizuje przyczyny ewolucji stylu życia zachodniego mieszczaństwa. Przystępnie napisana, zajmująca historia idei poparta rozległymi lekturami i licznymi nawiązaniami do historii architektury wnętrz i malarstwa. Nowe wydanie zawiera kolorowe ilustracje.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Cyberpunk 1982-2020

Michał Wojtas

twarda
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 5.3.2020
 • -40%
Tool - Parabola

Bartek Koziczyński

miękka
23,94 zł 39.90
 • -34%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
32,93 zł 49.90
 • -33%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka

twarda
33,43 zł 49.90

Zobacz również

Logopedyczne rybki Zestaw 5

PRACA ZBIOROWA

teczka
46,30 zł
Logopedyczne rybki Zestaw 6

PRACA ZBIOROWA

teczka
46,30 zł
Logopedyczne rybki Zestaw 7

PRACA ZBIOROWA

teczka
42,03 zł
Logopedyczne rybki Zestaw 2

PRACA ZBIOROWA

teczka
42,03 zł
Logopedyczne rybki Zestaw 1

PRACA ZBIOROWA

teczka
46,30 zł
Logopedyczne rybki Zestaw 3

PRACA ZBIOROWA

teczka
42,03 zł
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Dom, Krótka historia idei
4.3/5 ( 4 oceny )
  5
  2
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Kronika Kota Nakręcacza

 • 4-10-2015
 • 19:56

"Oczywiście meble nie są tworem naturalnym; są wymyślone i wykonane przez człowieka. Siedzenie na czymś jest sztuczne i podobnie jak inne sztuczne czynności ? chociaż w mniej oczywisty sposób niż gotowanie, muzyka instrumentalna czy malarstwo ? wprowadza sztukę do życia. Jemy barszcz czy gramy na fortepianie ? albo siedzimy na krześle ? z wyboru, a nie z potrzeby. To powinno być wyraźnie podkreślone, bo tyle już zostało napisane o praktyczności i funkcjonalności (zwłaszcza nowoczesnych) mebli, że łatwo zapomnieć, iż stoły i krzesła, w przeciwieństwie, na przykład, do lodówek czy pralek, świadczą o naszym smaku, a nie są przedmiotami użytku."

Dom. Słowo tak często używane, że przestajemy zastanawiać się nad jego znaczeniem, tudzież znaczeniami, bo prawdopodobnie dla każdego dom będzie czymś zupełnie innym. Ale warto czasem przystanąć w biegu codzienności i zastanowić się nad rzeczami najprostszymi, najbardziej fundamentalnymi. Nad tym właśnie - nad dojrzewaniem człowieka do odczuwania potrzeby komfortu - pochylił się Witold Rybczyński, stosunkowo dawno, bo jego "Dom. Krótka historia idei" po raz pierwszy wydano w roku 1986.

Rybczyński w swej książce śledzi dzieje człowieka i jego otoczenia z niespotykanej perspektywy - z perspektywy kształtowania się "domowości". Dociera do adekwatnych źródeł i analizuje takie fakty i czynniki, których statystyczny czytelnik w ogóle nie połączyłby z historią idei domu. Poparcie dla swoich bardzo rozważnie sformułowanych argumentów znajduje w literaturze pięknej, malarstwie, prasie i historii życia codziennego. Zagląda do średniowiecznego dusznego mieszkania, przygląda się specyfice domów angielskich i holenderskich, oddaje głos "domowym inżynierom" i teoretykom architektury, a nawet... ikonom mody. Boleje nad tym, że domy mogą stać się "maszynami do mieszkania".

Książka Rybczyńskiego nie ma nic wspólnego z podręcznikiem designu czy katalogiem Ikea. Nie jest receptą na ewentualne bolączki potencjalnego czytelnika, ale próbą uzmysłowienia mu, jak to się stało, że mieszkamy dziś tak, a nie inaczej. I choć minęło prawie 30 lat od pierwszego wydania, nie straciła na aktualności - jako instrukcja obsługi domowości.

"Dom. Krótka historia idei" to zatem żywy dowód na to, że...

"pojęcie komfortu nie umiejscowiło się w świadomości europejskiej jako coś gotowego; rozwijało się ono przez długi czas (...). Rozkwitło dzięki szczęśliwemu połączeniu warunków ekonomicznych i społecznych (...)."

SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: dla czytelników, którzy lubią wiedzieć, skąd wynika obecny stan życia, otwarci na wiedzę niszową, ale jednak tę o fundamentalnym znaczeniu.

Kto powinien omijać: czytelnicy spodziewający się popularnego ostatnio gatunku literatury - krzykliwego, beletryzowanego i pełnego historii mrożących krew w żyłach opracowania wstydliwych elementów przeszłości człowieka.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,84 zł 49.77
 • -30%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
55,79 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 56.42 zł

  Radosna i rozgadana Alwina zjawia się w Dziwnowie. Wiecznie uśmiechnięta specjalistka od łapania szczęśliwych chwil, podejmuje się fotografowania zmian zachodzących w domu na wydmie. Alwina pragnie miło spędzić czas z dawnymi przyjaciółkami, tymczasem okazuje się, że Lilianna i Wiktoria będą...

 • 23.96 zł

  W książce przedstawiono ideę domu pasywnego oraz omówiono stosowane obecnie rozwiązania konstrukcyjne, prezentując też możliwe do osiągnięcia efekty ekonomiczne. Książka jest adresowana przede wszystkim do inwestorów lub planujących budowę domu mieszkalnego.

 • 39.90 zł
  23.54 zł

  Dwójka przyjaciół, Dominika i Mariusz, dostaje zaproszenie do wzięcia udziału w reality-show. Wraz z dziesiątką innych gwiazd trafia do naszpikowanego pułapkami domu-labiryntu. Zadaniem uczestników programu jest rozwiązywanie kolejnych zagadek kryminalnych, które doprowadzą ich do znalezienia...

 • 5.42 zł

  Seria edukacyjnych książeczek przygotowana specjalnie dla maluszków. Sztywne strony, piękne zdjęcia oraz okrągłe narożniki sprawiają, że książeczka jest idealna dla najmłodszych dzieci od 0 do 3 lat. Książki z serii: Centrum Edukacji Dziecięcej.

 • 24.94 zł
  21.20 zł

  Piotr Ibrahim Kalwas wydał do tej pory cztery książki: Salam, Czas, Drzwi i Rasa mystica. W każdej ambicje uważnego obserwatora łączył ze skłonnościami rasowego filozofa, który niczego nie recenzuje z wyższością, lecz pragnie rzeczywistość zrozumieć stawia jej pytania, rozbijając stereotypy w...

 • 22.09 zł

  Twórcy przebojowych filmów Jak wytresować smoka i Shrek zrealizowali kolejną znakomitą animowaną komedię, w której w oryginale głosów postaciom użyczyły takie gwiazdy jak: Jim Parsons, Rihanna, Steve Martin i Jennifer Lopez. Gdy Oh, uroczy stworek z innej planety, ląduje na Ziemi, poznaje...