Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Doktor Faustus (twarda)

Żywot niemieckiego kompozytora Adriana Leverkuhna, opowiedziany przez jego przyjaciela

książka

Wydawnictwo Ossolineum
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Przekład: Maria Kurecka i Witold Wirpsza
Wstęp i opracowanie: Hubert Orłowski

Powieści Manna wyczekiwano z niecierpliwością, czego najlepszym dowodem był wysyp recenzji i komentarzy po jej wydaniu w 1947 roku. Spodziewano się, że książka udzieli odpowiedzi na pytanie, dlaczego naród `poetów i myślicieli` stał się na dwanaście lat ojczyzną `sędziów i katów` (słowa Karla Krausa). Nie powinno zatem dziwić, że interpretacja `Doktora Faustusa` jako powieści-paraboli zdominowała jej recepcję, a stawianie znaku równości między kuszeniem Adriana Leverkühna a uwiedzeniem narodu niemieckiego przez nazizm stało się czytelniczym nawykiem.
Huber Orłowski we `Wstępie` do niniejszej edycji zwraca uwagę na nurt kontestujący tę tradycję. Przywołuje m.in. opinię Stanisława Lema: `Diabeł faszyzmu to wielki i straszny skutek przyczyn małych i trywialnych, to reakcja lawinowa, zapoczątkowana rozkładem społecznym. Tak więc `Doktor Faustus` milczy o Niemcach z czasów połowy naszego stulecia. Opowiada podniosłą historię pewnego artysty, który miał szczęście wyjątkowe przeżyć tragedię, a zatem rzecz pełną najgłębszej wymowy cierpienia uzasadnionego, winy i kary zasłużonej`.
Komukolwiek przyznamy rację, `Doktor Faustus` pozostanie arcydziełem sztuki powieściowej XX wieku.

`Samotny myśliciel i badacz, teolog i psycholog w swej pustelni, który w pożądaniu rozkoszy światowych i władzy nad światem zapisuje własną duszę diabłu - czyż nie nastał teraz właściwy moment, aby w tym obrazie ujrzeć Niemcy, dziś, gdy Niemcy dosłownie diabli wzięli. Wielkim błędem sagi i dramatu jest to, że nie wiążą Fausta z muzyką. Musiał być muzykalny, musiał być muzykiem. Muzyka jest obszarem demonicznym`.
Thomas Mann, `Niemcy i naród niemiecki`

`Doktor Faustus` już w chwili powstania [...] stał się jednym z ważniejszych punktów w powojennej dyskusji na temat niemieckiej tożsamości. Dyskusja ta trwa do dzisiaj, do dzisiaj też książka Tomasza Manna odgrywa w niej istotną rolę. Ale obok tej dyskusji toczy się inna: to dyskusja na temat autonomii sztuki, suwerenności literatury. I tu również powieść Manna odgrywa rolę znaczącą: ta książka bardziej niż wszystkie inne jego dokonania skupia uwagę na etycznym wymiarze dzieła literackiego`.
Leszek Szaruga

Thomas Mann (1875-1955) - wybitny prozaik niemiecki, od 1933 roku na emigracji, autor esejów, pism publicystycznych i autobiograficznych oraz dzienników. Laureat Literackiej Nagrody Nobla z roku 1929 za powieść `Buddenbrookowie` (1901). Jego najważniejsze dzieła to opowiadanie `Śmierć w Wenecji` (1912) oraz powieści: `Czarodziejska góra` (1924), `Józef i jego bracia` (tetralogia publikowana w latach 1933-1943), `Doktor Faustus` (1947) i `Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla` (1954). W 1936 roku został pozbawiony niemieckiego obywatelstwa. Od października 1940 roku nadawał za pośrednictwem BBC comiesięczne mowy do niemieckich słuchaczy `Deutsche Hörer!`. Był reinterpretatorem niemieckiej tradycji romantycznej, a w swoich utworach często poruszał wątki biblijne. Jego powieści mają głęboko intelektualny i humanistyczny charakter.

Więcej książek z serii Biblioteka Narodowa
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Ossolineum
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 06.06.2018

RECENZJE - książki - Doktor Faustus, Żywot niemieckiego kompozytora Adriana Leverkuhna, opowiedziany przez jego przyjaciela

4.8/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0