Dialog ze współczesną kulturą rosyjską w twórczości Wiktora Jerofiejewa - Magdalena Majchrzyk - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Dialog ze współczesną kulturą rosyjską w twórczości Wiktora Jerofiejewa (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Werset
 • Oprawa miękka
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Dialog ze współczesną kulturą rosyjską w twórczości Wiktora Jerofiejewa - opis produktu:

Wiktor Jerofiejew jest w Polsce twórcą niezwykle popularnym i chętnie czytanym. W ostatnich latach gościł na kilkunastu europejskich festiwalach i imprezach kulturalnych. Naszą ojczyznę w tym czasie odwiedzał kilkukrotnie. Znamienna była jego obecność podczas polskiej premiery filmu `Lewiatan`, w reżyserii opozycjonisty Andrieja Zwiagincewa, w listopadzie 2014 roku. Pokazowi towarzyszyła debata o współczesnej Rosji - jej sytuacji społecznej i politycznej - która dzięki udziałowi Jerofiejewa wzbudziła niezwykle silne emocje. (fragment Przedmowy)

`Długo czekałem na doktorat, który nadejdzie z Europy, z Polski, od MM. Nie jestem przyzwyczajony do właściwego odbioru tego, o czym piszę. Czasami ktoś coś sensownego powie, a to w Iranie, a to w Finlandii. A MM znalazła w sobie siłę, aby napisać zgrabną pracę o mnie. Jestem dziwnym rosyjskim pisarzem. Odnalazłem swoje powołanie w `migotliwej estetyce`, która jest bliska Borisowi Vianowi. Migotliwa estetyka z biegiem lat przerodziła się w migotliwą etykę, a nawet w migotliwą filozofię (odciąwszy się od Lwa Szestowa), obejmując po części politykę. Myślę, że dla rosyjskiej krytyki jestem mętnym, drażniącym pisarzem, który przebił się dzięki swoim podejrzanym literackim skandalom, głównie o charakterze seksualnym (uczeń markiza de Sade!). Nawet nie pisarz, a taki tam... Poza granicami Rosji oddycha mi się łatwiej - jestem lepiej rozumiany. Właściwie piszę o pustych metafizycznych wyżynach naszych czasów, o agonii religii i oczekiwaniu na nowe pokolenie istot boskich, w jakikolwiek sposób by się pojawiły. W Rosji czuję się jak w dożywotniej podróży służbowej, wysłany tam w celu uzupełnienia wiedzy o naturze ludzkiej. Pod tym względem Rosja jest dla mnie niezwykle cennym krajem, choć i niebezpiecznym. Jeśli kultura to walka z entropią - jestem gotów w niej uczestniczyć. Moja pisarska polana to odcięcie się od martwego humanizmu, zarówno w zachodnim, jak i w rosyjskim wydaniu. Wszystko to zostało głęboko i przekonująco przeanalizowane w książce MM. Jest to pierwsza książka o mnie. Żywa, ponieważ wypełniona wspólnymi dialogami z jej autorką. Przyda się tym, którzy chcą myśleć, czytać, pisać bez strachu. A także wielu odbiorcom i uczestnikom współczesnej kultury`. (Wiktor Jerofiejew, sierpień 2018 r.)

Książka Dialog ze współczesną kulturą rosyjską w twórczości Wiktora Jerofiejewa pochodzi z wydawnictwa Werset. Autorem książki jest Magdalena Majchrzyk. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Dialog ze współczesną kulturą rosyjską w twórczości Wiktora Jerofiejewa

0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.