Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego

książka

Wydawnictwo Adam Marszałek
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Cóż to jest prawda? Moment Piłatowego zapytania uwieczniony na obrazie Mikołaja Ge powraca w dialektycznym ruchu: nieustannego pytania o prawdę w rosyjskiej filozofii religijnej.
Książka Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno-filozoficznego stanowi próbę uchwycenia dwóch kategorii występujących w języku rosyjskim, a szczególnie obecnych w rosyjskiej myśli filozoficznej, którym odpowiada w języku polskim jedno słowo `prawda`. Z jednej strony jest to termin istina, określany również jako prawda-istina. Istina ujmowana jest jako prawda wyższa, obiektywna, absolutna, niepodważalna, wieczna. Z drugiej strony jest to rosyjski termin prawda, oddawany także jako prawda-sprawiedliwość; tak rozumiana bywa prawda określana jako niższa, subiektywna, względna, podważalna, ludzka (odnoszona za każdym razem do ludzkiego bytu), przeciwstawiana kłamstwu i niesprawiedliwości. Praca koncentruje się na eksplikacji kategorii istina jako tej, która ujmowana jest w horyzoncie prawdy, czyli w horyzoncie ludzkiego bytu, inaczej w horyzoncie anthropos, gdyż prawda-sprawiedliwość z tym ostatnim jest wiązana. Należy podkreślić, co istotne dla przedmiotu badań, że owa szczególna dychotomia rysująca się na gruncie kategoryzacji pojęcia wdziera się wraz z całokształtem specyfiki języka rosyjskiego (w którym wyraźne są dwa pola semantyczne, obrazujące przestrzeń znaczenia przywołanej kategorii) w obszar filozoficznego namysłu nad zagadnieniem prawdy. Owemu rosyjskiemu `podwójnemu` pojęciu istina - prawda odpowiada w innych językach europejskich (tak jak i w polskim) jedno słowo (pol. prawda, ang. truth, fr. vérité czy niem. Wahrheit).

Od Autorki
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Adam Marszałek
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 20.05.2015

RECENZJE - książki - Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego

4.5/5 ( 12 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Marek

ilość recenzji:1

brak oceny 4-10-2017 15:13

Ciekawe opracowanie, odkrywające mało znaną na gruncie polskim myśl rosyjską, a szczególnie tradycję rozumienia pojęcia "prawda", książka bogata erudycyjnie, co stanowi dodatkowy jej walor - polecam