Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego - Anna Kurkiewicz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Adam Marszałek
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 249
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego - opis produktu:

Cóż to jest prawda? Moment Piłatowego zapytania uwieczniony na obrazie Mikołaja Ge powraca w dialektycznym ruchu: nieustannego pytania o prawdę w rosyjskiej filozofii religijnej.
Książka Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno-filozoficznego stanowi próbę uchwycenia dwóch kategorii występujących w języku rosyjskim, a szczególnie obecnych w rosyjskiej myśli filozoficznej, którym odpowiada w języku polskim jedno słowo `prawda`. Z jednej strony jest to termin istina, określany również jako prawda-istina. Istina ujmowana jest jako prawda wyższa, obiektywna, absolutna, niepodważalna, wieczna. Z drugiej strony jest to rosyjski termin prawda, oddawany także jako prawda-sprawiedliwość; tak rozumiana bywa prawda określana jako niższa, subiektywna, względna, podważalna, ludzka (odnoszona za każdym razem do ludzkiego bytu), przeciwstawiana kłamstwu i niesprawiedliwości. Praca koncentruje się na eksplikacji kategorii istina jako tej, która ujmowana jest w horyzoncie prawdy, czyli w horyzoncie ludzkiego bytu, inaczej w horyzoncie anthropos, gdyż prawda-sprawiedliwość z tym ostatnim jest wiązana. Należy podkreślić, co istotne dla przedmiotu badań, że owa szczególna dychotomia rysująca się na gruncie kategoryzacji pojęcia wdziera się wraz z całokształtem specyfiki języka rosyjskiego (w którym wyraźne są dwa pola semantyczne, obrazujące przestrzeń znaczenia przywołanej kategorii) w obszar filozoficznego namysłu nad zagadnieniem prawdy. Owemu rosyjskiemu `podwójnemu` pojęciu istina - prawda odpowiada w innych językach europejskich (tak jak i w polskim) jedno słowo (pol. prawda, ang. truth, fr. vérité czy niem. Wahrheit).

Od Autorki

Książka Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego pochodzi z wydawnictwa Adam Marszałek. Autorem książki jest Anna Kurkiewicz. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, inne, religie i mitologie, religie, inne. Książka Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego liczy 249 stron. Jej wymiary to 165x225. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Dialektyka Prawdy w myśli rosyjskiego renesansu religijno - filozoficznego

4.5/5 ( 12 ocen )
  5
  8
  4
  2
  3
  2
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Marek

 • 4-10-2017
 • 15:13

Ciekawe opracowanie, odkrywające mało znaną na gruncie polskim myśl rosyjską, a szczególnie tradycję rozumienia pojęcia "prawda", książka bogata erudycyjnie, co stanowi dodatkowy jej walor - polecam

Czy recenzja była pomocna?