SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Demokracja, bóg, który zawiódł

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Fijorr
Oprawa miękka
Liczba stron 420
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Spośród krajów wyzwolonych spod jarzma komunizmu, z Polską wiązano największe nadzieje. Polska troszczyła się o wolność i propagowanie jej idei. W latach 1572 - 1791 Polska była monarchią elekcyjną, zaś w polskim parlamencie, pojedynczy poseł miał prawo wetowania jakiejkolwiek inicjatywy ustawodawczej. Polska była znana i podziwiana w całej Europie za swoją tolerancję religijną. W dziejach rodzaju ludzkiego zdarzają się punkty zwrotne, już to w lepszym, już w gorszym kierunku. Jednym z takich momentów przełomowych był upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Środkowej, jaki nastąpił w 1989 roku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: nauki społeczne,  polityka,  różne
Wydawnictwo: Fijorr
Oprawa: miękka
Wymiary: 155x235
Liczba stron: 420
ISBN: 83-89812-21-5
Wprowadzono: 08.02.2006

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Demokracja, bóg, który zawiódł - Hans Herman Hoppe

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mateusz Wajzer

ilość recenzji:28

brak oceny 13-03-2008 15:39

Na przestrzeni dziejów próżno szukać wybitnego myśliciela, który pozostawałby bezkrytyczny w stosunku do demokracji. Już Platon dowodził, iż ustrój demokratyczny na czele, którego stoją jednostki „nieurodzone” i nie przygotowane do rządzenia jest wyjątkowo zły i niesprawiedliwy. Ofiarą owej niesprawiedliwości był przecież Sokrates. Natomiast Jan Jakub Rousseau, jako teoretyk demokracji, skonstatował niemożność funkcjonowania demokracji per se. Negatywne następstwa demokratyzacji, a w szczególności problemy związane z wolnością jednostki, stały się tematem rozważań Alexisa de Tocqueville`a. Również Gaetano Mosca, Vilferdo Pareto i Robert Michels upatrywali w demokracji zagrożenie związane z sytuacją, w której większość jest podporządkowana rządzącej mniejszości, sprawującej wszystkie funkcje polityczne, monopolizującej władzę, stosującej w mniej lub bardziej arbitralny sposób środki przymusu.

Nie inaczej odnosi się do ustroju demokratycznego Hans-Herman Hoppe, notabene sukcesor dorobku intelektualnego szkoły austriackiej. To koncepcje Ludwiga von Misesa, Friedricha Hayeka oraz Murraya Rothbarda odcisnęły na nim największe piętno. Hoppe uważa, iż współczesna liberalna demokracja to nic innego jak zachodnioeuropejska socjaldemokracja czy amerykański neokonserwatyzm; doktryny przepełnione etatyzmem, interwencjonizmem; powodujące wzrost stopy preferencji czasowej jednostek, generujące procesy decywilizacyjne, rodzące patologie społeczne.
Środkiem zaradczym dla autora jest anarchokapitalizm. Hoppe postuluje również powrót do ery, którą Adam Smith określił mianem: „systemu naturalnej wolności”. Nadto koniecznymi są: całkowita prywatyzacja, desocjalizacja i secesja.

„Demokracja – bóg, który zawiódł” to książka obalająca mity, które niesie ze sobą demokracja. Z punktu widzenia przemian społeczno-politycznych jakich doznała Polska, pozycja ta pozwala spojrzeć na naszą rzeczywistość z innej perspektywy. Każda kolejna osoba, która „otworzy oczy” jest wielką wartością, szczególnie w kraju 40 milionów politologów.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?