Demokracja, bóg, który zawiódł - Hans Herman Hoppe - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Demokracja, bóg, który zawiódł

książka

 • Wydawnictwo Fijorr
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 420
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Demokracja, bóg, który zawiódł - opis produktu:

Spośród krajów wyzwolonych spod jarzma komunizmu, z Polską wiązano największe nadzieje. Polska troszczyła się o wolność i propagowanie jej idei. W latach 1572 - 1791 Polska była monarchią elekcyjną, zaś w polskim parlamencie, pojedynczy poseł miał prawo wetowania jakiejkolwiek inicjatywy ustawodawczej. Polska była znana i podziwiana w całej Europie za swoją tolerancję religijną. W dziejach rodzaju ludzkiego zdarzają się punkty zwrotne, już to w lepszym, już w gorszym kierunku. Jednym z takich momentów przełomowych był upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Środkowej, jaki nastąpił w 1989 roku.

Książka Demokracja, bóg, który zawiódł pochodzi z wydawnictwa Fijorr. Autorem książki jest Hans Herman Hoppe. Należy do gatunków: nauki społeczne, polityka, różne. Książka Demokracja, bóg, który zawiódł liczy 420 stron. Jej wymiary to 155x235.
S
Szczegóły

Hans Herman Hoppe - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Demokracja, bóg, który zawiódł

4.3/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  0
  3
  2
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Mateusz Wajzer

mmwajzer(at)interia.pl
 • 13-03-2008
 • 15:39

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Na przestrzeni dziejów próżno szukać wybitnego myśliciela, który pozostawałby bezkrytyczny w stosunku do demokracji. Już Platon dowodził, iż ustrój demokratyczny na czele, którego stoją jednostki „nieurodzone” i nie przygotowane do rządzenia jest wyjątkowo zły i niesprawiedliwy. Ofiarą owej niesprawiedliwości był przecież Sokrates. Natomiast Jan Jakub Rousseau, jako teoretyk demokracji, skonstatował niemożność funkcjonowania demokracji per se. Negatywne następstwa demokratyzacji, a w szczególności problemy związane z wolnością jednostki, stały się tematem rozważań Alexisa de Tocqueville`a. Również Gaetano Mosca, Vilferdo Pareto i Robert Michels upatrywali w demokracji zagrożenie związane z sytuacją, w której większość jest podporządkowana rządzącej mniejszości, sprawującej wszystkie funkcje polityczne, monopolizującej władzę, stosującej w mniej lub bardziej arbitralny sposób środki przymusu.

Nie inaczej odnosi się do ustroju demokratycznego Hans-Herman Hoppe, notabene sukcesor dorobku intelektualnego szkoły austriackiej. To koncepcje Ludwiga von Misesa, Friedricha Hayeka oraz Murraya Rothbarda odcisnęły na nim największe piętno. Hoppe uważa, iż współczesna liberalna demokracja to nic innego jak zachodnioeuropejska socjaldemokracja czy amerykański neokonserwatyzm; doktryny przepełnione etatyzmem, interwencjonizmem; powodujące wzrost stopy preferencji czasowej jednostek, generujące procesy decywilizacyjne, rodzące patologie społeczne.
Środkiem zaradczym dla autora jest anarchokapitalizm. Hoppe postuluje również powrót do ery, którą Adam Smith określił mianem: „systemu naturalnej wolności”. Nadto koniecznymi są: całkowita prywatyzacja, desocjalizacja i secesja.

„Demokracja – bóg, który zawiódł” to książka obalająca mity, które niesie ze sobą demokracja. Z punktu widzenia przemian społeczno-politycznych jakich doznała Polska, pozycja ta pozwala spojrzeć na naszą rzeczywistość z innej perspektywy. Każda kolejna osoba, która „otworzy oczy” jest wielką wartością, szczególnie w kraju 40 milionów politologów.

Czy recenzja była pomocna?