Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Dawni mistrzowie (twarda)

Komedia rysowana przez Mahlera

książka

Wydawnictwo Prószyński Media
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Thomas Bernhard i Nicolas Mahler - jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło - komiksową adaptację słynnego dzieła austriackiego mistrza.

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla "Timesa" i już od 30 lat, co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem Siwobrody mężczyzna Tintoretta. Wyjątkami są poniedziałki, kiedy to muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler - muzealny dozorca i Aztzbacher, równie jak Reger krytycznie nastawiony do rzeczywistości narrator.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks stworzony z Mahlerem jest równie zabawny a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.
Czy można 300 stronnicową powieść przenieść za pomocą kilku pociągnięć pędzla? Mahler się odważył i sztuka ta udała mu się znakomicie.
- Philipp Haibach, DIE WELT.

Nicolas Mahler (ur. 1969) - wiedeńczyk, swoje satyry publikował w większości ważnych europejskich gazetach, a jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak Pragnienie i Samotność rajdowca.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński Media
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 21.09.2016

RECENZJE - książki - Dawni mistrzowie, Komedia rysowana przez Mahlera

4.4/5 ( 10 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2412

7-12-2021 14:01

Cóż? Hmm? Od czego by tu zacząć? Może od tytułu. Jest przewrotny. O Mahlerze nie będzie ani słowa. Może ewentualnie jego nastrojowa muzyka natchnęła autora do stworzenia filozoficznego traktatu na temat sztuki. Odrobinę obrazoburczego. Podkreślającego, że człowiek nie jest w stanie stworzyć idealnego, genialnego dzieła. Zawsze będzie w nim jakiś nieudany fragment. Może w tym właśnie zasadza się istota naszego człowieczeństwa. Z komedią ta rysunkowa opowieść niewiele ma wspólnego. Dramat jako dziedzina literatury pojawi się dopiero pod koniec i to w zaskakujących okolicznościach. Kreska? Specyficzna. Nie potrafiłam się nią zachwycić, skupiłam się na słowie. Z pełną świadomością, że okradam się z pełnego przekazu. No dobrze, lecz czy ta książka warta jest polecenia, spytacie? Dalibóg, nie wiem.