SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Cztery siostry Zakładnicy wolności

1925-1945

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 472
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Florentyna i Konstanty Zabierzyńscy dopiero co poznali, czym jest wolność i jak to jest mieszkać w niepodległej ojczyźnie, a już nad ich głowami zbierają się czarne chmury zapowiadające kolejną wojnę.

W dodatku cztery dorastające córki przyprawiają rodziców o coraz większy ból głowy. Najstarsza Wiktoria idzie co prawda w ślady matki i wraz z mężem zamieszkuje w pobliskim majątku, lecz bliźniaczki, Maria i Zofia, postanawiają zawojować wielki świat. Zofia wyjeżdża z dużo starszym mężem na wschód Polski, skąd w czasie pogromu wołyńskiego w 1943 roku cudem uchodzi z życiem. Marysia dla odmiany poznaje smak zakazanej miłości, zakochując się w niemieckim gestapowcu. I gdy wydaje się, że już gorzej być nie może, najmłodsza, rozpieszczona Wanda jako swego oblubieńca przedstawia zapiekłego komunistę, który zaczyna niebezpiecznie drążyć rodzinną przeszłość.

Czy w tych okolicznościach rodzina jest w stanie się porozumieć, zaufać sobie i nadal się kochać? Jak poradzić sobie z powojennymi bliznami i odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Czy konflikty zniweczą miłość i wzajemne oddanie? Czy Zabierzyścy przetrwają, meandrując w labiryncie najtrudniejszych emocji wywołanych wojenną zawieruchą?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść historyczna,  Powieść społeczno-obyczajowa,  Saga rodzinna,  książki dla starszych pań,  książki na jesień,  książki na lato
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 135x215
Liczba stron: 472
ISBN: 9788311162389
Wprowadzono: 12.08.2021

RECENZJE - książki - Cztery siostry Zakładnicy wolności, 1925-1945 - Nina Majewska-Brown

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

MrsBookBook

ilość recenzji:413

24-09-2021 23:40

Drugi tom z serii Zakładnicy wolności wciągnął mnie już od pierwszych stron.

Córki Florentyny i Konstantego są już panienkami na wydaniu. Każdej marzy się wielka miłość a najbardziej najmłodszej Wandzie.

Matka dziewczyn dalej zmaga się ze swoją teściową, która wiecznie ją krytykuje. Jednak po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej nikt nie podejrzewa co ich jeszcze czeka. Wszyscy są zdania, że najgorsze już za nimi, że Niemcy nie są w stanie tak szybko postawić kraju na nogi. Nikt nawet nie przeczuwa co Hitler przygotowuje. Cała polska nie zdążyła nacieszyć się wolnością, kiedy niemieckie wojsko przekraczają granice.

Jak sobie poradzą z nową rzeczywistością? Czy w tych niepewnych czasach znajdzie się miejsce na miłość?

Ta część znacznie bardziej przypadała mi do gustu. Znajdziemy tu poza historią rodzinną dużo faktów, zdjęć i skanów dokumentów, czy też gazet. Autorka świetnie to wszystko połączyła.

Ja osobiście byłam bardzo ciekawa losów córek Florentyny. Wiktoria jako najstarsza z córek zakochuje się w Janku, i po szybkim ślubie wyjeżdża razem z mężem do Wołynia. Marysia jedna z bliźniaczek tego samego dnia, razem z siostrą ślubuje wierność i uczciwość małżeńską Henrykowi. Po zawarciu małżeństwa przeprowadza się do domu małżonka, zaledwie kilkanaście kilometrów od jej rodzinnego domu. Zosia z Wandą zostają z rodzicami. Jednak niebawem do ich domu przychodzą Niemcy i z dnia na dzień Florentyna już nie jest panią domu, a zostaje kucharką rodziny niemieckiej.

Bardzo ciekawą postacią w tej części jest również Klara, która z początku jest kucharką w domu głównych bohaterów. Jednak z każdym dniem buntuje się coraz bardziej i tak pewnego dnia wychodzi z domu bez pożegnania i, nie wraca. To znaczy wraca, ale już jako kochanka jednego z SS-manów i wcale nie jest przyjaźnie nastawiona do swoich byłych pracodawców.

Autorka rewelacyjnie przedstawiła tamte czasy. To jak się ludzie bali, jak panikowali co teraz z nimi będzie. To były naprawdę ciężkie czasy, aż trudno sobie wyobrazić, że z dnia na dzień ktoś pozbawiony jest własnego domu, musi służyć swoim wrogom i z każdą chwilą bać się o własne, i najbliższych życie.

Jedyne do czego mam zastrzeżenia to, to że niestety, ale książka ma błędy i nie chodzi mi o ortografię, czy interpunkcję, tylko o pomyłki w osobach. Raz jest, że Marysia zakochuje się w Henryku, a Wiktoria w Janku, natomiast Zosia z Wandą zostają z rodzicami. Kolejnym razem jest tak, że to Wiktoria (zamiast Marysi) zamieszkuje z mężem w pobliskim dworku, a Zosia wyjeżdża do Wołynia (zamiast Wiktorii). Nawet opis jest z błędami, więc w końcu nie wiem, która z dziewczyn z kim wzięła ten ślub. W książce to Zosia zakochuje się w niemieckim gestapowcu, a w opisie natomiast jest to Marysia. A o Wandzie, która zakochuje się w zapiekłym komuniście w książce nie znalazłam nic albo nieuważnie czytałam.

Jednak to zamieszanie z osobami zdarzyło się dopiero bliżej końca historii. Cała książka bardzo mi się podobała i oceniłabym ją znacznie wyżej, gdyby nie to co opisałam chwilę temu. Choć uważam, że z takimi błędami, to i tak wysoka ocena. A jeszcze jedna rzecz, która mi się nie podobała, to zdjęcia, które były wstawiane w środku zdania. Zdecydowanie lepiej czytałoby się, gdyby zdania nie były poprzerywane.

Jeśli lubicie książki nawiązujące do historii, z wątkami miłosnymi to polecam wam tę serię. Tylko koniecznie zacznijcie od pierwszego tomu ?Florentyna i Konstanty?. A ja już wypatruję trzeciej części.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Kas*******************

ilość recenzji:112

28-08-2021 15:09

Nina Majewska-Brown to pisarka, której zaufała pewna rodzina. Podzieliła się historią swoich przodków. Dzięki zgromadzonym pamiątkom, zdjęciom i wycinkom z gazet powstała pięknie ilustrowana saga, której drugą część, miałam przyjemność czytać.

"Cztery siostry" to kontynuacja losów Florentyny i Konstantego Zabierzyńskich. Akcja tego tomu przypada na lata 1925-1945. Dla Polski był to wyjątkowo trudny czas. Florentyna nie będzie mogła spełnić swoich marzeń i nie wyjedzie na upragnione wakacje. Sytuacja polityczna sprawi, że powróci strach i niepewność. Znów trzeba będzie gromadzić zapasy oraz ukryć cenne pamiątki. Tylko czy to wystarczy, by odzyskać spokój?

W tej części pisarka poświęciła swoją uwagę czterem córkom Zabierzyńskich. Nie są to już małe dzieci, lecz dorastające panny. Towarzyszymy im podczas codziennych zajęć, obserwujemy relacje z matką i z dziadkami. Każda z nich, choć wychowana w jednym domu, ma zupełnie inne pragnienia i priorytety. Każda inaczej wyobraża sobie swoje dorosłe zycie. Jedna z córek oznajmi, że chce wstąpić do klasztoru, dwie dziewczyny wyjadą na Wołyń. Najmłodsza, otoczona największą troską, przysporzy matce najwiecej zmartwień.

Większość rozdziałów jest zatytułowana żeńskimi imionami. W tej części wypowiada się nie tylko Flora, ale poznajemy też myśli jej córek. Był to ciekawy zabieg. Pojawiły się wpisy z pamiętnika.

Książka pt. "Cztery siostry" to wyjątkowo cenna lektura. Nina Majewska-Brown przekazała nam wiedzę o dawnej Polsce. Zrobiła to w sposób lekki i przystępny. Czytając nasuwały mi się refleksje. Cieszyłam się, że żyjemy w wolnym kraju i nie musimy się bać, co przyniesie jutro. Nie musimy obawiać się sąsiadów, możemy swobodnie podróżować.

W księgarniach możemy znaleźć sporo powieści historycznych. Ta wyróżnia się na tle innych. Jest uzupełniona w liczne dokumenty, prywatne zdjęcia oraz fragment dziennika jednej z córek. Czas spędzony z tą lekturą był przyjemny. Sięgając po nią nie sądziłam, że tak bardzo polubię bohaterów. Obawiałam się dużej ilości historycznych faktów, jednak zostały one sprytnie wplecione w fabułę. Nie czułam się przytłoczona. Wręcz przeciwnie. Interesowały mnie losy tej rodziny. Czytałam w każdej wolnej chwili, nie mogąc przestać myśleć jak potoczy się ich przyszłość. Zaskoczyło mnie zakończenie. Liczyłam na szczęśliwy finał powieści, jednak pisarka zafundowała nam niepewność. Czekam niecierpliwie na kojeną część. Jestem ciekawa, co spotka tytułowe Cztery siostry.

Polecam drugi tom sagi Zakładnicy Wolności. Jestem przekonana , że zachwyci was historia Zabierzyńskich. "Cztery siostry" to wspaniała, wielowątkowa powieść, którą można czytać bez końca. To co przekazała nam pisarka, wywołuje uśmiech oraz łzy, sprawia że nie chcemy przestac czytać. Serdecznie polecam.
Książkę otrzymałam ...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?