Czarodziej (twarda)

książka

Wydawnictwo Muza
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

"Czarodziej", jeden z ostatnich tekstów Nabokova napisanych po rosyjsku, powstał w drugiej połowie 1939 roku. To swego rodzaju pra-Lolita, pierwsze samodzielne opracowanie literackie pomysłu wykorzystanego później w najsłynniejszej powieści autora. Zarazem jednak jest to całkowicie samodzielny utwór, napisany z dużym artyzmem i ogromną świadomością formy. Nic dziwnego, że odnalazłszy po latach ten - jak mu się zdawało - nieistniejący już tekst, pisarz nazwał go w liście "pięknym okruchem prozy rosyjskiej, precyzyjnym i przejrzystym".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 15.06.2016

RECENZJE - książki - Czarodziej

4.8/5 ( 12 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Kayleigh Fisher

ilość recenzji:1

brak oceny 7-09-2009 18:21

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Powieść, czy też raczej obszerne opowiadanie, jakim jest "Czarodziej" to niejako pierwszy przebłysk, zapomniany zwiastun nadchodzącej "Lolity", mającej narodzić się czternaście lat później. Choć główne wątki - nimfolepsja (co jest Nabokovskim określeniem seksualnej obsesji dorosłego mężczyzny na punkcie nimfetek; dziewczątek w wieku lat od dziewięciu do czternastu, acz tylko tych posiadających pewne nie do końca sprecyzowane cechy, które "Tylko artysta i szaleniec, nieskończenie melancholijna istota z bańką gorącej trucizny w lędźwiach i arcylubieżnym ogniem nieustannie płonącym w subtelnym kręgosłupie"* jest w stanie dostrzec) oraz ożenek bohatera z matką ofiary - są takie jak w "Lolicie", to jednak "Czarodziej" jest odmienny pod wieloma względami - narracja jest bardziej chaotyczna, trudno czasami zrozumieć nam zawiłe sploty myślowe bohatera i, jak możemy się domyślać, on sam ich do końca nie pojmuje; bohaterowie są mgliści, nie znamy nawet ich imion (prócz Marii, postaci epizodycznej), postrzegać możemy ich jedynie przez pryzmat spaczonego umysłu głównego bohatera - czy staną mu na przeszkodzie do osiągnięcia upragnionego celu, czy też może bezwiednie ułatwią mu usidlenie nimfetki? Nie możemy być pewni czasu ani miejsca zdarzeń, nie wiemy prawie nic – całość sprowadza się do opisu przeżyć i odczuć nimfoleptyka.
Nabokov w swym niezrównanym stylu wprowadza nas w zawiłości i dwuznaczności pokrętnej logiki bohatera, bawi się słowami i przyzywa fatum, tak wyraźnie w "Czarodzieju" jak chyba w żadnej innej z jego książek. Nasze postrzeganie postaci jest nierozerwalnie zespolone z postrzeganiem ich przez narratora, nie wiemy jakie są naprawdę, a wyłuskanie okruchów realiów graniczy z niemożliwością – obraz jest zbyt wykrzywiony przez chorobliwe postrzeganie nimfoleptyka, wszystkie osoby, miejsca i zdarzenia są zdegradowane do jego obsesji.
Niesamowity styl pisarza, jego zdolność do manipulacji czytelnikiem, magiczna wręcz... Oh, właśnie, co sprowadza nas do jeszcze jednej kwestii – do czegóż to lub kogo odnosi się tytuł? Czy owym czarodziejem jest główny bohater, próbujący uwieść swą ofiarę wymyślnymi sztuczkami? A może Nabokov nadał tak przewrotny tytuł chcąc zasugerować, iż to on jest owym czarodziejem, władcą tej krainy szaleństwa, wspomnianym już fatum, zaważającym na losach bohaterów?
Niesamowity styl pisarza, jego zdolność do manipulacji czytelnikiem, magiczna wręcz umiejętność splatania rozumu z absurdem, duszy z błotem, trzewi z ogniem, sprawiają, że choć z całego serca nienawidzimy bohatera, gardzimy i brzydzimy się nim – wszak mamy do tego prawo! Plugastwa takie na sucho uchodzić nie powinny! – to nie jesteśmy w stanie oprzeć się niezdrowemu przyciąganiu owej postaci, osobliwej fascynacji jego poczynaniami, chorobliwej wręcz ciekawości co się wydarzy.
"Czarodziej" z pewnością jest kolejną perełką nawleczoną na pokaźny już sznur Nabokovskiej prozy, niemożliwą do pominięcia pozycją dla każdego miłośnika dzieł słynnego pisarza.

*cytat pochodzi z "Lolity" w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego, wyd. Muza, 2007.