Czarny pryzmat / Brent Weeks | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment

Czarny pryzmat (miękka)

Powiernik światła Księga 1

książka

 • Wydawnictwo Mag
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 752
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Czarny pryzmat, Powiernik światła Księga 1 - opis produktu:

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem.
Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów.
Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: fantastyka,  fantasy,  miecz i magia
 • Wydawnictwo: Mag
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 135x202
 • Ilość stron: 752
 • ISBN: 978-83-7480-735-7
 • Wprowadzono: 10.04.2017

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -31%
Virion 4. Szermierz Imperium Achai

Andrzej Ziemiański

miękka
33,04 zł 47.89
 • -40%
Starość Aksolotla

Jacek Dukaj

twarda
26,94 zł 44.90
 • -41%
Fałszywy pieśniarz

Martyna Raduchowska

miękka
26,54 zł 44.99
 • -31%
Czarne słońce

Jakub Żulczyk

miękka
29,60 zł 42.90
 • -39%
Upadek Gondolinu

John Ronald Reuel Tolkien

twarda
25,61 zł 41.99
 • -37%
Jezioro Ciszy INNI

Anne Bishop

miękka
28,29 zł 44.90

Brent Weeks - przeczytaj też

 • -12%
Krwawe zwierciadło

Brent Weeks

miękka
43,01 zł 48.88
 • -6%
 • -13%
Okaleczone oko Powiernik światła Księga 3

Brent Weeks

miękka
42,53 zł 48.88
 • -12%
 • -12%
Poza cieniem Trylogia Nocnego Anioła Tom 3

Brent Weeks

miękka
39,50 zł 44.89

Zobacz również

 • -25%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
224,99 zł 300.00
 • -31%
Karpie bijem

Andrzej Pilipiuk

miękka
27,47 zł 39.81
 • -23%
 • -34%
Wiedźmin. SEZON BURZ

Andrzej Sapkowski

miękka
27,17 zł 41.17
 • RRecenzje
 • Książka
 • Czarny pryzmat, Powiernik światła Księga 1
4.5/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Fantasy z krwi i kości

 • 26-08-2017
 • 14:32

Są takie książki, których tylko widok, powoduje występowanie silnego przekonania mówiącego o możliwie, niezwykłej treści się w nich znajdującej. Których sam opis zapiera dech w piersiach, obiecując niesztampową przygodę, pełną tego, czego już od dawien dawna poszukiwało się w gatunku. Które wydają się wołać do czytelnika, przyciągać go przy każdej możliwej okazji. Taką powieścią ostatnimi czasy był dla mnie Czarny pryzmat. Kolokwialnie rzecz ujmując ? dzieło Brenta Weeksa chodziło za mną jak jeszcze żadna dotychczas napotkana przeze mnie książka. Ekscytacja oraz zachłanność jakie towarzyszyły jej lekturze sprawiły, że oderwanie od lektury było wręcz niemożliwe. Czy te prawie 800 stron historii z gatunku fanasy było tym, czego oczekiwałam oraz tym na co długo czekałam?

Może kiedy rodzisz się na szczycie góry, możesz udawać, że góra się nie liczy, ale ci, którzy się na nią wspinają i ci, którzy rodzą się u jej podnóża i nigdy się nie wespną, wiedzą swoje.

Gavin jest Pryzmatem, najważniejszym kapłanem, wysłannikiem Orholama, cesarzem oraz najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Szesnaście lat temu on i jego brat Dazen, stali po dwóch stronach Wojny Fałszywego Pryzmata, bowiem oboje, co nigdy zresztą wydarzyć się w jednym pokoleniu nie powinno, mieli roszczenia do zajęcia czołowego miejsca w hierarchii swego świata ? roli Pryzmata. Gavin wygrał, zabijając brata oraz próbując przez następne szesnaście lat kontrolować nastały po wojnie kruchy, niepewny pokój. Niespodziewanie jednak okazuje się, że Gavin ma piętnastoletniego syna z nieprawego łoża, który jako jedyny zresztą ocalał ze swej wioski do cna spalonej przez samozwańczego króla krainy, Tyrei. A to dopiero początek kłopotów Pryzmata. Syn z niepokojącymi mocami, ścigająca go coraz dokuczliwiej przeszłość, łamiący się powolnie pokój, zbliżająca się kolejna wojna oraz niebezpieczne sekrety, które powoli zaczynają wydobywać się na światło dzienne...

Czarny pryzmat to pierwszorzędna lektura z gatunku fantasty, którą ? aż dziw ? zna tak niewiele osób. Już od pierwszych stron wiedziałam, że wszystko w tej powieści jest wyjątkowe. Od języka, przez bohaterów, dynamiczną akcję oraz misternie wykreowany świat, na znakomitym humorze kończąc. To opowieść doskonała, zasługująca na zdecydowanie szersze grono odbiorców. Według mnie, jedna z najlepszych dostępnych na rynku, propozycji z gatunku fantasy ? bez nawet joty przesady. Sam, niezwykle złożony, bazujący w dużej mierze na fizyce świat, zapiera dech w piersiach. Jego szczegółowość, nietuzinkowość oraz pomysł na kreację sprawiają, że czytelnik z szeroko otwartymi z zachwytu oczami, przewraca kolejne strony, zdając sobie powolnie sprawę z niedoskonałych możliwości własnej wyobraźni, która nie jest w stanie zbudować w umyśle tak doskonałego świata, jaki stworzył na kartach swej saerii Brant Weeks.

Najdoskonalszym elementem książki jest właśnie świat. Z początku czytelnik, błądzi w mroku, nie do końca pojmując prawidła rządzące światem Kipa oraz Pryzmata. Z czasem jednak wszelakie wątpliwości zostają rozwiane, a Brant Weeks otwiera przed odbiorcą kolejne, dotychczas zamknięte na klucz drzwi, za którymi czają się odpowiedzi. Tajemnicą nie jest, że uniwersum to opiera się w dużej mierze na świetle, na jego barwach, na magach krzesających z czegoś niematerialnego, rzeczy materialne. Jako humanista oraz osoba mająca problemy z przyswajaniem wszelakich fizycznych kwestii, muszę przyznać, że z początku bardzo żałowałam, że nie uważałam w szkole na zajęciach z fizyki. Na szczęście autor, niczym dobry nauczyciel, przy pomocy niektórych postaci, prowadzi czytelnika przez wszelakie zawiłości, rzucając nieco światła dziennego na pewne prawa. Istnieją jednak drzwi, który Weeks jeszcze nie otworzył, które czają się w mroku na swoją kolej. Świat
Przyzmata ma bowiem jeszcze wiele czytelnikowi do zaoferowania.

Niektórzy ludzie nie radzą sobie z mocą, z władzą. Niektórzy ludzie wydają się przyzwoici, dopóki nie dasz im niewolnika, bo wtedy okazują się tyranami, biją go i gwałcą. Wszelka władza i moc to próba.

Kolejnym aspektem powieści, stojącym nieomal na równi z kreacją świata, są bohaterowie. Wyraziści, ludzcy, odrębni, posiadający własne historie oraz motywacje. Tło dla ich działań jest perfekcyjnie przemyślane. Co rusz pojawiające się wspomnienia z przeszłości, które ? oprócz oczywiście szokowania, ponieważ często ujawniają wiele zmieniających pogląd na fabułę faktów ? sprawiają, że dane postacie są wiarygodne, mają silny fundament, na których budowane są ich charaktery. Są tacy bohaterowie, których motywacje nie są jednoznaczne, którzy lokują się między określeniem dobry i zły. To czytelnik jest ich sędzią i ocenia, która strona przeważa. Czy przeszłość, jest równie ważna co teraźniejszość? Czy władza oraz moc warte są upadku oraz całego wyrządzonego w ich imieniu zła?

Moimi ulubionymi postaciami zostali Pryzmat we własnej osobie oraz Karris ? Czarnogwardzistka, niegdysiejsza narzeczona Gavina. Historia tej dwójki, ich przeszłość, a także relacja teraźniejsza jest jednym z najciekawszych wątków całej powieści. Odkrywając kolejne sekrety oraz fakty, skrzętnie ukrywane przez tę dwójkę przez szesnaście długich lat, można zostać przyprawionym o nie mały zawrót głowy! Tysiące sprzecznych myśli we własnej głowie, teorii spiskowych oraz pogrzebanych nadziei dostajemy automatycznie w prezencie. Nie mogę się doczekać ich wątków, zarówno wspólnych, jak i dotyczących każdego z osobna, w kolejnych, cudnie długich tomach. Nie tylko razem tworzą coś wartego uwagi. Osobno również potrafią namieszać oraz zaskarbić sobie przychylność czytelnika.

Jeśli mowa chociażby o Pryzmacie, nie można nie wspomnieć o humorze. Ta książka pełna jest dialogów, myśli poszczególnych bohaterów, które nieomal rozbawiają do łez. Wpleciony często w wir akcji, daje chwilowe wytchnienie, przed kolejnymi zapierającymi dech wydarzeniami. Dawno tak dobrze nie bawiłam się przy lekturze żadnej książki. Natomiast dynamiczna akcja, zwroty akcji, niepewność co do przedstawianych faktów, losów bohaterów, sprawia, że czytelnik przerzuca kolejne strony, nie mogąc doczekać się, a jednocześnie pragnąć nigdy nie dotrzeć do końca historii. Czarny pryzmat to idealna mieszanka humoru, akcji, niezwykłego świata, świetnych bohaterów oraz krwawych scen batalistycznych. Czytelnik nie ma ani chwili wytchnienia, już nieomal od pierwszych rozdziałów zapoznany zostaje bowiem z brutalnym i bezwzględnym światem, w jakim przyszło żyć Kipowi oraz pozostałym bohaterom.

Lepiej dwa razy się zastanów, zanim posłużysz się przeciwko komuś jego sumieniem. Bo może się okazać, że go wcale nie ma.

Misternie upleciona fabuła idealnie zazębia się wraz z postępującą lekturą. Czytelnik poznaje kolejne fakty, również dzięki podzielonej między bohaterów narracji, odkrywa dawno pogrzebane sekrety. Poznaje wiele punktów widzenia, koniec końców, błądząc między myślami, zastanawiając się, czy tym razem, poznałem całą prawdę? Czy to tylko jej część? Kto ma racje? Komu ufać? Czy dawni wrogowie, dziś mogą być przyjaciółmi? Za głównej postacie książki, mimo rozbitej fabuły, uznać można Gavina oraz jego syna z nieprawego łoża, czyli Kipa. Zarówno oni, jak i postacie poboczne idealnie ukazują nam mroki i cienie świata stworzonego przez Branta Weeksa. Nie są oni także, co w dzisiejszej literaturze jest wręcz plagą, idealni. Kip jest poniekąd zaprzeczeniem tego przymiotnika, co również wiąże się z częścią humorystyczną utworu. A Gavin? Nosi w sercu wiele słabości, choć powinien on być najsilniejszym człowiekiem świata.

Styl autora jest ponadprzeciętny, idealnie współgrający zarówno z gatunkiem, jak i tempem powieści. Mimo ogromnej objętości książki (prawie 800 stron)!, historię te czyta się zatrważająco szybko, zmierzając nieubłaganie ku zarazem pożądanemu oraz odwlekanemu końcowi. Dynamiczna akcja oraz niemożność odłożenia lektury, dodatkowo przyśpieszają czytanie. Dawno podczas lektury żadnej książki nie towarzyszyło mi tyle, czasem sprzecznych emocji. Dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła, dawno żadna fantastyka tak nie przekonała mnie swoim światem. Brent Weeks to fantastyczny geniusz, którego kolejne powieści mam nadzieję niebawem przeczytać. Czarny pryzmat bowiem to fantastyka najwyższych lotów, o której ? jak mam nadzieję ? zrobi się głośniej.

Ta historia nie tylko okazała się być powieścią wartą czekania oraz idealnym przykładem na to, że z intuicją czytelniczą nie ma żartów, ale przede wszystkim przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Seria o Pryzmacie ma szansę stać się jedną z moich ulubionych serii fantastycznych, jeśli nawet nie ulubioną. W ciemno mogę brać kolejne pokłosia wyobraźni autora, bowiem nie zostanę zawiedziona. Dla fana fantasy, niebanalnych światów, dobrego humoru oraz pełnokrwistych bohaterów, powiem jedno ? Brent Weeks. Szok, niedowierzanie, śmiech, przerażenie, wątpliwości, niepewność, oczy z prędkością światła śledzące tekst, dłonie ledwie nadążająca z przewracaniem i umysł wciąż zasypywany nowymi faktami; to wszystko towarzyszy czytelnikowi podczas lektury Czarnego pryzmatu. To wszystko potwierdza wspaniałość książki jaką trzyma, bowiem jest to miernik dobrych powieści - ilość emocji jaką dana osoba jest zasypywana podczas czytania.

Kiedy piasek przesypuje się w klepsydrze, zwłoka w wymierzaniu sprawiedliwości jest równie zła jak niesprawiedliwość.

Jeśli jesteś fanem fantastyki, Czarny pryzmat jest książką stworzoną dla ciebie. Jeśli uwielbiasz akcję, wspaniale rozpisane sceny batalistyczne, wyraziście wykreowanych bohaterów oraz magiczny świat, jak jeszcze żaden inny, Brent Weeks jest pisarzem, którego powinieneś poznać. Jeśli szukasz czegoś nowego, czegoś co pochłonie Cię bez reszty, nie wypuszczając ze swego świata przez długie tygodnie, polubisz historię Gavina oraz Kipa. Nie zawiodą Cię w żadnym calu. Jedyną wadą tej książki jest fakt, że... się kończy. Reszta jest po prostu kapitalna. Jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku, bez wątpienia.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ilo99

 • 8-08-2013
 • 11:46

Pierwsza część dylogii ?Powiernik Światła?. Rewelacyjna książka, dużo lepsza od cyklu ?Anioł nocy? tego samego autora. Głównym atutem jest krytyczny stosunek do siebie jednego z głównych bohaterów, Kipa. Jego celne, dowciipne riposty sprawiają, że lektura nabiera swoistego smaczku. Jego realistyczne postrzeganie własnej osoby, jako niewiele wiedzącego o świecie grubasa, nadaje opowieści rys prawdopodobieństwa. Spójna, przemyślana koncepcja świata, w którym można używać kolorów jako budulca albo broni sprawia, że lektura jest wciągająca. Posługiwanie się w ten sposób światłem pociąga za sobą określone konsekwencje ? bardzo szybko się wypalają i umierają lub wariują już w wieku lat czterdziestu. Akcja toczy się w Chromerii, swoistą szkołą dla ludzi chcących krzesać ze światła oraz w Tyrei, gdzie samozwańczy król Garadul chce odzyskać utracone podczas wojny ziemie, a zwłaszcza miasto Garriston. Siedemset trzydzieści stron tej książki okaże się ledwie chwilą i natychmiast zaczniecie się rozglądać za drugą częścią.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Aga

 • 11-04-2013
 • 02:44

W twórczości Brenta Weeksa zakochałam się podczas przygody z ?Aniołem nocy?. Sięgając po Jego kolejną powieść nie wiedziałam w jaką podróż ?pojadę?, ale miałam pewność, że będzie to uczta dla mojej wyobraźni. ?Czarny Pryzmat? to przysłowiowa ?cegła?, mogąca odstraszać swoja objętością, a jednak czasem okazuje się, ze prawie osiemset stron to za mało Głównym bohaterem powieści jest Gavin Guile najważniejszy i najpotężniejszy człowiek na świecie-Pryzmat, potrafiący wyczuć zaburzenia równowagi w magii świata i posiadający umiejętność krzesania siedmiu kolorów jednocześnie z białego światła. Gavina poznajemy szesnaście lat po wojnie Pryzmatów, kiedy to kruchy pokój znów jest zagrożony. Sytuacji nie ułatwia wyjście na jaw informacji o nieślubnym synu, ale czy to jedyny sekret z przeszłości Pryzmata ? Gawin wie, że zostało mu pięć lat życia, ale nie ma pewności czy uda mu się zrealizować zamierzone cele i zapobiec temu, co wydaje się nie nieuniknione. Magiczny świat stworzony przez Weeksa jest niesamowity i nieprzeciętny. Pierwszy raz spotkałam się z magią kolorów, gdzie czarownicy czy magowie nazywani są krzesicielami. Tutaj magiczne moce objawiają się w umiejętności ?krzesania? czyli tworzenia luksynu ( fizycznej substancji) z otaczających barw. Sami krzesiciele są zróżnicowani od monochromatów potrafiących krzesać jeden kolor, przez dichromatów krzeszących dwa kolory do polichromatów. Barwy w jakich się specjalizują wpływają na ich charakter i usposobienie. Krzesanie niesie za sobą pewne ryzyko a im krzesiciel więcej krzesze tym bardziej podatny jest na pęknięcie halo i przemianę w koloraka. Początek lektury jest trudny, gdyż czytelnik niemalże zostaje ?wrzucony? do stworzonej rzeczywistości bez najmniejszego przygotowania. Staje się świadkiem zdarzeń i magii, której nie rozumie. Jest zdezorientowany , ale z każdą stroną uzyskuje coraz więcej informacji, które szybko pozwalają odnaleźć mu się w stworzonych realiach. Autor nie częstuję? czytelnika suchymi informacjami, czy instrukcją obsługi do wykreowanego świata, ale poprzez wydarzenia przekazuje mu niezbędną wiedzę. Barwne i pobudzające wyobraźnię opisy, wielowątkowa fabuła i wartka akcja sprawiają, że czytelnik nie jest wstanie się nudzić. Z biegiem wydarzeń wszystkie wątki układają się w logiczną całość dając czytelnikowi pełen obraz sytuacji. Wydarzenia przebiegają w sposób dynamiczny, choć nie brakuje elementu zaskoczenia. Bohaterowie wzbudzają sympatię czytelnika, szczególnie jeden ironiczny, zuchwały i inteligentny łotr, który poruszy nie jedno kobiece serce Mnie zafascynowała stworzona przez autora rzeczywistość oraz nowy rodzaj magii, z którym do tej pory nie miałam do czynienia. Interesujące wydarzenia i naszpikowana elementami zaskoczenia fabuła sprawiły, że nie mogłam oderwać się od lektury. Pozwoliłam autorowi na manipulowanie moimi uczuciami i uległam urokowi łotra. Momentami miałam mętlik w głowie, a na koniec pozostałam z niedosytem ?Czarny Pryzmat? to kilkaset stron fantastyki na najwyższym poziomie. Nieprzeciętna podróż do magicznego świata, w którym wszystko jej możliwe, gdzie, to co na pierwszy rzut oka wydaje się białe lub czarne okazuje się złudne. Książkę polecam tym, którzy nie boją wznieść się na wyżyny własnej wyobraźni

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 37.82 zł

  Prawdziwie akuninowska opowieść na ekranach kin w reżyserii Janusza Majewskiego. Jest rok 1939 Mecenas Karol Holzer postanawia zaryzykować życie dla swojej byłej studentki, Żydówki, a zarazem obiektu niespełnionej miłości. Aby odsunąć podejrzenia, Aneta otrzymuje tożsamość żony mecenasa i oboje...

 • Lucy Weber została nowym Czarnym Młotem. Już ma wyjaśnić zaginionym herosom, dlaczego utknęli na farmie i jak mogą z niej uciec, gdy nagle... znika. Młodą bohaterkę czeka podróż po światach wypełnionych podstępnymi bywalcami barów, dziwacznymi bóstwami, istotami tylko przypominającymi ludzi,...

 • 37.82 zł
  31.77 zł

  `Czarny wdowiec` jest kontynuacją `Paragrafu 148` Główna bohaterka, Zuzanna Lewandowska to charakterna pani mecenas, prawniczka jak i płocczanka z dziada pradziada pochodząca z rodziny bardzo zasłużonej dla kraju, jak i regionu. Mieszka wraz z wredną papugą Zgagą i wielkim włochatym kundlem o...

 • 38.90 zł
  29.18 zł

  Pewnej bożonarodzeniowej nocy w obskurnym motelu w Hollywood zostaje znalezione ciało inspektora Calexico Moorea, speca od zwalczania handlu narkotykami. Pierwsze poszlaki nie pozwalają śledczym jednoznacznie rozstrzygnąć, jaka była przyczyna śmierci policjanta - samobójstwo czy morderstwo. Do...

 • 39.81 zł
  29.45 zł

  Starszy sierżant Kreuthner zobowiązał się rozsypać prochy swego zmarłego wuja na szczycie góry Wallberg. Po ceremonii, wraz z poznaną młodą narciarką decyduje się na wspólny zjazd okrytym złą sławą czarnym szlakiem, który rzekomo zna jak własną kieszeń. Ich wycieczka kończy się jednak katastrofą....

 • 49.86 zł
  39.89 zł

  Farma już nigdy nie będzie taka sama! Na Farmie pojawia się niespodziewany gość z zewnętrznego świata, który przynosi jej mieszkańcom, bohaterom Złotej Ery, wieści ze Spiral City. Przybycie córki Czarnego Młota budzi wspomnienia, a zarazem daje Abrahamowi, Gail i spółce nadzieję, że wreszcie uda im...