Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości (twarda)

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

`26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku.`
Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.
Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

Przekład z języka rosyjskiego: Jerzy Czech

LITERACKA NAGRODA NOBLA 2015
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 08.05.2012

RECENZJE - książki - Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

4.7/5 ( 14 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

marcelka05

ilość recenzji:46

brak oceny 3-06-2012 18:59

Książka znana także pod tytułem ,,Krzyk Czarnobyla", pod którym to rozeszła się niczym świeże bułeczki. Jej nakłady zostały całkowicie wyczerpane, a ceny na portalach aukcyjnych i w antykwariatach sięgają rzędu 100 zł i więcej. Jest to swoisty zbiór wspomnień świadków katastrofy czarnobylskiej z kwietnia 1986 roku. Bohaterowie opowiadają nie tylko o tym, co działo się z ich zdrowiem, a także zdrowiem ich najbliższych tuż po katastrofie - możemy też przeczytać relację z pożaru reaktora. Jedna z bohaterek wręcz owy pożar określa mianem pięknej śmierci. Ma tu oczywiście na myśli sam widok pożaru, gdyż ofiary umierające na skutek choroby popromiennej odchodziły z tego świata w straszliwych cierpieniach. Nie brakuje tu także poruszających za serce relacji matek, których dzieci zmarły tuż po porodzie lub w krótkim okresie swego życia na skutek napromieniowania. Czytelnik także znaleźć tu może relację pochodzącą od fachowców - inżynierów atomistów i radiologów. Przeraża także podejście zwykłych ludzi do środowiska po katastrofie - beztroskie, z przekonaniem, że nic im się nie stanie. Częściowo wynikające z ich własnej niewiedzy, a po części z niedoinformowania przez ówczesne władze. Książka jest prawdziwym rarytasem dla czytelników zainteresowanych katastrofą czarnobylską i jej następstwami. Ale jest w stanie zainteresować także każdego innego czytelnika. Gorąco polecam.