Coś, o czym chciałam ci powiedzieć

książka

Wydawnictwo Świat Książki
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Alice Munro daje niezbity dowód, że jak nikt inny potrafi uchwycić istotę ludzkiej natury w najróżniejszych naszych zachowaniach. Trudno sobie wyobrazić żywszy zmysł obserwacji . `Houston Post`

W doskonałym zbiorze trzynastu opowiadań Alice Munro wykazuje się niezwykłą wrażliwością, prostotą stylu i wspaniałą techniką pisarską. John Updike przyrównał ją nawet do Czechowa. Opisane przez nią siostry, matki, córki, ciotki, babcie oraz przyjaciółki żyją nadzieją, miłością, gniewem i wiarą w pojednanie, zmagają się z przeszłością, teraźniejszością oraz tym, co jeszcze przyniesie los. Munro, z wrodzoną delikatnością i szczerością pisze o uczucia, trudnych relacjach damsko-męskich, nieudanych związkach, rozliczeniach z przeszłością, przekraczaniu progu dorosłości, upływie czasu, starości w kontekście relacji międzypokoleniowych, stosunkach miedzy rodzeństwem, poczuciu winy, budzącej się seksualności, życiowych wyborach oraz ich konsekwencjach. Trudno o bardziej subtelne i przenikliwe pióro we współczesnej prozie.

Alice Munro (ur. w 1931r.) - kanadyjska prozaiczka uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Międzynarodową Nagrodą Bookera za całokształt twórczości literackiej (2009) oraz Literacką Nagrodą Nobla (2013). Mistrzyni krótkiej formy, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 21.10.2014

RECENZJE - książki - Coś, o czym chciałam ci powiedzieć

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 28-02-2016 14:46

"Coś, o czym chciałam ci powiedzieć" to zbór szczery, czasem nawet do bólu. Bohaterki: młode, stare, wykształcone, "proste", zakochane i o miłości marzące, są miniaturą nas wszystkich. Nie ma specjalnego znaczenia, że "historycznie" starsze: ich problemy i pragnienia są wieczne, bo zwyczajnie - ludzkie. Trzynaście opowiadań tworzy całość różnorodną: nie sam ból i męka; nie wyłącznie niespełnienie. Wśród historii są te o miłości i przyjaźni, o oczekiwaniu młodzieńczym i rozczarowaniu, które przychodzi po latach. Są też opowieści, które wywołują ciepły uśmiech, zrozumienie, pobłażanie, czasem irytację, którą rodzi życiowe doświadczenie. I jak zwykle Munro odkrywa tyle, ile potrzeba; nie ciągnie na siłę, nie rozwleka opowieści, podaje w odpowiedniej dawce, przy czym każda z bohaterek zaprząta naszą uwagę maksymalnie; staje się bliska, swojska, podobna - w pragnieniach, oczekiwaniach, wyborach, dylematach. Wydaje się, że nie ma uczucia, które Munro byłoby obce. Piękna lektura!