Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Corpus delicti

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Druga połowa XXI wieku. Mia Holl, atrakcyjna biolożka, razem z milionami innych ludzi stosuje się do METODY, która reguluje życie społeczeństwa we wszystkich jego aspektach. METODA utrzymuje obywateli w stanie bezwzględnej czystości, obowiązkowego szczęścia i ogólnej bezmyślności. Sterylne budynki chronią przed zarazkami, alkohol i papierosy są surowo zakazane, a związki kojarzy Centrala Pośrednictwa Matrymonialnego. Mia nie kwestionuje tego porządku do chwili, gdy jej brat, oskarżony o gwałt i morderstwo, popełnia samobójstwo. Z przykładnej obywatelki Mia powoli staje się buntowniczką. Osadzona w więzieniu i skazana na tortury, staje się żywym symbolem ruchu oporu PRAWO DO CHOROBY. Światopogląd członków tego ruchu zawiera się w słowach: `Odmawiam zaufania społeczeństwu, które składa się z ludzi, a mimo to jest ufundowane na lęku przed tym, co ludzkie. Odmawiam zaufania cywilizacji, która zdradziła ducha na rzecz ciała. [...] Odmawiam zaufania normalności, która sama siebie definiuje jako zdrowie`. Ani adwokat oskarżonej, ani najważniejszy ideolog w państwie nie mogą złamać Mii. METODA jednak nie toleruje sprzeciwu. Buntowniczka musi ponieść najsurowszą z kar - zamrożenie na czas nieokreślony.
Powieść Juli Zeh nie jest tylko wstrząsającą antyutopią, współczesną odpowiedzią na Rok 1984 Orwella i Nowy wspaniały świat Huxleya. Przede wszystkim skłania czytelnika do zadania sobie pytania o to, jaka METODA i w jakim stopniu zaczyna kontrolować nasze życie już dziś. I czy bylibyśmy zdolni pójść za przykładem Mii Holl.

`Ekscytująca jak thriller, mądra jak intelektualna debata.`
Neue Zürcher Zeitung

`Po przeczytaniu Corpus delicti śmiało można nazwać Zeh współczesnym George'em Orwellem w żeńskim wydaniu.`
Deutschlandradio

`Juli Zeh przypomina, że przyszłość zaczyna się tu i teraz.`
Die Zeit`

`Dyskurs dotyczący kwestii egzystencjalnych, pokazujący stan współczesnych społeczeństw, osłabionych przez nihilizm i utratę wartości.`
Frankfurter Neue Presse


Juli Zeh (ur. 1974) zaliczana jest do najciekawszych autorek niemieckojęzycznych. Ukończyła prawo, studiowała również w Instytucie Literatury Niemieckiej w Lipsku. Pracowała m.in. w Nowym Jorku i Krakowie. Powieść "Orły i anioły" (W.A.B. 2004) otrzymała w 2002 roku prestiżową German Book Award. Dotychczas przetłumaczona została na ponad dwadzieścia języków. Na język polski przełożono także inną książkę Zeh - "Cisza jest dźwiękiem: podróż po Bośni" (wyd. pol. 2004), reportaż z pobytu autorki na Bałkanach. "Instynkt gry", opublikowany w roku 2005, błyskawicznie dotarł na szczyty list bestsellerów w Niemczech, prawa do przekładu nabyły m.in. wydawnictwa z Francji, Holandii, Włoch, Szwecji, Turcji i Czech, na jego podstawie powstała sztuka teatralna. W 2005 roku Juli Zeh została uhonorowana międzynarodową nagrodą dla młodych autorów - Per Olov Enquist Prize.

tytuł oryginału: Corpus Delicti. Ein Prozess
przekład: Sława Lisiecka

seria: Don Kichot i Sancho Pansa
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 20.06.2011

RECENZJE - książki - Corpus delicti

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0