SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Co z tą katalonią?

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Sonia Draga
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 96
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

W ostatnim czasie napięcie na linii Madryt - Barcelona osiągnęło apogeum. Jesienią ubiegłego roku parlament Katalonii ogłosił niepodległość. Decyzji tej towarzyszyły masowe demonstracje zwolenników i przeciwników secesji. Madryt odpowiedział siłą, a czołowi katalońscy politycy, którzy optowali za oderwaniem się od królestwa uciekli z kraju.

Nie napisałem tego eseju, żeby stanąć po jednej ze stron. Napisałem go, żeby zrozumieć co się dzieje - wyjaśnia autor, który urodził się, mieszka i tworzy w stolicy Katalonii. Ta książka to przejmujący wyraz troski o kraj i region, a także próba walki ze stereotypami po obu stronach konfliktu. Z pewnością pomoże nam lepiej i głębiej zrozumieć to, co dzieje się w jednym z najpiękniejszych regionów w Europie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Sonia Draga
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 180x115
Liczba stron: 96
ISBN: 9788381105590
Wprowadzono: 19.09.2018

RECENZJE - książki - Co z tą katalonią? - Eduardo Mendoza

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 5-10-2018 10:55

Esej Eduarda Mendozy jest próbą odpowiedzi na pytanie o genezę dążenia przez Katalonię do autonomii. To również krytyczne spojrzenie na historię Hiszpanii oraz mentalność jej mieszkańców.

Eduardo Mendoza należy do czołówki europejskich i światowych pisarzy. Mimo iż wiele czasu spędza poza rodzinną Barceloną, problemy miasta, regionu i całego kraju są mu szczególnie bliskie. Jego nowa książka liczy zaledwie 92 strony, ale daje do myślenia więcej niż niejeden znacznie bardziej obszerny utwór.

Pisarz wychodzi w swym eseju od wyjaśnienia, dlaczego postanowił szukać odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Otóż czuje się zobowiązany do wyjaśnienia różnych mitów, jakie narosły wokół problemu niepodległości Katalonii. Chce także przybliżyć, zwłaszcza obcokrajowcom, historię swego rodzinnego regionu, uważanego za jeden z najpiękniejszych zakątków europejskiego Południa.

Pierwsze znaczące i udane próby uzyskania przez Katalonię autonomii pojawiły się w XIX wieku. Do szkół i urzędów wrócił język kataloński, lecz nie na długo, gdyż kilkadziesiąt lat później, za rządów generała Franco autonomia została zniesiona.
Eduardo Mendoza podkreśla, że wielu jego rodaków wciąż uważa, iż kraj trwa w cieniu nieżyjącego dyktatora. Autor nie zgadza się z tym jednak. Nazywa generała zbrodniarzem wojennym i niezbyt rozgarniętym człowiekiem. Stara się obalić związany z nim mit, gdyż ubolewa nad tym, że wciąż nie brak Hiszpanów patrzących na Franco jak na narodowego bohatera.

W przystępny i ciekawy sposób Mendoza opisuje historię Katalonii, skupiając się przede wszystkim na ostatnich dwustu latach. Analizuje również plusy i minusy bycia autonomiczną wspólnotą, sporo miejsca poświęcając narodowym stereotypom, które przypisują Katalończykom pracowitość, odwagę, zdecydowanie oraz wykluczające się cechy, jakimi są rozsądek i porywczość.

Książkę Mendozy czyta się z zaciekawieniem. To lektura pouczająca, dająca wiele do myślenia na temat problemu korzeni, przynależności narodowej i potrzeby niezależności.
Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi poglądami, ale w żaden sposób ich nie narzuca, stara się raczej skłonić do refleksji i spojrzenia na Katalonię nie tylko jako na region atrakcyjny turystycznie, ale także mający skomplikowaną historię. BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?