Ciężkie norwidy - Paweł Stępień - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Ciężkie norwidy (twarda)

czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej

książka

 • Wydawnictwo Świat Książki
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 704
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Ciężkie norwidy, czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej - opis produktu:

`Wielcy twórcy nie piszą przecież po to, żeby ilustrować twierdzenia podręczników literatury, ale żeby swych czytelników czymś zachwycić`. Od Legendy o św. Aleksym i fraszki Kochanowskiego przez Faraona Prusa i Chłopów Reymonta, po Szymborską i Herberta.
Czytanie arcydzieł bywa ciężkie - lecz zawsze porywające. Uważna lektura przekonuje, że odpowiadają one nie tylko na pytania, które profesorowie zadają studentom i uczniom, lecz przede wszystkim na te, przed którymi pewnego dnia stawia każdego z nas jego własna miłość, zdumienie, zachwyt, cierpienie.
Autorzy Ciężkich norwidów..., znani literaturoznawcy, a przy tym charyzmatyczni nauczyciele, uczą, jak w sławnych dziełach - od średniowiecznych poetów do Miłosza, Herberta i Szymborskiej - odkrywać owe najważniejsze odpowiedzi. Sami właśnie tego uczyli się na lekcjach Ireneusza Gugulskiego, wielkiego mistrza polonistycznych prowokacji, wtajemniczeń i odkryć.

Książka Ciężkie norwidy czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej, pochodzi z wydawnictwa Świat Książki. Autorami książki są Paweł Stępień, Stanisław Falkowski. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Ciężkie norwidy liczy 704 stron. Jej wymiary to 170x245. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Paweł Stępień, Stanisław Falkowski - przeczytaj też

Polecane

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Ciężkie norwidy, czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej

4.4/5 ( 8 ocen )
  5
  5
  4
  2
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

MadGa

 • 6-06-2009
 • 16:36

recenzja nagrodzona 2.00pkt

W obecnym świecie jesteśmy zalewani książkami, od łzawych romansideł po dzieła stricte naukowe. W tym ogromnym potoku literatury trudno momentami się odnaleźć, trudno z tego bezkresu książek wyciągnąć to co naprawdę jest cenne, to co mogłoby zasługiwać na miano arcydzieła. I tu z pomocą może przyjść książka "Ciężkie norwidy czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej", gdyż w zamierzeniu autorów pozycja ta ma pomagać w stawaniu się dorosłym czytelnikiem, ma kształtować własny gust literacki i wzbogacać doświadczenia czytelnicze. "Być dorosłym czytelnikiem oznacza także: cieszyć się jak dziecko niespodziankami języka i odkrywaniem w czytanym dziele nieoczekiwanych znaczeń". Falkowski i Stępień chcą tego dokonać poprzez zapoznanie czytelników z klasyką literatury. Ma ona stać się fundamentem czytelniczych doświadczeń, wzorcem i podstawą. Niemniej nie traktują tej klasyki w sposób szkolny i nie prezentują nudnych, znanych już wszystkim interpretacji. Bawią się w odkrywców, odkrywają na nowe uznane dzieła, by wyczytać z nich coś nowego, inspirującego, zachwycającego. Nie są więc to nudne wykłady o literaturze, to wspólna przyjemność czytania i odczytywania klasycznych dzieł. Autorzy wychodzą z założenia, że dzieła te mają zachwycać, porywać, skłaniać do refleksji. I tak prezentują te utwory by taki cel osiągnąć. Zadziwiająca jest rozpiętość historyczno-literacka zawarta w tym przewodniku. Panowie zaczynają od "Legendy o Św. Aleksym" kończąc na poetyce Szymborskiej i Herberta. I nagle okazuje się, że w każdym z tych utworów jest coś ważnego, coś odkrywczego. Autorzy porywają czytelnika w wspaniałą podróż, podróż po bezdrożach literatury i między zdaniami uczą tego, czym jest literatura, czym jest piękno słowa, czym powinna być poezja. I można się nawet do tego nie przyznawać, ale po przeczytaniu tej książki świadomie czy też podświadomie zmieni się nasz gust literacki. Być może będziemy bardziej wybredni. Być może w czytanych książkach dostrzeżemy więcej myśli i treści. Być może odnajdziemy inne upodobania literackie.

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest fakt, że ta książka powstała z prawdziwej pasji, uwielbienia dla literatury. Miłość tą prawdopodobnie zaszczepił im ich nauczyciel-Ireneusz Gugulski. Jemu także dedykują ten przewodnik. I to uwielbienie, ten zachwyt nad słowem czuć w tej książce, dlatego pozostaje wyjątkową pozycją.
Oczywiście, nie musi się czytelnik ze wszystkim zgadzać, wszak to przewodnik zupełnie subiektywny. Niemniej czytanie tego typu pozycji na pewno nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie, może przynieść wielkie korzyści.

Czy recenzja była pomocna?