Chmura - CLAUDIA PIETSCHMANN - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • Promocja
  image-promocja

książka

Chmura - opis produktu:

Paraliżująco realistyczny, porywający thriller dla młodzieży. Emma chyba się zakochała. Nikt nie rozumie jej tak dobrze jak poznany online Paul. Choć jeszcze nigdy nie spotkali się w realu, w sieci dzielą się najskrytszymi tajemnicami. Chłopak ma dla dziewczyny mnóstwo niespodzianek, które jest w stanie urzeczywistnić jednym kliknięciem. Problem w tym, że każda najmniejsza przysługa zaczyna niebezpiecznie przypominać osaczanie dziewczyny... Czy dla Paula Emma jest jedynym oknem na świat? Dlaczego chłopak nie chce się z nią spotkać? Co przed nią ukrywa?

Książka Chmura pochodzi z wydawnictwa Media Rodzina. Autorem książki jest CLAUDIA PIETSCHMANN. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dla nastolatek, literatura młodzieżowa, sensacja, thriller, młodzieżowy. Książka Chmura liczy 400 stron. Jej wymiary to 210x145. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - Książka - Chmura

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

CherryLadyReads

ilość recenzji:35615

12-01-2020 14:38

Emma Stone po stracie swojego brata, przeprowadza się z rodzicami do inteligentnego domu, który ma zapewnić im bezpieczeństwo. W budynku praktycznie wszystko sterowane jest za pomocą aplikacji w telefonie, a drzwi otwierają się i zamykają przed domownikami po zidentyfikowaniu ich za pomocą chipa przy kluczach i telefonu komórkowego. Oświetlenie, które samo się włącza, gdy domownicy poruszają się po korytarzach, ekspres do kawy sterowany przez telefon czy lodówka, która sporządza listę zakupów rejestrując ilość produktów. Czy to nie jest dom idealny? Ale wszystko do czasu.
Emma źle sobie radzi z żałobą. Czuje się niezrozumiana przez rówieśników, za każdym razem wyrzucając im, że nie wiedzą co ona przeżywa. Nie potrafi otrząsnąć się z traumy, a kłopoty w związku jej rodziców tylko potęgują zagubienie. Ukojenie przynosi jej internetowa znajomość z Paulem, który kilka lat wcześniej stracił mamę. Chłopak doskonale rozumie co przeżywa dziewczyna i potrafi znaleźć odpowiednie słowa, które przynoszą Emmie ulgę. Dziewczyna powoli zakochuje się w tajemniczym internaucie i chce go bliżej poznać. Dziwi ją jednak jego opór przed spotkaniem, skoro tak dobrze się ze sobą dogadują. Jaką tajemnicę skrywa Paul? Czy na pewno jest tym za kogo się podaje?
Książka porusza bardzo ważny i aktualny temat, jakim są internetowe znajomości. Historia Emmy przestrzega nas przed ujawnianiem zbyt dużo informacji o sobie, w Internecie. Bo nigdy tak do końca nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie ekranu i jakie ma wobec nas zamiary.
Książkę czyta się szybko i rosnącym zainteresowaniem. Jest kilka punktów kulminacyjnych, które sprawiają, że czytelnik czuje narastającą panikę. Choć są też momenty, gdy fabuła zwalnia i zaczyna lekko nudzić. Ale może ma to uśpić czujność czytelnika.
Sama Emma troszkę mnie denerwowała. Jej uczucia do Paula dość szybko zamieniają się w niezdrową fascynację. Jej decyzje również widać, że są nie do końca przemyślane. Ot logika nastolatki, która woli zataić przed rodzicami prawdę, byleby tylko ich nie denerwować, czym jeszcze bardziej pogarsza swoją sytuację. Trudno mi było także zrozumieć, że mając kłopoty ze zrozumieniem zadania z matematyki, dziewczyna nie mogła poszukać rozwiązania w necie, albo wśród swoich znajomych z klasy? Ale mam wrażenie, że pójście na łatwiznę jest dość powszechną metodą wśród młodych ludzi.
?Chmura? to powieść dość złożona poruszająca ważne tematy. W tym młodzieżowym thrillerze, który wykorzystuje istniejącą już technologię do zbudowania przerażającej rzeczywistości, czytelnik znajduje przestrogę. Książka uzmysławia młodym ludziom, że warto podchodzić do internetowych znajomości z dystansem. Nie można bezgranicznie ufać osobom poznanym w sieci, bo nie wszyscy ludzie mają dobre intencje. Internet to bardzo przydatne narzędzie w codziennej pracy, ułatwiające komunikację, ale warto od czasu do czasu zostać offline.
Nie do końca przekonuje mnie tajemnica Paula. Ten wątek jest dla mnie za bardzo przesadzony. Choć rozumiem, że jest dość znaczący dla rozwoju fabuły, ale można było bardziej realistycznie go poprowadzić, co wzbudziłoby jeszcze większe przerażenie u czytelników.
Jednak całość oceniam pozytywnie i polecam zapoznać się z treścią książki szczególnie młodym pokoleniom, które od małego obcują z technologią, aby poznać także zagrożenie płynące z jej użytkowania.

Czy recenzja była pomocna?

alexx

ilość recenzji:166

11-12-2019 12:48

?Dociera do mnie, że niezależnie od tego, gdzie jestem i dokąd idę, Paul zawsze znajdzie się tam przede mną?, czyli jak nowoczesne technologie mogą zniszczyć życie.

Chmura to pozycja dla młodzieży, ale podejmująca ważny temat ? bezpieczeństwo w sieci. Wydawnictwo Media Rodzina, aby promować tę książkę, postanowiło stworzyć nietypową akcję. W dniu premiery książki otrzymałam dość tajemniczy SMS z informacją, abym zajrzała na pocztę mailową. Myślę sobie ?okej, zobaczę, o co chodzi?. Na poczcie znajdowała się mail, który został wysłany z niezidentyfikowanego adresu. Od razu zapaliła mi się czerwona lampka w głowie. Spam? Wirus? Ale potem przypominałam sobie o książce Pietschmann. Otwieram maila i odpisuję na niego, wiedząc już, o co może chodzić. Po kilku wiadomościach otrzymałam informację, aby oczekiwać w swojej skrzynce pocztowej na przesyłkę i tak tym sposobem otrzymałam Chmurę autorska Claudii Pietschmann.

Paraliżująco realistyczny, porywający thriller dla młodzieży. Emma chyba się zakochała. Nikt nie rozumie jej tak dobrze, jak poznany online Paul. Choć jeszcze nigdy nie spotkali się w realu, w sieci dzielą się najskrytszymi tajemnicami. Chłopak ma dla dziewczyny mnóstwo niespodzianek, które jest w stanie urzeczywistnić jednym kliknięciem. Problem w tym, że każda najmniejsza przysługa zaczyna niebezpiecznie przypominać osaczanie dziewczyny... Czy dla Paula Emma jest jedynym oknem na świat? Dlaczego chłopak nie chce się z nią spotkać? Co przed nią ukrywa?

Książka przekonała mnie do siebie nowoczesnymi technologiami, którymi na co dzień się interesuję, a po ciekawej akcji promocyjnej nie mogłam się doczekać lektury. Twitter, Facebook, Instagram ? w dobie Internetu nic nie wydaje się niemożliwe. Jednak Internet niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Mam wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Ludzie bezmyślnie dodają informacje o sobie, zdjęcia i przemyślenia, które już na zawsze zostaną w sieci. Przeraża mnie, to gdy widzę, jak publikują zdjęcia np. ze swoich wakacji z rodziną z geofiltrami. Tym samym dają wskazówkę dla włamywaczy: ?Chodź, nie ma mnie w domu!?. A potem wielkie zaskoczenie. Publikują każde wydarzenie ze swojego życia, nieświadomi tego ile informacji o sobie udostępniają.

W dobie Facebooka, Twittera i Instagrama możemy dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, których nawet nie znamy. Ich upodobania, zainteresowania, grono znajomych. Uważam, że społeczeństwo albo nie wie, albo ignoruje bezpieczeństwo w sieci. Myślę, że jest to problem edukacji. Na informatyce w szkole zapewne kiedyś słyszałeś o zagrożenia płynących z Internetu, ale czy przykuwałeś do tego większą uwagę? Powinno mówić się o tym więcej i częściej! Następnym razem zastanów się dwa razy, zanim coś umieścisz na Facebooku, jakie zdjęcia dodasz na Instagram czy jakiego tweeta wyślesz.

Chmura to opowieść o naiwności nastolatków. Emma poznaje nieznajomego i już po kilku wiadomościach opowiada mu o sobie. Dziewczyna ujawnia nawet, jak wygląda jej dom albo droga do szkoły. Nieznajomy wie o niej wszystko, ponieważ dziewczyna w tak lekceważący sposób opowiada mu o swoim życiu. To jest przerażające!

Chmura może być dobrym kompendium wiedzy, ukazującym co czyha na nas w Internecie. Może jej lektura uświadomi nastolatków (ale nie tylko... przecież dorośli robią to samo!) o niebezpieczeństwach i skutkach naiwności.

Akcja tutaj nawet na moment nie zwalnia. Trzyma w napięciu od początku do ostatniej strony. Po drodze czyhają na nas zaskakujące momenty i zwroty akcji. Tym, co mnie zdziwiło to brak reakcji rodziców czy przyjaciół Emmy, gdy ta opowiada im o swoim internetowym przyjacielu. Pozostają obojętni, a nawet (w przypadku przyjaciółki) zachęcają do dalszych kontaktów. Czy tylko ja tutaj widzę potencjalne zagrożenia? Ci bohaterowie są tacy nijacy i tworzą jedynie tło.

Ciężko mi pisać coś więcej o fabule, ponieważ nie chcę za wiele zdradzać i odbierać Wam przyjemności z czytania. Z każdą kolejną stroną książka nam dostarcza coraz więcej emocji. Wątek Paula jest dosyć mroczny i intrygujący. To była naprawdę dobra lektura, idealna dla młodzieży, ale nie tylko.

Czy recenzja była pomocna?