Chłopiec w pasiastej piżamie

książka

Wydawnictwo Replika
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny.
Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej.

Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary.
Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi. A może jednak...?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 10.03.2017

RECENZJE - książki - Chłopiec w pasiastej piżamie

4.7/5 ( 13 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Czytaczyk

ilość recenzji:127

brak oceny 25-04-2018 11:52

Czasy II wojny światowej.
Dziewięcioletni Bruno jest synem niemieckiego oficera. Z rozkazu Hitlera jego zostaje mianowany komendantem obozu koncentracyjnego umiejscowionego na terenie Polski. Wraz ze swoją siostrą i rodzicami zmuszony jest się przenieść z Berlina do Polski. Co nie do końca mu się podoba. Szczególnie, że jego nowy dom jest kompletnym przeciwieństwem tego ukochanego. Z okna pokoju roztacza się widok na obóz i mieszkających tam ludzi w pasiastych piżamach. Chłopiec jest zaintrygowany tym miejscem, ale nie chce drażnić ojca pytaniami.
Szmul jest synem żydowskiego zegarmistrza. Chłopiec nie miał tyle szczęścia, co Bruno i trafił do obozu. Stracił wszystko.. beztroskie dzieciństwo, rodzinę, szansę na dobrą przyszłość, a jego życie wisi na włosku.

Jak to się stało, że tę dwójkę połączyła przyjaźń?

John Boyne doskonale zadbał o to, aby niejednokrotnie załamać mi serce podczas lektury. Historia, którą przedstawia jest bardzo smutna i poruszająca. Treść wywołuje tyle emocji i żalu. Ta książka przedstawia obraz szczerej i bezwarunkowej przyjaźni. Pokazuje, że wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy powinniśmy być na równi. Pochodzenie nie powinno stanowić żadnej bariery, nie powinno się skreślać człowieka ze względu na jego rodowód. To pouczająca i do głębi poruszająca historia. Obok tego typu lektur nie powinno przechodzić się obojętnie. Zdecydowanie polecam każdemu.

17 kwietnia swoją premierę miała trzecia książka Johna Boynea "Zostań, a potem walcz".

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 6-06-2017 07:32

CHŁOPCY PO DWÓCH STRONACH OGRODZENIA Z KOLCZASTEGO DRUTU

Dla mnie przygoda z ?Chłopcem w pasiastej piżamie? zaczęła się od jego filmowej adaptacji, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Żałuję więc, że najpierw nie przeczytałem powieści, ominął mnie w niej bowiem ten element zaskoczenia, który tak bardzo przemówił do mnie w kinowej adaptacji. Ale nie ominęło jedno ? bardzo emocjonalna przygoda z opowieścią, która pozostaje w pamięci na długo po tym, jak odłożyło się już książkę na półkę.

Dziewięcioletni Bruno mieszka wraz z rodzicami w willi w Berlinie. Jak każde dziecko ma plany, marzenia, sekrety i niezachwianą pewność, że jego życie się nie zmieni, a już na pewno nie na gorsze, pomimo, że trwa druga wojna światowa. Ale pewnego dnia matka oznajmia mu, że w związku z pracą ojca, o której chłopiec nie ma najmniejszego pojęcia, muszą się przeprowadzić i to w bardzo odległe miejsce. Bruno musi zostawić w Berlinie przyjaciół, ulubione miejsca i wszystko, co składało się na jego codzienność i zamieszkać w o wiele mniejszym domu na zupełnym odludziu. Tu czeka go pierwszy prawdziwy kontakt z wojennym okrucieństwem, choć będący aktem nieświadomym. W okolicy znajduje się bowiem obóz koncentracyjny, a w nim żyje Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza. Spotkanie obu chłopców staje się brzemienne w skutki. Połączeni przyjaźnią, staną się sobie równi na poziomie, którego nikt nigdy by nie podejrzewał?

?Chłopiec w pasiastej piżamie? ukazuje wojnę oczami dziecka, a właściwie dzieci, ale nie z tej perspektywy, z którą wojna nam się kojarzy. Nie ma tu frontu, nie ma walk, wielkich wojskowych planów, spektakularnych ucieczek ani misji. Są dwaj chłopcy i to, czego doświadczyli. Pierwszy z nich, Bruno, nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co właściwie się dzieje. Nie wie, że ojciec jest niemieckim oficerem, a nawet gdyby wiedział, nie miałby pojęcia co to właściwie znaczy. Konflikt zbrojny nie dotknął go, chłopiec żyje pod kloszem, ale do czasu. Szmul nie miał tyle szczęścia, stracił wszystko włącznie z bliskimi, może nie do końca wszystko rozumie, nie mniej wie, co dzieje się dookoła niego, choć jako dziecko nigdy nie powinien musieć tego wiedzieć. Ich wzajemne relacje mają miejsce na granicy. Rozdzieleni ogrodzeniem z drutu kolczastego, tak bardzo podobni i tak różni zarazem, wciąż trwają w tlącej się w ich niewinności. I to ona, w połączeniu z beztroską naiwnością, porusza najbardziej. Tragedia wisi w powietrzu, a my obserwujemy jej nieuchronność, chociaż nie chcemy by się wydarzyła.

Emocje w tej książce są tym większe, że całość została napisana dość prostym językiem, z perspektywy dziecięcego bohatera. Nie myślcie jednak, że jest to ten typ prostoty i lekkości, której doświadczamy w pozycjach młodzieżowych , bo powieść Johna Boyne?a jest znakomita i pełna pod względem literackim. Autor nie potrzebuje wielkich słów, ani ciężkości, nie chce epatować mrokiem i brudem, pokazuje nam jasną stronę życia w obliczu koszmaru, która tym bardziej trafia do naszego serca. Bo my, w odróżnieniu od bohaterów, wiemy dobrze, co się wokół nich dzieje i o co toczy się ta gra. Dlatego lektura ?Chłopca w pasiastej piżamie? jest takim emocjonalnym przeżyciem. Czymś pięknym w swoim okrucieństwie i przypomnieniem do czego jesteśmy zdolni, jeśli przestaniemy dostrzegać to, co ważne. Otrzeźwienie przychodzi zawsze, ale czasem jest już na nie za późno. Polecam gorąco tę lekturę.