SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Chleb i proch

Wędrówka przez góry Gruzji

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Czarne
z serii Orient Express - Czarne
Oprawa miękka
Ilość stron 504

Opis produktu:

W lecie 1998 roku Tony Anderson wyruszył w góry Gruzji, by dotrzeć do zapomnianych i niedostępnych plemion - Chewsurów, Tuszynów, Raczów, Megrelów i Swanów. Intrygowały go dawne wierzenia i obyczaje, doskonale zachowane mimo wieloletniej niszczącej polityki władz komunistycznych oraz zawirowań i niepokojów politycznych po upadku Związku Radzieckiego. Ale Chleb i proch to nie tylko relacja z niezwykłej podróży; Anderson opisuje też skomplikowaną historię i zawiłości regionalnej polityki. Jego Gruzja, choć doświadczona przez los, wciąż jest ekscytująca i pełna życia. Choć jej dzieje sięgają w przeszłość głębiej niż dzieje wielu innych państw europejskich, zachowała młodzieńczą energię i żywiołowość.

`W niespokojnych latach dziewięćdziesiątych Tony Anderson wędruje nie tylko po gruzińskich górach i z pasją o nich opowiada, ale zapuszcza się też na Kaukaz Północny, do Azerbejdżanu oraz do północno-wschodniej Turcji, gdzie w średniowieczu kwitło gruzińskie królestwo Tao-Klardżeti. Chętnie sięga do gruzińskiej literatury i rzadko wznawianych prac dawnych podróżników i badaczy. Rozumie region i ludzi. Mało któremu autorowi udaje się w tak pełny sposób uchwycić i pokazać fenomen gruzińskości.` Wojciech Górecki

Więcej książek z serii Orient Express - Czarne
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu i reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 125x205
Ilość stron: 504
ISBN: 9788381913577
Wprowadzono: 10.11.2021

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Chleb i proch, Wędrówka przez góry Gruzji - Tony Anderson

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 8 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Alicja Wójcik

ilość recenzji:2

19-07-2022 17:59

Klasyka gatunku. Tony Anderson zabiera nas w podróż - wcale nielekką - zarówno po gruzińskich bezdrożach, jak i jednocześnie w podroż do przeszłości. Mamy więc lata dziewięćdziesiąte i kraj jeszcze nieodkryty przez turystów. Auror opisuje swoje wyprawy do Gruzji, w której był niejeden raz. Krajobrazy i własne odczucia miesza z opisem mieszkańców, nie tylko pojedynczych ludzi, ale całych społeczności. Czytając, czujemy, że my również boimy się obcych, zajadamy prostym posiłkiem, upijamy się do nieprzytomności, liczymy pęcherze na stopach i czekasz z niecierpliwością, aż znów wyruszymy w drogę. Książka jest gruba i wcale niekoniecznie przyjemna w lekturze, bywa trudna, ale jest ważna, bo nikt tak jak Anderson nie opisuje prawdziwych mieszkańców Kaukazu. Zwiedzimy z nim miejsca niedostępne dla turystów, choć nie liczmy na konkretne porady, jak do tych miejsc dostać się samemu. Włączymy za to wyobraźnię i wylądujemy w raju już podczas czytania. W raju, który dla niektórych może przypominać piekło, w raju, który być może jeszcze nie przeminął. Potem wyruszmy we własną wędrówkę. Podsumowując, jest to książka podróżnicza z gatunku najlepszych, opisująca miejsca jeszcze nieokiełznane, które nawet i dziś zachwycają swoja dzikością.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?