SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Chamstwo (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2021
Oprawa twarda
Ilość stron 384

Opis produktu:

Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze z służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności. Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza `ojczyzna pańszczyzna`
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 150x230
Ilość stron: 384
ISBN: 9788381912198
Wprowadzono: 10.05.2021

RECENZJE - książki - Chamstwo - Kacper Pobłocki

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

2/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Luk

ilość recenzji:1

27-11-2022 18:47

Mam wrażenie, że książka została napisana na fali sukcesu książki Ludowa Historia Polski Leszczyńskiego. Nic więcej.

Zarzuty:
- nieudokumentowane tezy
- przeciwstawne argumenty występujące w tym samym zdaniu lub w zdaniach sąsiadujących, mające być poparciem jakiejś tezy
- ocenianie wydarzeń lub osób z minionych wieków miarą człowieka ze świadomością z XXIw.

Przykłady:
str.49 - "Idea pieniądza wzięła się z praktyki wypłacania główszczyzny - odszkodowania za odebranie życia."
Autor sugeruje, że wynalazek liczący kilka tysięcy lat, mający na celu wyeliminować wady handlu wymiennego został wymyślony przez polską szlachtę??? Odważnie.

str.52 - "O współczesności z kolei myślimy przez pryzmat pracy najemnej, która faktycznie stała się najpopularniejszą formą utrzymania, ale jest ona o wiele mniej rozpowszechniona, niż się nam wydaje. We współczesnej Ameryce tylko połowa populacji utrzymuje się z pracy za pieniądze. Co więcej, niewolnictwo sensu stricto wcale nie zniknęło. Szacuje się, że dziś na świecie jest czterdzieści milionów niewolników..."
...
"Cena niewolnika jest dziś najniższa w historii - na targach libijskich można go kupić za kilkaset dolarów."
Jest to fragment z rozdziału o niewolnictwie w rozumieniu klasycznym. Początek fragmentu oraz tematyka rozdziału sugeruje, że mimo naszych klisz nowożytnych, które mówią nam, że niewolnictwo zostawiliśmy w mrokach przeszłości ono nadal istnieje. Prawda ono istnieje. Sugestię chyba zrozumiałem poprawnie. Chwile później dowiaduje się, że skala jest ogromna. To aż połowa "Ameryki". Nie wiem czy chodzi o południową, północną czy może o obie. Może chodzi tylko o USA. Ok, załóżmy ostrożnie. USA liczy około 300mln ludzi. Czyli minimum 150 mln ludzi w "Ameryce" to niewolnicy?! Tego nie wiedziałem. Warto wiedzieć. Jednak zdanie później dowiaduje się, że niewolników na ŚWIECIE jest 40 mln. To już nie rozumiem ilu ich jest ostatecznie.
Na koniec dowiaduje się, że cena niewolnika jest najniższa w historii świata. Dziwne. Z ekonomii wynika, że jak podaż jest duża to cena spada. Kiedyś niewolnictwo było chyba bardziej popularne więc wartość "towaru" musiała być bardzo niska. Dodatkowo jaka była wartość niewolnika kiedyś się nie dowiadujemy. Teza jest, dowodów brak.

Czy recenzja była pomocna?