SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Calcio. Historia włoskiego futbolu (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2019
Oprawa twarda
Liczba stron 720
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Włoska piłka bez cenzury John Foot w książce Calcio opowiada o historii włoskiego futbolu od jego początków w latach 90. XIX wieku do teraźniejszości. Niemal za rękę prowadzi nas przez labirynt najwybitniejszych zespołów i piłkarzy, pasji i sukcesu. To mieszanka poważnych analiz i zabawnych anegdot. Szczegółowych opisów meczów i zamieszek kiboli. Catenaccio i Calciopoli. Historia włoskiego futbolu zawiera te najpiękniejsze chwile w piłkarskiej historii kraju, jak czterokrotne zwycięstwo reprezentacji Włoch na mundialu (1934, 1938, 1982, 2006), ale też te najsmutniejsze, jak śmiertelne potrącenie Gigiego Meroniego, włoskiego George`a Besta, przez wiernego fana Torino, który 33 lata później, w 2000 roku, objął stanowisko dyrektora generalnego tego klubu. Dowiesz się też dlaczego Polacy upatrzyli sobie właśnie włoską ziemię jako atrakcyjne miejsce do gry w piłkę: od Bońka i Żmudy, przez Boruca i Glika, do Piątka, Zielińskiego, Szczęsnego i kilkunastych innych. Włoska piłka nie jest już zabawą. Ciężko w ogóle nazwać ją po prostu sportem. Dla Włochów jest religią, która pochłonęła ich bez reszty.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: biografie i wspomnienia,  Biografie i autobiografie,  sport i rekreacja,  piłka nożna
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 720
ISBN: 9788381296359
Wprowadzono: 22.08.2019

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Calcio. Historia włoskiego futbolu - John Foot

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Rafał

ilość recenzji:86

23-01-2020 11:26

O współczesnej włoskiej piłce można usłyszeć wiele opinii. Zarówno zasadnych, jak i opartych na nieprawdziwych stereotypach. Prawdą jest, że obecnie reprezentacja Italii przechodzi chyba największy kryzys w historii jej istnienia. Trzy kompletnie zawalone mundiale sprawiły, że nawet Włosi zaczęli weryfikować swoje spojrzenie na rozkład sił we współczesnym futbolu. Liga natomiast - choć ma wielu pasjonatów na całym świecie - przez wielu traktowana jest jako przeciętne rozgrywki w której nawet średniej klasy Polacy znajdą miejsce w składzie. Jak jest jednak w rzeczywistości? Dlaczego Serie A, choć być może nie ma w niej największych pieniędzy, dalej budzi niesamowite emocje na Półwyspie Apenińskim?
O tym opowiada książka Johna Foota. Historyk zdecydował się podjąć wyzwanie przedarcia się przez ponad sto lat historii piłki nożnej we Włoszech i zawrzeć je w ponad 700 stronicowej publikacji. Przewijają się w niej najróżniejsze historie. Od początków piłki, losów ligi, pojawiających się i czasem jeszcze szybciej spadających gwiazd, po fenomen programów telewizyjnych, w których eksperci godzinami spierają się na temat taktyki.
Autor nie przedstawia jedynie suchych faktów, lecz także ubarwia je komentarzami prasy z danego okresu, a także wypowiedziami osób zaangażowanych w te wydarzenia. To pozwala zrozumieć nam nie tylko dlaczego włoski futbol jest dzisiaj tam, gdzie jest, lecz także to, czemu w tym kraju sukcesy drużyny mogą przełożyć się na lepszy wynik wyborczy.
Reasumując, książka Foota to fantastyczna publikacja, która w niczym nie odbiega od topowych książek historycznych. Czytelnik poznaje nie tylko historię futbolu, lecz także historię współczesnych Włoch, ze wszystkimi jej odcieniami. Bez wątpienia to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów futbolu!

Czy recenzja była pomocna?

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

13-10-2019 01:49

Absolutne must have dla fanów włoskiej piłki!

Chyba najbardziej kompletne z dostępnych na rynku opracowań dotyczących włoskiego futbolu. Nie będzie także przesadą stwierdzenie, że mamy do czynienia z prawdziwym kompendium wiedzy na wspomniany temat, i to z kompendium bardzo bogatym jeśli chodzi o zawartość oraz o treść. To pokaźnych rozmiarów tomiszcze będzie z pewnością nie lada gratką dla każdego fana calcio! (i nie tylko, wszak włoski futbol to ważna część futbolu w skali globalnej).

Calcio swoimi korzeniami sięga końcówki XIX wieku. Rozpiętość czasowa głównego tematu niniejszej książki jest więc naprawdę pokaźna i ma to swoje odzwierciedlenie w objętości lektury. Ponad 700 stron to nie byle co! Co ważniejsze jednak ilość idzie tutaj w parze z jakością. Foot poruszył chyba każdy z istotnych dla włoskiej piłki tematów i to na wielu płaszczyznach: historycznej, klubowej, reprezentacyjnej, technicznej, geograficznej i cywilizacyjnej. Dobrze przeczytaliście: cywilizacyjnej. Calcio to bowiem we Włoszech pojęcie wykraczające poza sam sport. To część codzienności, temat debat narodowych, czynnik łączący w jedną całość spolaryzowane włoskie społeczeństwo, to obiekt zachwytów, przekleństw i wielkich namiętności, którymi żyją miliony kibiców na Półwyspie Apenińskim. Calcio jest we Włoszech niemal religią. Warto o tym pamiętać i mieć w głowie fakt, że czytając niniejszą książkę dowiemy się wielu rzeczy nie tylko o piłce nożnej, ale także o włoskiej mentalności, kulturze oraz o włoskim sposobie myślenia.

Książkę podzielono na kilka powiązanych ze sobą rozdziałów. Od razu w tym miejscu wspomnę, że lekturę bardzo fajnie podzielono w sposób tematyczny, rezygnując z ujęcia np. chronologicznego (byłoby to z pewnością nużące i mało ciekawe). Dzięki realizacji koncepcji autora dostajemy w efekcie osobne części poświęcone początkom calcio pod koniec XIX i w początkach XX wieku, rozdział poświęcony bastionom calcio ? w sensie miast ? takim jak Rzym, Mediolan, Neapol, czy Florencja, część poświęconą reprezentacji, cattenacio, a także rozdziały traktujące o jasnych i ciemnych stronach włoskiej piłki takich jak choćby afera calciopoli, czy tragiczna śmierć tzw. ?włoskiego Geogre?a Besta?. Foot porusza także temat przemocy i agresji na włoskich stadionach oraz nie ucieka od kwestii wielkich pieniędzy nie od dziś obecnych we włoskim futbolu.

Na kolejnych stronach zdecydowanie JEST o czym czytać. Lektura nie przytłacza przy tym żadnymi tabelami, statystykami i kalendarycznymi faktami. Wprost przeciwnie, książkę czyta się lekko i przyjemnie. A nawet jeśli nie sposób czasami uciec od danych statystycznych, to podane są one w ciekawej formie i w łatwo przyswajalny sposób, opatrzone dodatkowo obszernymi i przyjaznymi komentarzami. Objętość lektury może przerażać, zdaję sobie z tego sprawę ? stąd wzmianka o tym, że absolutnie nie musicie obawiać się tego tomiszcza ;) W żadnym wypadku nad nim nie zaśniecie.

Jeśli czegoś mi w książce zabrakło, to trochę głębszej analizy obniżenia lotów przez włoską piłkę na tle futbolowego świata. Nie ma bowiem co ukrywać ? calcio to już nie jest na tle piłkarskiego świata potęga tego kalibru co mistrzowska drużyna Marcelo Lippiego z 2006 roku. Mocna pozycja Juventusu na arenie klubowej nie jest zaś miarodajna, to bowiem ? poza, chwilami, wsparciem ze strony Romy czy Interu ? jednostkowy i w dużej mierze wynikający z napędzania wielkimi pieniędzmi przypadek klubu z międzynarodowymi sukcesami jeśli chodzi o włoską Serie A. Na ten stan rzeczy składa się wiele czynników, których bardziej obszernej analizy trochę mi w tej książce zabrakło?

Powyższy minus jest jednak w zasadzie jedynym poważniejszym minusem lektury. Jeśli przymknąć na niego oko ? lektura wad w zasadzie nie ma ;) Ma za to cały szereg zalet, który, niczym piłkarze ustawieni w murze przy rzucie wolnym, nie pozwala wkraść się w kolejne rozdziały ani jednej futbolówce znudzenia ;)

Gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Krystian

ilość recenzji:102

5-10-2019 13:17

Biblia jaką jest "Calcio" Johna Foota powinna znaleźć się na półce każdego, dla którego futbol rodem z Italii nie jest obojętny. Ciężko jest w kilku zdaniach opisać jak bardzo bogata w fakty jest ta pięknie wydana książka.
Na ponad 720 stronach znajdziecie Państwo nie suche fakty uporządkowane w porządku chronologicznym a wciągającą historię, przez którą mimo objętości przemyka się z przyjemnością.
Jest tu miejsce na afery, transfery, ważne bramki, najważniejsze kluby, spotkania derbowe, najzagorzalszych kibiców. Tą książkę po prostu należy przeczytać!

Czy recenzja była pomocna?

PopKulturowy Kociołek

ilość recenzji:1084

23-09-2019 10:02

Prawdziwy kibic z Półwyspu Apenińskiego święcie przekonany jest o tym, że piłka nożna to wytwór ich kultury, nie ma sensu wdawać się z nim w tej kwestii w polemikę, bo i tak stwierdzi, że oni już rozgrywali mecze, kiedy Anglicy dopiero schodzili z drzew. Doskonale oddaje to status futbolu w tym kraju, gdzie równoznaczny się on z dobrym jedzeniem i piękną kobietą (przynajmniej dla męskiej części społeczeństwa). Nie oznacza to jednak, że fanami są tak tylko faceci, wręcz przeciwnie kibicem może być tam każdy: począwszy od leciwej emerytki, przez poważanego biznesmena czy lekarza na księdzu lub zakonnicy kończąc.

John Foot podjął się naprawdę trudnego zadania przedstawienia w skondensowanej formie czegoś, co trudno jest jednoznacznie opisać słowami. Pomimo pewnych ograniczeń i pewnych potknięć, udało mi się stworzyć dzieło wybitne (jak na daną chwilę), które stara się w sposób dość kompleksowy pokazać Włochy od strony piłkarskiej. Książka podzielona jest na kilka istotnych części: historia; zawodnicy i trenerzy; kibice; media; skandale; drużyna narodowa oraz cała reszta. Jest to bardzo ogólne zaprezentowanie zaserwowanej tutaj czytelnikowi treści, ale dość dobrze oddaje to, czego można spodziewać się podczas lektury ponad 700-stronnicowego tomiszcza.

Część poświęcona przeszłości skupia się na początkach piłkarskich Włoch z końca XIX wieku, stopniowo przesuwając się ku czasom współczesnym. Autor stara się tutaj pokrótce pokazać rozwój tamtejszego futbolu, który z kolejnymi mijającymi latami zaczął odgrywać coraz to poważniejszą rolę na scenie europejskiej, a nawet światowej. Nie brakło tutaj również krótkiego cofnięcia się do jeszcze odleglejszych czasów, w który to we Florencji rozgrywano pewnego rodzaju mecze (niemające kompletnie nic wspólnego z futbolem takim, jakim my go znamy), ale dające sporej części kibiców podstawy do przeświadczenia, że to właśnie Włochy są ojczyzną piłki nożnej.

Rozdziały, w których znajdziemy informacje na temat zawodników (podział na poszczególne formacje) i trenerów, mogą wzbudzać w czytelniku pewną dożę braku satysfakcji. Nie da się w jednej książce umieścić i odpowiednio opisać, wszystkich istotnych osób. Śmiem wątpić, czy dałoby to radę nawet zrobić w kilkunastu grubych tomach. Autor moim zdaniem i tak wykonał kawał bardzo dobrej roboty, starając się przedstawić tutaj osoby, które odcisnęły dość mocno piętno na tamtejszej piłce. Spora część z nich swoje najlepsza lata miała w okresie między wojennym lub zaraz po II Wojnie Światowej, o ile dla Włochów są to prawdziwe legendy to dla przeciętnego kibicią z pozostałych rejonów starego kontynentu, mogą być to osoby dość mało znane. Oczywiście znalazło się tutaj również miejsc dla prawdziwych legend, o których musiał słyszeć każdy: Lippi, Trapattoni, Riva, Baggio, Rossi, Meazza i wiele innych. John Foot poświęcił również trochę miejsca zawodnikom z zagranicy, którzy mieli okazję próbować swoich sił na Półwyspie Apenińskim. Jedni z nich grali we Włoszech przez lata na równym poziomie, będąc wzmocnieniem swoich klubów, inni dość szybko przenieśli się gdzie indzie a jeszcze inni stali się prawdziwymi gwiazdami (po równo kochanymi i znienawidzonymi przez miliony np. Maradona).

Bardzo istotną częścią całej książki, jest rozdział poświęcony przeróżnym aferom, które nękały piłkarskie Włochy przez ostatnie sto lat. Jest to jedno z niewielu państw na świecie, gdzie polityka i biznes nieustannie przeplata się ze sportem i często prowadzi to do wielu dwuznacznych sytuacji. Italia to miejsce, gdzie jeszcze w latach 90-tych, małe oszustwa, kombinacje i naginanie przepisów do własnych potrzeb nie było postrzegane jako coś złego. Wręcz przeciwnie, przez swoją mentalność wiele osób uważało, że umiejętne załatwienie danej sprawy przez naginanie zasad o ile nie narusza się ich nazbyt mocno, to powód do dumy i pokaz zaradności. Nie dziwi więc fakt, że włoski futbol co jakiś czas, nieustannie od swojego powstania, jest nękany przez jakieś afery. Korupcja sędziowska, sprzedawanie meczów, afery bukmacherskie, wykorzystywanie klubów do prania brudnych pieniędzy, kontakty z mafią - do wyboru do koloru. Co prawda nie wydążyło się tutaj nic czego nie doświadczyłyby również inne kraje, ale tylko we Włoszech, dość szybko przechodzi się nad tym do porządku dziennego i zabawa trwa dalej. W tym przypadku doskonale sprawdza się stare łacińskie przysłowie ?Panem et Circenses? ? dać kibicom chleba i igrzysk a szybko zapomną o pewnych problemach natury prawnej (nawet jeśli ich ukochany klub zostanie zdegradowany za ewidentne przekręty to i tak będą doszukiwać się winy innych).

Ciekawą częścią ?Calcio? jest ta poświęcona zarówno kibicom, jak i mediom sportowym. Włochy to bardzo specyficzny rynek, na którym prawdziwym kibicem określa się ponad 40 milionów mieszkańców. Nie przekłada się to jednak w żaden sposób na potencjalne frekwencje na stadionach. Włosi uwielbiają oglądać mecze siedząc sobie wygodnie w domu, zamiast kupić bilet i pójść zobaczyć widowisko na żywo. Zresztą same transmisje telewizyjne odbiegają dość często od tego, do czego my jesteśmy przyzwyczajeni. Profesjonalizm w komentowaniu spotkań? Chłodne i dokładne analizy wydarzeń boiskowych w telewizyjnym studiu? O tym można zapomnieć, południowe gorące kibicowskie głowy, uwielbiają, kiedy ktoś mówi ich dosadnym językiem i widać, że ekscytuje się danym wydarzeniem piłkarskim. John Foot stara się pokazać obraz kibica, który jest mocno kapryśny i bardzo wymagający i nigdy nie wiadomo kiedy ktoś, kto był jego wielkim idolem nagle stanie się obiektem jego nienawiści. Oczywiście nie brakuje tutaj obrazu Włocha, który doskonale zna się na piłce nożnej (zresztą, jak i na wszystkim innym), który w dużej części powinien nam być dość bliski (jednak mamy coś wspólnego z południem starego kontynentu).

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

RealAnia

ilość recenzji:1

15-09-2019 19:47

?Calcio? to lektura ?naszpikowana? intrygującymi wiadomościami, anegdotami i historiami. Autor bierze pod lupę legendy oraz obala mity. Przybliża czytelnikowi włoski futbol, Włochy, jak i Włochów. Kraj, ludzi, styl życia, poglądy. Książka jest bardzo obszerna. To jedna z ?cegieł? wśród pozycji literatury sportowej. Liczy nieco ponad 700 stron praktycznie samego tekstu. Jedynie gdzieniegdzie znajdują się pojedyncze fotografie. Dlatego też przeczytanie lektury zajmuje niemało czasu. Bez wątpienia jednak warto go poświęcić, gdyż książka jest prawdziwą ?kopalnią? wiedzy o włoskim futbolu. John Foot wybrał ciekawą koncepcję na przedstawienie piłkarskiej historii Italii. Otóż nie układa się ona chronologicznie, lecz tematycznie. Poznajemy, zatem świat calcio z różnej perspektywy. Autor opisuje początki i rozwój futbolu na Półwyspie Apenińskim, opowiada o piłkarskich miastach, wspomina najbarwniejsze futbolowe postacie. Analizuje zmiany taktyki i defensywną mentalność Włochów, opisuje ogrom problemu rasizmu wśród włoskiego społeczeństwa, a także opowiada o największych skandalach, które na przestrzeni lat wstrząsnęły calcio. Bardzo ciekawym wątkiem są włoscy kibice, grupy ultras oraz związane z nimi wstrząsające akty przemocy. Całość lektury dopełniają tematy dotyczące drużyny narodowej, mediów oraz władzy i polityki. To bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla każdego fana włoskiego futbolu. Lektura nasycona historią, anegdotami i ciekawostkami. Pozycja nietuzinkowa, wciągająca, intrygująca. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?