Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Bundesliga

Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Autor biografii Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk, Sportowej Książki Roku w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

To nie naszpikowana datami, nazwiskami i pustymi liczbami historia niemieckich rozgrywek piłkarskich. Ta opowieść sięga znacznie głębiej - do samego wnętrza ligi. I pokazuje ją oczami człowieka związanego z nią od momentu jej założenia.

Heinz Höher - jako piłkarz, szkoleniowiec, dyrektor sportowy i trener młodzieży - poświęcił Bundeslidze całe życie. Ceniony dziennikarz Ronald Reng napisał na podstawie jego wspomnień pełną anegdot książkę, świetnie ukazując zmiany zachodzące w niemieckim futbolu.

Od rozgrywek targanych aferą korupcyjną po ligę bijącą rekordy frekwencji. Od trenerów wybierających kandydatów do gry na podstawie tego, jak daleko kopną piłkę, po ekspertów analizujących każdy szczegół. Od piłkarzy dorabiających w kopalniach, hutach i browarach po najlepiej opłacanych zawodników świata...
To żywa, pełna niezwykłych ludzkich historii opowieść. Lektura daleko wykraczająca poza sport. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów piłki prosto zza naszej zachodniej granicy!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 30.01.2017

RECENZJE - książki - Bundesliga, Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu

4.3/5 ( 15 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    2
  • 3
    4
  • 2
    0
  • 1
    0

Maciej Szymański

ilość recenzji:18

brak oceny 8-05-2017 10:06

Miałem możliwość przeczytania książki Ronalda Reng o tytule "Bundesliga. Niezwykła opowieść o niebieckim futbolu". Coś obowiązkowego dla prawdziwego fana niemieckiej piłki.

Na początek należy na chwilę zatrzymać się przy autorze. Jego wydana w Polsce biografia świętej pamięci Roberta Enke zyskała miano Sportowej Książki Roku.

Teraz na polski rynek trafiła kolejna jego książka, tym razem o niemieckim futbolu. Znając już "pióro autora" czekałem na świetną książkę.
Teraz z niecierpliwością czekam na polskie wydania między innymi "Barca - Die GroBen Jahre".

W książce nie znajdziemy wielu dat, liczb, opisów meczów czy gry znanych piłkarzy. Dotrzemy do wnętrza zarówno ligi jak i społeczeństwa, co opisane jest oczami człowieka, który od ponad 50 lat związany jest z Bundesligą, od samego jej założenia.

Mowa o kimś takim jak Heinz Hoher (dziś 78 lat). Był piłkarzem, trenerem, menadżerem, dyrektorem sportowym i trenerem młodzieży, a także zespołu kobiet. Człowiek, który zainwestował w hotele i biurowce, które potem upadły, człowieku, który zaczął pić po śmierci syna, co niemal jego samego nie wpędziło do grobu. To on wprowadził pułapki ofsajdowe, grę bez napastnika, stosował krycie mieszane z elementami krycia strefą. Wszystko spisane przez autora za pomocą jego wspomnień.

Czytając książkę zastanawiałem się, czy aby czasami wręcz nie zamienia się to w biografię Hohera. Autor pisze w tekście, nie wiedząc czy książka odniesie sukces, wie na pewno, że "pomogła ona Hoherowi". "Uświadomił sobie, jaki był przez te 50 lat". Autor jest zdania, że o historii Bundesligi dowiemy się najwięcej właśnie skupiając się na przeżyciach pojedynczej osoby.

Niemniej jednak o Bundeslidze też sporo możemy się dowiedzieć. Pomijając oczywiste założenie Bundesligi i początki futbolu w kraju, przeczytamy o założeniu pierwszego fanklubu w Niemczech, aferze korupcyjnej z 1971 roku ("Z czysto etycznego punktu widzenia nie jest to oczywiście zgodne z duchem sportu, ale nielegalne też nie jest"), braku toalet damskich na stadionie, początkach reklam na koszulkach, które mierzono co do centymetra, aby miały regulaminowy wymiar. Poznamy także początku telewizji, praw do meczów czy twardej i nieraz brutalnej grze defensywnej z lat 80-tych.

Książka jest także pełna anegdot. Najwięcej można pośmiać się czytając o niezwykłym sposobie zabicia czasu przez 74-letniego wówczas bohatera, podczas gdy jego żona wyjechała na urlop.

Pozycja doceniona w Niemczech, uznana za najlepszy tytuł o tematyce piłkarskiej, a także najlepszą jaka pojawiła się w tym czasie na rynku. Jak opisuje Tomasz Urban "Literatura faktu i powieść przygodowa. Dramat i komedia. Sensacja i proza życia". Znajdziemy w niej wszystko.

Co prawda bez polskich wątków, ale jak pisze w posłowiu do polskiego wydania wspomniany felietonista, dobrze że trafiła na polski rynek. Dużo jest u nas fanów niemieckiej piłki, o której głośno zrobiło głownie za sprawą "Polonii Dortmund", dla których książka ta na pewno będzie ciekawa i warta przeczytania.

Krystian

ilość recenzji:102

brak oceny 11-03-2017 10:50

Ponad pół wieku historii tej jednej z najlepszych lig świata zostały zamknięte w niesamowicie wciągającej książce Ronalda Renga, autora chyba jednej z najbardziej poruszających i wzbudzającej skrajne emocje książki o Robercie Enke. Futbol w Niemczech to niemal religia, a Spieltag to święto gromadzące co tydzień na trybunach setki tysięcy rozentuzjazmowanych fanów.
Jednak nie zawsze tak było, a początki nie wróżyły powstania ligi o kształcie jaki widzimy dzisiaj.
Ronald Reng pisarz o wspaniałym warsztacie przeprowadza nas wraz z byłym piłkarzem, szkoleniowcem a także dyrektorem sportowym Heinzem Hoherem przez cały niemiecki skomplikowany świat tej nieskomplikowanej dyscypliny sportu i robi to bez ogródek ze świetnym wyczuciem a także fantastycznym poczuciem humoru.
Fantastyczna książka, przy okazji polecam również sięgnąć po "Życie wypuszczone z rąk" również wydawnictwa SQN.

RealAnia

ilość recenzji:1

brak oceny 7-03-2017 19:34

Na polskim rynku literatury sportowej w 2015 roku ukazała się pozycja pt. ?Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk.? autorstwa Ronalda Renga. W tym roku, ponownie za sprawą Wydawnictwa SQN, otrzymujemy okazję do przeczytania kolejnej książki tego niemieckiego dziennikarza. Tym razem lektura również dotyczy futbolu zza naszej zachodniej granicy.

?Wielcy ludzie ? a trener z Bundesligi musi mieć osobowość ? mają prawo być dziwni.?

Książka, o której mowa nosi w Polsce tytuł ?Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu?, jednak nie jest to historia Bundesligi, jakiej można by się na pierwszy rzut oka spodziewać. To nie historia wielkich klubów, czy też legend niemieckiej piłki ligowej. Książka autorstwa Ronalda Renga to historia Bundesligi z pespektywy jednego człowieka - Heinza Höhera, byłego piłkarza, trenera i dyrektora sportowego.

?Nagle alkohol w Bundeslidze stał się problemem o zasięgu epidemii.?

Prawdę mówiąc ta książka to bardziej historia Höhera niż ligi niemieckiej. Tematyka odnosi się głównie do klubów i wydarzeń związanych bezpośrednio z Höherem. Dotyczy to przede wszystkim zespołów z ligi niemieckiej, ale również i zagranicznych drużyn prowadzonych przez Niemca. Wiele wątków z życia prywatnego Heinza Höhera dodatkowo potęguje wrażenie, że ta pozycja to w dużej mierze jego biografia. Dlatego też na próżno szukać tu historii chociażby z czasów ?polskiej? Borussi. W tej książce nie znajdziecie również statystyk i raportów meczowych. Zamiast tego zobaczycie świat niemieckiego futbolu oczami Heinza Höhera.

?Bayern [?]. Klub, który w swoim regionie odkrył wiele wyjątkowych talentów, zapoczątkował w niemieckim futbolu nową erę.?

Niemiecki dziennikarz ukazuje, jaką drogę przeszła Bundesliga od czasu jej powołania do życia, a także jak na przestrzeni lat zmieniał się sposób myślenia i mówienia o futbolu w Niemczech. Ujawnia historie, które były skrywane nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki opowieści Ronalda Renga będziecie mieli możliwość również przekonać się jak wyglądało kiedyś dziennikarstwo i media sportowe oraz jakie były realia życia piłkarzy w dawnych latach.

?W skutek powstania Bundesligi piłkarze zaczęli wieść drugie, równoległe życie ? medialne.?

Dowiecie się jak powstała Bundesliga, dlaczego Bayern Monachium początkowo do niej nie trafił, czy też z czyjej inicjatywy i gdzie powstał pierwszy w Niemczech fanklub. Odkryjecie, kto został pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który został usunięty z boiska (zdradzę Wam, że nie było to byle co, gdyż uderzył rywala z główki w twarz). Przeczytacie, który trener palił koszulki w szatni i kazał piłkarzom ścigać się z końmi wyścigowymi oraz który klub, jako pierwszy przekroczył granicę kupując piłkarza za ponad milion marek.

?Bundesliga dała nowy początek ? nowym nazwiskom i nowym czasom.?

Dowiecie się, w jaki sposób Heinz Höher, jako trener Bochum, doprowadził do przeniesienia meczu z Schalke na większy stadion chcąc tym samym zarobić więcej na biletach. Odkryjecie, kto jako pierwszy na świecie ? przed Höherem ? wprowadził krycie strefami. Przeczytacie, jakie wydarzenia skłoniły Höhera do rezygnacji ze stanowiska trenera Bochum, a tym samym do stania się pierwszym trenerem w historii Bundesligi, który podał się do dymisji. Czytając tę książkę dowiecie się, którzy zawodnicy napisali donos do gazety, gdyż nie mogli już znieść braku komunikacji ze strony Höhera oraz jego metod szkoleniowych. Poznacie szczegóły tej historii, a także konsekwencje, które dotknęły buntowników.

?Heinz Höher stale pojmował życie jako grę, a Bundesliga umocniła go tylko w przekonaniu, że świat rzeczywiście jest jak boisko.?

Ronald Reng przybliża kulisy skandalu korupcyjnego, który wybuchł kilka lat po powstaniu Bundesligi. Dowiecie się, które mecze zostały ustawione, jak przekazywano pieniądze, a nawet, jakie kwoty wchodziły wtedy w grę. Odkryjecie, kto brał udział w tym przedsięwzięciu, poznacie zarówno nazwy klubów, jak i nazwiska osób zamieszanych w aferę.

?Znajomości w DFB zawsze mogły się przecież na coś przydać. Ale żeby kupować mecze??

Książka ma raczej charakter poważny, głównie za sprawą Heinza Höhera, którego życie nie było usłane różami, ale mimo to w lekturze znajdziecie kilka zabawnych historii wprost z Bundesligi.

Dlaczego wiceprezes Bochum w hotelu w Kopenhadze na całą noc włączył wszystkie światła i odkręcił wodę we wszystkich kranach? Kto nie poleciał na obóz na Gran Canarię gdyż ?bał się hiszpańskich bakterii?? W jaki sposób poradzono sobie z zalegającym śniegiem, gdy nie było w Bochum podgrzewanej murawy? Co doprowadziło do wpadki prowadzącej telewizyjny program Sportstudio, która mówiła o relacji z meczu Schalke 05? ;) Wyjaśnienia tych ciekawych zagadnień szukajcie oczywiście w lekturze.

?Opinia publiczna w 2011 zachwycała się Neuerem, Lahmem czy Schweinsteigerem, ale rzeczywistość większości piłkarzy w Bundeslidze była zgoła inna.?

?Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu? to dobra książka, jeśli spojrzy się na tę pozycję jak na historię jednostki a nie ligi niemieckiej. Po lekturze jestem jednak nieco zawiedziona, gdyż oczekiwałam bardziej całościowego obrazu Bundesligi. Spodziewałam się także anegdot związanych z większą ilością klubów i zawodników. Mimo to warto sięgnąć po tę książkę, gdyż Ronald Reng skupiając się na osobie Heinza Höhera, jego sukcesach i dramatach, ukazuje ludzki wymiar Bundesligi. A takie podejście jest zawsze ciekawe.

...

ABSIT

ilość recenzji:31

brak oceny 1-03-2017 20:21

Bardzo ciekawa książka o Bundeslidze. Może nie oddaje całej historii ligi niemieckiej ale z pewnością wciąga i można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. Świetne uzupełnienie wiedzy zagorzałych fanów piłki nożnej ale także maniaków Bundesligi. Ta książka bardzo przybliżyła mi wizerunek Bundesligi, którą nigdy wcześniej nie byłam mocno zainteresowana, książka ta wzbudziła to zainteresowanie. Świetnie się czyta, polecam!