Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Bukiet chabrów

książka

Wydawnictwo Oficynka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Trzydziestoczteroletnia Justyna, mimo nietuzinkowej urody i talentu zawodowego, jest osobą samotną. To skutek źle ulokowanych uczuć i nieudanego związku. W wigilijny poranek znajduje na swoim biurku tajemniczy prezent - stare, unikatowe wydanie `Opowieści wigilijnej` Karola Dickensa. Kim jest ów hojny darczyńca? Jakie ma wobec niej zamiary? Te pytania zaprowadzą Justynę do antykwariatu, miejsca niezwykłego, pełnego ciepła, niepowtarzalnej atmosfery i nierzeczywistych zdarzeń. One staną się początkiem jej nowego życia.

Kazimierz Kiljan - urodził się we Wrocławiu, dorastał w Kościelniku, obecnie mieszka w Lubaniu. Jest dziennikarzem, poetą i pisarzem. Ma na swoim koncie sześć zbiorów wierszy i cztery powieści. Jest człowiekiem niezwykle wrażliwym na piękno otaczającego go świata, otwartym na ludzi i ich przeżycia duchowe. Te ostatnie absorbują autora w sposób szczególny. Lubi i potrafi pisać o uczuciach, o relacjach zachodzących między ludźmi, o ich troskach i marzeniach. Sprzyja temu zapewne płynąca w jego żyłach `gorąca` węgierska krew (po mamie). Jego niedościgłym mistrzem jest Nicholas Sparks, uznawany za mistrza opowieści o miłości.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Oficynka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 18.09.2014

RECENZJE - książki - Bukiet chabrów

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Zacisze Lenki

ilość recenzji:59

brak oceny 24-04-2017 20:05

Główną bohaterką powieści "Bukiet chabrów" jest trzydziestoczteroletnia Justyna, która jest osobą samotną w skutek źle ulokowanych uczuć. Jest ona szefową wrocławskiej pracowni architektonicznej i jednocześnie miłośniczką starodruków.

"Wszyscy znali jej zamiłowania, graniczące wręcz z obsesją, do starych wydawnictw. Szczególnie takich, które - jak zwykła mawiać - mają swoją duszę. Kochała stare książki, noszące ślady czasu, z pożółkłymi kartkami, jakże często postrzępionymi przez niesfornych czytelników."

W wigilijny poranek Justyna przychodzi wcześniej do pracy i znajduje tajemniczą niespodziankę. Jest to stare, unikatowe wydanie "Opowieści wigilijnych" Karola Dickensa. Przy prezencie nie ma żadnej informacji, od kogo on jest. Kim jest tajemniczy darczyńca i czy Justyna od razu wpadnie na jego ślad? Odpowiedzi poszukajcie w powieści.

W poszukiwaniu obdarowującego, Justyna, próbuje rozwiązać zagadkę wraz ze znajomym, starszym, samotnym antykwariuszem. W miarę upływu czasu znajomość z Karolem Bratzkim przeradza się w przyjaźń. Justyna pomaga mu, gdy staruszek podupada na zdrowiu.

Równolegle w życiu głównej bohaterki pojawia się Łukasz Zarzycki.

"Sama myśl o nim wywoływała w niej sprzeczne uczucia. Z natury nie lubiła ludzi jego pokroju, zepsutych stanem posiadania, zadufanych w sobie. Choć prawdę mówiąc, nie była pewna, czy on tak do końca uosabia te negatywne cechy."

Łukasz wywoła sporo zamieszania w życiu Justyny.

Wracając do wątku związanego z antykwariuszem, niezbyt długo niestety trwała poprawa jego zdrowia.

"Gdy dotarła na OIOM, dostrzegła dziwne spojrzenia personelu. Nie miała jednak czasu, aby analizować ich zachowanie, choć było ono nietypowe. Udała się w kierunku łóżka, na którym od dwóch dni leżał jej przyjaciel. Już z pewnej odległości dostrzegła, że coś jest nie tak, że kołdra jest zbyt płaska, nadmiernie wygładzona, zaścielona jak przed apelem. Znikły gdzieś stojaki od kroplówek, monitory nie mrugały seledynowym światłem, nie sygnalizowały rytmu serca. Na łóżku nie było tego sympatycznego, kochanego człowieka, który jeszcze wczoraj ofiarował pielęgniarkom pączki. Przez głowę Justyny przeleciały setki myśli, które usprawiedliwiały ten stan rzeczy. Że zabrano go na specjalistyczne badania, na blok operacyjny, przeniesiono do innej sali, że konieczna była jakaś poważna konsultacja..."

Okazało się, że Bratzki umarł na skutek powikłań po zawale. Justyna, jako jedyna bliska mu osoba, zajmuje się pogrzebem. Dopiero wtedy dowiaduje się, że antykwariusz był szanowanym profesorem, a ona została jego jedyną spadkobierczynią. Justyna odziedzicza wiekową kamienicę, antykwariat oraz sporą sumę pieniędzy. Początkowo z trudem odnajduje się w nowej sytuacji. Odczuwa ona obecność pana Karola, także pomoc przyjaciółek pomaga jej w zaakceptowaniu nowych okoliczności.

Gdy w skrzynce znajdującej się w antykwariacie (ludzie mogą do niej wrzucać niechciane książki), Justyna odnajduje listy mężczyzny do swej nieżyjącej kobiety, postanawia odnaleźć nadawcę. Jak wpłynie to na jej życie oraz co wspólnego z tym ma tytułowy bukiet chabrów? Jeśli chcecie poznać odpowiedź, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Powieść momentami jest tajemnicza, a innym razem przewidywalna. Książka jest lekka i przyjemna do czytania, idealna na chwile relaksu.

Książkowo czyta

ilość recenzji:310

brak oceny 3-06-2016 13:37

Powieść ?Bukiet chabrów? autorstwa Kazimierza Kiljana jest pierwszą książką tego autora, z jaką miałam okazję się zapoznać.
Główną bohaterką historii jest trzydziestokilkuletnia Justyna Wolak spełniona zawodowo, lecz samotna pani architekt, a jednocześnie wielbicielka starodruków.

Gdy w wigilijny poranek kobieta pojawia się w pracy nieco wcześniej niż pozostali, znajduje na swoim biurku niesamowity podarek, którym jest zabytkowe wydanie ?Opowieści wigilijnej? K. Dickensa. Nasza bohaterka jest tak samo zachwycona prezentem jak i zaintrygowana tym, kto jest jego darczyńcą? Tym bardziej, iż nie ma pojęcia, kto taki mógł obdarować ją w ten niezwykły sposób.

Przy pomocy zaprzyjaźnionego z nią od lat antykwariusza ? Karola Bratzkiego - Justyna próbuje odkryć, któż jest tajemniczym darczyńcą i dlaczego się ukrywa.
W ten sposób jej przyjaźń z samotnym i zakochanym w swoich woluminach staruszkiem zacieśnia się coraz bardziej.

Niestety pan Karol podupada na zdrowiu, zaniepokojona rozwijającym się u niego przeziębieniem Justyna kilkakrotnie odwiedza starszego pana i uda jej się wymóc na nim by pozostał w łóżku choć kilka dni.
W wyniku pewnych wydarzeń, jakie stały się udziałem najbliższej przyjaciółki Justyny, nasza bohaterka na pewien czas nieco zaniedbuje seniora Bratzkiego, jednakże, gdy po pewnym czasie pojawia się znów w antykwariacie zastaje go w dużo lepszej formie, co niezmiernie ją cieszy.

Niestety poprawa stanu zdrowia antykwariusza nie trwa zbyt długo i Bratzki umiera w wyniku powikłań po zawale, który przebył.
Justyna jako jedyna bliska mu osoba zajmuje się pogrzebem przy okazji orientując się, iż jej przyjaciel był bardzo szanowanym i poważanym profesorem.

Gdy nasza bohaterka przekonana jest, że wszystkie sprawy są już pozamykane, od przyjaciela profesora Bratzkiego dowiaduje się, iż została jedyną spadkobierczynią antykwariusza? W ten oto sposób staje się właścicielką wiekowej kamienicy, antykwariatu oraz pokaźnej sumy na koncie.

Początkowo bardzo trudno jest jej odnaleźć się w tej zupełnie niespodziewanej dla niej sytuacji. Z czasem jednak coraz bardziej się wdraża w swoje nowe życie, pomagają jej w tym przyjaciółki i nieustannie odczuwana obecność pana Karola.

Pewnego dnia dzięki skrzynce znajdującej się w antykwariacie Justyna wpada na trop mężczyzny piszącego niesamowite listy do swej nieżyjącej już kobiety. Jakaś tajemnicza siła popycha ją do podjęcia próby odnalezienia nadawcy?

Jeśli chcecie dowiedzieć się czy jej się to uda? Jak bardzo odkrywanie tajemnic przeszłości może zmienić życie? A także, co ma z tym wszystkim wspólnego tytułowy bukiet chabrów? Koniecznie sięgnijcie po tę powieść.

Książka w sam raz na sympatyczne wiosenno ? letnie wieczory. Myślę bowiem, iż wiele z nas odnajdzie w sobie samych przynajmniej cząstkę Justyny.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Oficynka.