SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Bracia Burgess (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Wielka Litera
Data wydania 2016
Oprawa twarda
Liczba stron 432
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Znakomita autorka powraca ze wspaniałą powieścią, poruszającym dziełem współczesnej literatury.

Jim i Bob nie mogą się uwolnić od wspomnień dziwnego wypadku, w którym zginął ich ojciec. Obaj byli wtedy dziećmi. Kiedy tylko mogli, uciekli z rodzinnego Shirley Falls w Maine do Nowego Jorku. Jim, błyskotliwy prawnik korporacji, zawsze starał się pomniejszać dokonania obdarzonego wielkim sercem brata. Z kolei Bob, pracujący w instytucji udzielającej pomocy prawnej, wielbi Jima i zawsze przechodzi nad tym do porządku. Ten utrwalony stan rzeczy zostaje naruszony, kiedy ich siostra, Susan - bliźniaczka Boba, która została w Shirley Falls - pilnie wzywa ich do domu. Jej nastoletni jedynak Zach wpakował się w kłopoty i Susan desperacko potrzebuje pomocy. Z tego powodu bracia Burgess wracają w rodzinne strony, a od dawna skrywane napięcia, które ich ukształtowały i kładły się cieniem na wzajemnych relacjach, zaczynają się ujawniać w nieoczekiwany sposób, który na zawsze zmieni stosunki między rodzeństwem.

Na podstawie "Braci Burgess" powstanie mini serial HBO produkowany przez Roberta Redforda

Wyjątkowość Strout - i jej przejmującej i wartkiej powieści - polega na tym, że znalazła równowagę między narracją a głębią uczuć. Każdy element tej pełnej wdzięku, wieloaspektowej powieści jest głęboko przemyślany, znakomicie opisany i wyraziście nakreślony. - "Chicago Tribune"

Największym atutem Strout jako pisarki, oprócz ostrej precyzji, charakteryzującej tę wnikliwą książkę, od której trudno się oderwać, jest zaznajamianie czytelnika z wadami bohaterów, przy czym żaden nie staje się odpychający. Strout maluje portret amerykańskiego społeczeństwa, pogrążonego w chaosie, równie ambitny co w Amerykańskiej sielance Philipa Rotha, ale bardziej osobisty. - "Time"

Kiedy czytasz powieść Elizabeth Strout, możesz odnieść wrażenie, iż zaglądasz sąsiadowi w okno. W tej powieści pojawia się narastające napięcie, wywołane pięknym językiem, dbałym o szczegóły. Strout pokazuje zazdrość, dumę, winę, bezinteresowność, bigoterię i miłość w delikatny, a zarazem celny sposób. - "Minneapolis Star Tribune"
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2016
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-8032-114-4
Wprowadzono: 28.09.2016

RECENZJE - książki - Bracia Burgess - Elizabeth Strout

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 15 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 6-01-2017 18:34

"Bracia Burgess" to kolejna powieść Elizabeth Strout, która nie powaliła na kolana. Momentami dobra, momentami nieco toporna, a w całości bardzo niejednorodna.Ciągle szukam tego uroku, którym przesiąknięta była "Olive Kitteridge". Ja wiem, że świat, Polska zachwycają się tą amerykańską pisarką. Podkreśla się jej subtelność i wrażliwość w pisaniu o sprawach zwykłych, banalnych. I to nawet nie tak, że powieści tego można odmówić. Mam jednak nieodparte wrażenie, że Strout wrzuca tu zdecydowanie za dużo: relacje między rodzeństwem, problemy rodzinne, zabicie ojca przez czteroletniego syna, trudne macierzyństwo, a do tych międzyludzkich związków dodaje analizę amerykańskiego społeczeństwa, afrykańskich imigrantów na południu Stanów, rasizm, małomiasteczkowe stereotypy i humanitarną tragedię Somalii. Dobry kucharz wie, że doprawiać należy z umiarem, a tu ten miszmasz nie ma wyraźnego smaku. Bohaterowie często płytcy, problemy, jakie analizuje autorka, zwłaszcza te "poważniejsze", społeczne, światowe - ledwo dotknięte. Myślę, że gdyby Strout skupiła się na tym, co wychodzi jej najlepiej, tj. analizie stosunków między najbliższymi, powieść zyskałaby na wartości. Cała historia, dotycząca problemów rasowych, sytuacji imigrantów z Somalii na południu USA, ich humanitarnej tragedii w rodzinnych stronach wydaje się "wciśnięta" do fabuły dodatkowo. Dla mnie "Bracia Burgess" to dobra, chociaż wcale nie znakomita powieść, z lepszymi i gorszymi fragmentami. Może po prostu to nie to, czego szukam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 26-11-2016 16:57

CHŁOPAKI BURGESSÓW

Elizabeth Strout to autorka niezwykle subtelna, pisząca w sposób stonowany, wyważony i prosty. Jej powieść ?Na imię mam Lucy? mnie urzekła, ?Bracia?? podtrzymują te uczucia, wprowadzając w świat rodzinnych relacji i problemów. W świat prawdziwy i przejmujący swoją delikatnością.

Jim i Bob to dwaj bracia, którzy opuścili rodzinne miasto Shirley Falls po śmierci ojca, który zginął w wypadku samochodowym. Na miejscu pozostała ich siostra Susan. Po latach obaj żyją w Nowym Jorku robiąc prawnicze kariery, które głośnym echem odbijają się w mediach. Ich losy różnie się potoczyły, czasem praca nadrabia braki w życiu rodzinnym, czasem sytuacja się odwraca, ale utrzymują ze sobą kontakt, zapominając jednak o Susan. Do czasu. Wkrótce kobieta zacznie potrzebować ich pomocy. Wychowywany przez nią syn, Zach, wpada bowiem w kłopoty z prawem. Głupi żart zostaje odebrany jako przestępstwo na tle wyznaniowym i rasowym, napięcie narasta. Zdesperowana Susan prosi braci o pomoc, szczególnie, że Jim ma wielki talent prawniczy. Odnowiony kontakt staje się dla wszystkich jednocześnie testem więzi rodzinnych, jak i ich postrzegania?

?Bracia Burgess? to kolejna znakomita powieść Elizabeth Strout, autorki nagrodzonej wieloma wyróżnieniami, w tym Pulitzerem oraz nagrodą Faulknera. Stonowana i wyciszona, zabiera nas w pełen emocji świat codziennych problemów rodziny i trudnych chwil, które zmuszają nas do zjednoczenia. Wydarzenia nie są jednak najważniejsze, liczą się przede wszystkim postacie i ich wzajemne relacje. Sprzeczne charaktery, ludzkie uczucia, wierność psychologiczna i piękno różnorodności. Na otwierających powieść stronach autorka kreśli obraz matki i córki, dawniej skłóconych, teraz odbudowujących więzi i rozmawiających o tytułowych braciach, i ta scena staje się zapowiedzią tego, co czeka nas przez resztę książki. streszczeniem, które powoli będzie rozwijane w zdumiewający portret zwykłych ludzi. Ludzi jakże nam bliskich. Szarych, barwnych ludzi, którzy zdają się żyć naprawdę.

To właśnie wielka siła powieści Strout. Ta prosta prawda i skomplikowane postrzeganie tych samych kwestii z różnych perspektyw, osadzone na dodatek w bardzo aktualnych ramach. Ale w twórczości autorki cenię coś jeszcze, a mianowicie fakt, że nie rozpisuje się, nie tworzy jednej powieści za drugą, a tylko wtedy, kiedy naprawdę ma coś do opowiedzenia. To odróżnia artystę od wyrobnika, a Strout zdecydowanie jest artystką. I to wartą poznania.

Przez blisko dwadzieścia lat kariery autorka napisała zaledwie sześć książek. Ja z jej dorobku przeczytałem dotychczas dwie, ale bez wahania mogę stwierdzić, że warto jest poznać każdy jej utwór. Miłośnicy niebanalnej, spokojnej literatury z wyższej półki będą usatysfakcjonowani. Polecam gorąco.

Czy recenzja była pomocna?