SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Fronda
Oprawa miękka
Ilość stron 360

Opis produktu:

BOHATEROWIE AUSCHWITZ

Opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu
Oporem mogło być wszystko, bo wszystko było zabronione. Oporem stawała się każda działalność, która stwarzała wrażenie, że więźniowi pozostało coś z dawnej osobowości i indywidualności.

KL Auschwitz to bezmiar ludzkiego cierpienia, poniżenie, rozpad osobowości i heroiczne próby ocalenia własnej tożsamości. Świat odwróconego Dekalogu. Świat odwróconych ludzkich wartości. Świat bez nadziei, bez litości dla innych, świat bez Boga. Przykazaniami tego świata było: `zabijaj`, `kradnij` albo też `mów fałszywe świadectwo`.

Trzeba było niezwykłego męstwa, charakteru i opanowania, żeby być po prostu człowiekiem, kiedy przychodził głód, praca ponad siły, groźby i szantaże. Próba przeżycia w warunkach panujących w KL Auschwitz bez zeszmacenia się, już była bohaterstwem.


Opowiemy o ludziach, którzy będąc tylko ziarnkami piasku rzuconymi w tryby wielkiej machiny terroru, potrafili skutecznie dobro przeciwstawić złu i tą drogą ocalić miłość, wiarę i nadzieję tam, gdzie inni zatracili nawet swoje człowieczeństwo.
Ochotnik do piekła
WITOLD PILECKI
Bohater heroicznego czynu
MAKSYMILIAN KOLBE
Zapomniany troskliwy lekarz
JÓZEF BELLERT
Anioł z Auschwitz
STANISŁAWA LESZCZYŃSKA
`Pielęgniarka` z misją
IRENA WIŚNIEWSKA
Krokusy
BRONISŁAW CZECH
Bokser, śmierć i szczęście
TADEUSZ `TEDDY` PIETRZYKOWSKI
Obozowa podpora duchowa
SABINA NAWARA
Uciekinierzy z Auschwitz
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 160x225
Ilość stron: 360
ISBN: 9788380796317
Wprowadzono: 27.07.2021

RECENZJE - książki - Bohaterowie Auschwitz - Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ewe********************

ilość recenzji:307

28-12-2021 12:17

"Bohaterowie Auschwitz" to pozycja przedstawiająca życie kilkunastu bohaterów, którzy przeciwstawili się piekłu na ziemi i robili wszystko by ułatwić czy utrzymać przy życiu innych współosadzonych. W tym opracowaniu znajdziemy życiorys takich postaci jak:
- Witold Pilecki
- Maksymilian Kolbe
- Józef Bellert
- Stanisława Leszczyńska
- Irena Wiśniewska
- Bronisław Czech
- Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski
-Harry Haft
- Sabina Nawara

Ciekawym dodatkiem jest również rozdział opisujący wielkie ucieczki z obozu. Nie wszystkie one się udały, ale kilka z nich pokazuje, że dla zdeterminowanego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych.

Z książki, z każdej jej strony płynie ogrom cierpienia i poniżenia. Autorzy jak i bohaterowie zwracają szczególną uwagę na ponadludzką walkę o ocalenie własnej godności i tożsamości, by nie stać się tylko kolejnym numerem w rejestrze.
Autorzy przytaczają wspomnienia więźniów i dokładnie opisują, jak wyglądało przybycie do obozu, prace, do jakich byli zmuszani osadzeni czy nieludzkie warunki, w których musieli funkcjonować na co dzień.
Dowiadujemy się również, jak wyglądało życie "po" obozie tych, którzy przeżyli to piekło.
Książka została wzbogacona o wiele zdjęć, zarówno samych bohaterów jak i z wnętrza obozu.

Na pewno nie jest to książka na jedno popołudnie, bo "Bohaterowie Auschwitz" to książka wzbudzająca ogromne emocje. Współczucie, żal i niedowierzanie towarzyszyły mi przez całą lekturę.
Przedstawione historie pokazują, jak ważne jest, by nikt z nas nie zapomniał o piekle, które stworzyli niemieccy naziści... Byśmy robili wszystko, co możliwe by to się już nigdy nie powtórzyło.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To książka, która powinna trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

POLECAM...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Paulina

ilość recenzji:549

6-09-2021 18:19

82. rocznica wybuchu II wojny światowej jest idealnym czasem, by znów wspomnieć tych, którzy w nieludzkich warunkach nie zapomnieli o innych więźniach. Poznajcie ,,Bohaterów Auschwitz".

Obóz Auschwitz, a następnie Birkenau były miejscami kaźni wielu milionów ludzi. I to różnych narodowości - Polaków, Słowian, Holendrów, Cyganów. Za chorą wizją władcy Niemiec, który chciał zostawić ,,rasę panów" za wszelką cenę chciano uśmiercić lud żydowski. W tym piekle znaleźli się także bohaterowie, choć zapewne oni tak by siebie na nazwali. Robili wszystko, by ulżyć nie tylko sobie, ale i pomóc tym, którzy bez własnej zgody i ostatkiem sił przebywali w obozach. Poznajcie ich.

Rotmistrz Witold Pielecki, od młodych lat oddany Ojczyźnie, z własnej woli dał się złapać w łapance, by być zesłanym do Auschwitz, skąd pisał tajne raporty przekazywane dalej. Liczył na to, że sprawą zainteresują się ich sojusznicy i ukrócą ten horror. Tak się jednak nie stało. Ojciec Maksymilian Kolbe, który w czasie objawienia oznajmił, że wybiera i radość, i cierpienie, dobrowolnie oddał się w karze głodowej śmierci za ojca i męża, więźnia, któremu udało się przeżyć.

Józef Bellert po wyruszeniu więźniów na Marsze Śmierci zebrał grupę lekarzy i pielęgniarek i udał się do Oświęcimia, by nieść pomoc tym, którzy tam zostali. Wielu z nich udało się uratować. Stanisława Leszczyńska, która sprzeciwiła się rozkazom doktora Mengele i nie zabijała nowonarodzonych dzieci, kilkoro z nich przeżyło wojnę. Irena Wiśniewska z narażeniem własnego życia zamieniała tabliczki skazanych na śmierć, dając szansę tym, którzy mieli szansę przeżyć. Poznamy także historię Bronisława Czecha, taternika i narciarza, Tadeusza Pietrzykowskiego, boksera, któremu zajęcie dawało szansę na przeżycie, Harryego Hafta i Sabiny Nawary.

Jeden rozdział został także poświęcony uciekinierom z Auschwitz. Ta książka to świadectwo tych, którzy w obliczu zagrożenia potrafili zatroszczyć się także o los innych. Nie jest to łatwa lektura, jednak ukazuje bohaterstwo ludzi, którzy mieli wiele do stracenia, własne życie, a jednak nie zapominali o tych, których jeszcze dodatkowo mogli uratować. Publikacja została wzbogacona o zdjęcia i bogatą bibliografię.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?