Biała wódka, czarny ptak

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

13 grudnia 1981 roku gdzieś w Polsce znika znana niemiecka pisarka Anna Eckart. Jej synowa, Polka, prosi warszawskiego dziennikarza, by przeprowadził prywatne śledztwo. Mężczyzna trafia na ślad pisarki w małym mieście w zachodniej Polsce, gdzie brutalnie został zamordowany nauczyciel historii. Dziennikarz nie wie jeszcze, że rozwiązania zagadki zaginięcia Anny Eckart powinien szukać w przeszłości w czasach, kiedy Adolf Hitler przywrócił Niemcom dawny blask.

Kazik Staszewski poleca: Biała wódka, czarny ptak to świetny przykład rasowego kryminału, gdzie najnowsza historia miesza się z nieco starszą. Bezbłędnie opisane realia pozwalają się wtopić w zagadkę kryminalną, jakby ta działa się wokół nas. Intryga jest przez to wciągająca i ani się obejrzysz, jak żałujesz, że dobrnąłeś do końca


Wiesław Weiss dziennikarz muzyczny, współzałożyciel i redaktor naczelny miesięczników Tylko Rock (1991-2002) i Teraz Rock (od 2003), w latach 80. i 90. głos Trójki; do końca lat 70. współpracował z miesięcznikiem Jazz. Autor kilku książek nt. rocka i popkultury, m.in. bestsellerowego tomu Rock. Encyklopedia [140 000 sprzedanych egzemplarzy, wiele wydań], Sztuki rebelii, zbioru O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd, a także piosenkowego albumu Kult. Biała księga.

Więcej książek z serii Mroczna seria
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 01.08.2016

RECENZJE - książki - Biała wódka, czarny ptak

4.4/5 ( 18 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    2
  • 1
    0

Książkowe Wyliczanki

ilość recenzji:19

brak oceny 23-08-2017 11:21

Historia przedstawiona jest dwutorowo, wydarzenia współczesne z kwietnia 1982 roku, kiedy razem z bohaterem szukamy poszlak, co też stało się z zaginioną, przeplatają się z ostatnimi chwilami pisarki przed zaginięciem, w których wspomina ona również wiele wydarzeń z czasów II wojny. Mogłoby się wydawać, że takie przesunięcia czasowe tworzą mętlik w historii, ale dzieje się wręcz przeciwnie. Wraz z poznawaniem wydarzeń różne kwestie wskakują na właściwie miejsca i powoli wyjaśnia się, co działo się na początku stanu wojennego z pisarką, oraz co mają do tego wydarzenia z ostatniej wojny. Autorowi udało się ciekawie oddać czas stanu wojennego, nie tych wielkich wydarzeń w Warszawie, czy innych dużych miastach, ale właśnie na prowincji, gdzie ludzie nie przykładają aż tak dużej wagi do polityki, myślą raczej o codziennym przetrwaniu lub dostatnim życiu. Nie ma tam sztywnych granic między władzą a klerem, nie ma tak dużego wpływu bezpieki jak w dużych miastach. Choć nie można mówić o swobodzie i wolności, jest tylko jakoś tak wolniej i spokojniej. Debiut pisarski zdecydowanie do mnie przemawia. Połączenia początku lat 80 z okresem wojennym, powieść historyczna razem z kryminałem, oddanie życia ówczesnych mieszkańców i przygody (czasami niezwykłe) głównego bohatera, a to wszystko napisane wciągającym językiem. Jestem bardzo ciekawa kolejnych książek, o ile autor się o nie pokusi. Myślę, że osoby lubiące takie klimaty świetnie się w tej książce odnajdą.