Bezinteresowna ciekawość... - Anna Zeidler-Janiszewska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Bezinteresowna ciekawość... (miękka)

Humanistyka, kultura, sztuka

książka

  • Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN
  • Oprawa miękka
  • Ilość stron 507
  • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Bezinteresowna ciekawość..., Humanistyka, kultura, sztuka - opis produktu:

Anna Zeidler-Janiszewska (1951-2017), ukształtowana w tzw. poznańskiej szkole metodologicznej, analizowała nie tylko zmieniające się koncepcje badań humanistycznych, lecz szukała drogi do wykorzystania filozofii kultury w badaniach nad zjawiskami artystycznymi. Napisane przez nią teksty pokazują propozycje i dylematy badań nad kulturą sięgające przede wszystkim do szkoły frankfurckiej i koncepcji europejskich współtworzących perspektywę postmodernistyczną w humanistyce, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zjawisk kulturowych.

Poruszała się na pograniczu dyscyplin, tworząc własną koncepcję transdyscyplinarności oraz na pograniczu nauki i sztuki, proponując inspirujące interpretacje najnowszych zjawisk zarówno w sztuce polskiej, jak europejskiej. Zajmowały ją przede wszystkim sztuki plastyczne i literatura, jednak jej dorobek naukowy jest bardzo zróżnicowany. Była mistrzynią krótkich form wypowiedzi naukowych.

Opublikowała trzy autorskie książki: `Antynaturalistyczny program badań nad sztuką i jego współczesne kontynuacje`, Poznań 1983; `Sztuka, mit, hermeneutyka`, Warszawa 1988; `Między melancholią a żałobą`, Warszawa 1996; oraz czwartą (z Zygmuntem Baumanem i Romanem Kubickim) `Życie w kontekstach: rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami`, Warszawa wyd I: 2007, wyd II: 2009, które nie dają pełnego wyobrażenia o zasięgu i efektach jej licznych zainteresowań badawczych udokumentowanych w rozproszonych artykułach i rozdziałach w pracach zbiorowych. Dotyczy to przede wszystkim ostatnich dekad, które przyniosły wiele zmian w sposobie uprawiania badań nad kulturą. Anna Zeidler- Janiszewska była jedną z najciekawszych ich komentatorek wykorzystującą perspektywę filozoficzną jako punkt wyjścia erudycyjnych analiz kulturoznawczych. Dostrzegła i opisywała kolejne zwroty w badaniach kulturowych.. Dla znających jej aktywność i dorobek naukowy nie ulega jednak wątpliwości, że to ona sama zapoczątkowała zwrot w uprawianiu filozofii kultury zaangażowanej w towarzyszenie, wspieranie i interpretację praktyk kulturowych, których nieodmiennie była ciekawa jako uczestniczka i komentatorka.
Ewa Rewers

Książka Bezinteresowna ciekawość... Humanistyka, kultura, sztuka, pochodzi z wydawnictwa Instytut Badań Literackich PAN. Autorem książki jest Anna Zeidler-Janiszewska. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, kulturoznawstwo. Książka Bezinteresowna ciekawość... liczy 507 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Bezinteresowna ciekawość..., Humanistyka, kultura, sztuka

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.