Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Bezduszna

Genialne i nadprzyrodzone!

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Po pierwsze, Alexia nie ma duszy. Po drugie, jest starą panną, której ojciec był Włochem, a teraz nie żyje. Po trzecie, została zaatakowana przez wampira, co stanowi oburzające naruszenie zasad dobrego wychowania. A dalej? Sprawy lecą na łeb, na szyję, gdyż ów wampir przypadkowo ginie z jej ręki, a nieznośny lord Maccon (hałaśliwy, gburowaty i zabójczo przystojny wilkołak) z rozkazu królowej Wiktorii wszczyna śledztwo. Jedne wampiry znikają, inne pojawiają się znienacka, jakby wyrastały spod ziemi, a podejrzenia padają na Alexię. Czy nasza bohaterka zdoła rozwiązać zagadkę skandalu, który wstrząsnął londyńską socjetą? Czy charakterystyczna dla bezdusznych umiejętność neutralizowania sił nadprzyrodzonych okaże się pomocna, czy raczej przysporzy jej wstydu? I co najważniejsze - kto naprawdę zawinił? I czy podadzą ciasto z kajmakiem?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 22.03.2011

RECENZJE - książki - Bezduszna, Genialne i nadprzyrodzone!

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

moni (Zwariowana Biblioteczka)

ilość recenzji:36

brak oceny 29-08-2012 22:24

Długo zastanawiałam się czy sięgnąć po książki z cyklu Protektorat Parasola
W zasadzie mam trochę dość wampirów i wilkołaków oraz wszelkich nadprzyrodzonych bohaterów, które zawładnęły księgarniami (nie mówię tu o magach oczywiście :P ) . No dobra - mam swój ulubiony wampiryczno-wilkołakowy cykl , ale to do tej pory starczyło.
Stało się jednak i uległam urokowi panny Tarabotti,. Dość specyficznemu urokowi, co warto tu zaznaczyć. Ale o tym później.
Epoka wiktoriańska,w czasie której mają miejsce opisane w książce wydarzenia, to czas wynalazków, maszyn parowych i wielkich umysłów. To również społeczeństwo z jednej strony postępowe i nowoczesne, a z drugiej strony uwikłane w sieć konwenansów i nieco pruderyjne. Świat przedstawiony w książce (przynajmniej jego angielska część) akceptuje istnienie nadprzyrodzonych i żyje wraz z nimi we względnym pokoju. Dość postępowe nieprawdaż ?
W tymże społeczeństwie, dla którego ani wampir, ani wilkołak nie jest niczym dziwnym postać Alexii Tarabotti szokuje. Panna Tarabotti jest solą w oku swojej rodziny, bo nie dość, że jest starą panną to w dodatku jest nieznośnie niezależną, inteligentną i błyskotliwą, która zawzięcie potrafi bronić swoich racji tnąc językiem niczym wytrawny szermierz szpadą.
No i ta okropna parasolka...
Tak, Alexia to chodzący oryginał. Jest zupełnie inna od postaci jakie znamy z romansów paranormalnych, no ale sam cykl też znacznie od nich odbiega. Wracając jednak do bohaterów to uważam, że Gail Carriger kreując najważniejsze postaci cyklu odwaliła kawał dobrej roboty. Każda z postaci jest oryginalna i niezmiernie barwna. Każda też ma swoją przeciwwagę.
Dla Alexii jest to nieśmiała aczkolwiek pałająca miłością do paskudnych kapeluszy - Ivy Hisselpenny.
Drugą jeżeli chodzi o barwność postacią jest lord Maccon - szef BUR-u , ponad dwustuletni alfa watahy Woosley. Wilkołak jak się domyślacie :P
Wiecznie rozchłestany, niedbały, przeświadczony o własnej męskości, zaborczy oraz co tu ukrywać - zupełnie niedomyślny. Choć jest silny i jak na alfę przystało rządzi silną ręką to w sprawach damsko-męskich nawala na całej linii. Gdyby nie pomoc profesora Laylla pewnie niewiele by w tej kwestii zdziałał. Profesor będący betą watahy ma cechy, których porywczemu lordowi brakuje dzięki czemu uzupełniają się wzajemnie wręcz idealnie.
Za to duet Alexia - lord Maccon to iście wybuchowa mieszanka o czym przekonacie się podczas lektury.
Wracając do świata powieści. Wiktoriańska Anglia to bardzo wdzięczny okres dla autorów lubujących się w steampunku. Jednak to co autorka zrobiła umieszczając w nim wilkołaki, wampiry, duchy i tajemniczą bezduszną to prawdziwa bomba. Wynalazki, krwiopijcy i niewolnicy księżyca plus sterowce maszyna różnicowa czy dość nietypowe pomysły na zważenie ludzkiej duszy - to musiało zakończyć się sukcesem.
Dodajmy do tego dość ciekawy pomysł na fabułę , świetny język powieści oraz wyśmienity humor i mamy powieść, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Podsumowując "Bezduszna" to bardzo udane połączenie paranormal romance z steampunkiem, ciekawa fabuła oraz nietuzinkowi bohaterowie. Mnie czytała się ją bardzo przyjemnie z chęcią sięgnęłam po kolejne części cyklu. Polecam wszystkim paniom lubiącym oryginalne książki, bo do takich wbrew mojej niechęci do większości paranormali, "Bezduszną" zaliczam. I jeszcze jedno - jeżeli zdecydujecie się na lekturę to sugeruję zaopatrzyć się od razu we wszystkie dostępne części cyklu bo co tu ukrywać Protektorat Parasola silnie uzależnia :)

Paula

ilość recenzji:1

brak oceny 8-02-2012 14:15

„Bezduszna” G. Carriger to książka którą umiejscowiłabym między literaturą młodzieżową, a kobiecą fantasy. Jest „czytadłem”, lekką powieścią, po którą chętnie sięgałam, kiedy chciałam oderwać się od rzeczywistości, a nie miałam zbyt wiele sił. Dla tych którzy szukają niezobowiązującej lektury do pociągu, tramwaju czy autobusu. Nie szukają specjalnie przesłania, a chętnie udadzą się w świat nadprzyrodzonych postaci- zdecydowanie polecam.
Z pewnością nie jest wymagającą książką i Ci którzy szukają ambitnych przekazów powinni szukać dalej. Jednak czy to ją dyskwalifikuje? Moim zdaniem nie. Pomimo przewidywalności akcji, która dość długo się rozwija i biegnie powoli, ma w sobie sporo uroku. Postacie stworzone przez Gail Carriger są lekkie, różnorodne- wampiry, wilkołaki, i inne stworzenia nadprzyrodzone. Sama główna bohaterka z jednej strony nie banalna, z drugiej zaś przewidywalna, sprawia że ma się ochotę czytać dalej. Lord Akelman barwna postać nie pasująca może do całego tła powieści i tamtych czasów i być może tym bardziej warta uwagi. Nie brakuje bohaterów wzbudzających wiele żywych emocji: pozytywnych jak profesor Lyall, czy negatywnych jak Pani Loontwill Tło powieści, które oparte jest na życiu w czasach wiktoriańskich w Londynie, połączone z niebanalnymi charakterami postaci sprawiają że można śmiać się w głos nie raz. Przeciwstawianie się obyczajom, walka o autonomię i bycie sobą, oraz łamanie zasad londyńskiej socjety, dodaje książce dużo uroku. Jest element intrygi, czy może bardziej wątku kryminalnego. Napisane z humorem, umila spędzony z nią czas i pozwala się zrelaksować.