SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Bez dogmatu

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo MG
Oprawa miękka
Liczba stron 400

Opis produktu:

W Bez dogmatu zobaczymy zupełnie innego Sienkiewicza niż ten, którego poznaliśmy dzięki jego powieściom historycznym, zapewniającym mu po dziś dzień sławę. Tym razem pisarz stworzył utwór o czasach mu współczesnych, podejmujący problem człowieka końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu w życiu, do którego mógłby dążyć. Ze względu na tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Dla wielu młodych ludzi Bez dogmatu była diagnozą ich pokolenia.
Bohaterem powieści jest pochodzący z bogatej szlacheckiej rodziny Leon Płoszowski. Inteligentny, utalentowany i wszechstronnie wykształcony nie może jednak znaleźć miejsca w życiu, które upływa mu bezproduktywnie na rozrywkach, bywaniu w towarzystwie i podróżach po Europie. Za tą elegancką maską kryje się jednak hulaka i egoista pozbawiony zahamowań, który nie liczy się z uczuciami innych ludzi. Gdy Leon poznaje śliczną i skromną Anielkę, nie potrafi oprzeć się jej urokowi i zaczyna zabiegać o jej względy. Dziewczyna odwzajemnia uczucie, co daje Leonowi złudzenie, że już ją posiadł. Los postanawia jednak z niego zadrwić
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: MG
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 400
ISBN: 9788377794913
Wprowadzono: 01.08.2018

RECENZJE - książki - Bez dogmatu - Henryk Sienkiewicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Rosomak

ilość recenzji:65

brak oceny 28-02-2009 23:52

Są pisarze, którzy w powszechnej świadomości skostnieli w dziwnych i nieprawdziwych pozach. Kojarzy się ich się tylko z niektórymi ich dziełami, inne całkowicie lekceważąc. Jednym z nich jest - jakże wydawałoby się ogólnie dość dobrze znany - Henryk Sienkiewicz. Jeden z pierwszych laureatów literackiej nagrody Nobla to oczywiście autor "Quo vadis", "Krzyżaków", "W pustyni i w puszczy" oraz "Trylogii". Wszystko znane, ekranizowane i omawiane w szkole. Zapomina się jednak o dziele, które wywraca na nice wizerunek Sienkiewicza, jako autora zwróconego tylko i wyłącznie w stronę przeszłości. "Bez dogmatu" to powieść, którą Sienkiewicz napisał, aby uchwycić obraz człowieka przełomu XIX i XX wieku - żyjącego w moralnym rozchwianiu po Nietzscheańskiej śmierci Boga, zdanego na samego siebie, bez wsparcia, bez etycznych wskazówek, bez dogmatów, wątpiącego we wszystko, bo wszystko jest relatywne. Sienkiewicz chciał stworzyć powieść-ostrzeżenie. W nastrojach epoki widział niebezpieczeństwo, które grozić może upadkiem nie tylko moralnym. Człowiek znudzony, we wszystko wątpiący i przesiąknięty sceptycyzmem nie jest zdolny ponieść najmniejszego działania, gdyż albo wątpi w celowość czynu, albo po prostu nie chce mu się ponosić żadnego wysiłku. O celności spostrzeżeń Sienkiewicza i mistrzowskim sposobie, w jaki je ujął niech świadczy fakt, że "Bez dogmatu" zachwyciła się większość warszawskiej młodzieży, dla której sceptycyzm i dekadentyzm były głównymi składnikami tożsamości. Dzieje głównego bohatera, Leona Płoszowskiego, zamiast stać się ostrzeżeniem, stały się niesamowicie prawdziwym portretem literackim pokolenia, do którego należeli chociażby Tetmajer, Staff, Kasprowicz, Miciński i Przybyszewski. W jednym z listów Sienkiewicz pisał o "Bez dogmatu": "Ci, co spodziewają się, że znajdą jakichś nowożytnych Jeremich, Czarnieckich etc., rozczarować się muszą choćby dlatego, że takich ludzi nie ma teraz - ale ci, co lubią myśleć nad różnymi rzeczami, znajdą pole do myślenia nad duszą ludzką. Jednym słowem, będzie to kawałek duszy złożonej, chorej, ale prawdziwej".

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?