Berlin wobec Konstytucji 3 maja - Henryk Kocój - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Berlin wobec Konstytucji 3 maja

książka

 • Wydawnictwo WUJ
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 586
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Berlin wobec Konstytucji 3 maja - opis produktu:

Badacz historii Polski i Europy końca XVIII wieku tym razem prezentuje czytelnikowi w oryginale ponad 100 depesz, w których król pruski Fryderyk Wilhelm II, udzielając wytycznych swym posłom w Warszawie Fredrichowi Augustowi Goltzowi i Gorolamo Lucchesiniemu, komentuje wewnętrzną i międzynarodową sytuację w Rzeczypospolitej po uchwaleniu Konstytucji 3 maja oraz definiuje główne założenia swej zaborczej polityki wobec Polski.

Na uwagę zasługują także przysyłane z Warszawy do Berlina depesze Goltza, których jest ponad 60 z drugiej połowy 1791 roku oraz około 80 depeszy Lucchesiniego od grudnia 1791 roku do połowy sierpnia 1792 roku.

Dzięki częstym depeszom swych przedstawicieli w Warszawie Fryderyk Wilhelm II miał na ogół dobre rozeznanie w sytuacji panującej w Polsce. Gdy tylko dostrzegł szansę na nowe nabytki terytorialne, do czego dążył od dawna, szybko - w połowie kwietnia 1792 roku - wszedł na drogę jawnego współdziałania z Katarzyną II.

Dzięki korespondencji Fryderyka Wilhelma II możemy poznać całokształt polityki pruskiej nie tylko wobec Warszawy, lecz także wobec Wiednia i Petersburga. Depesze króla pruskiego przedstawiają go nie tak jak Polacy sądzili - jako przyjaciela, ale jako zdecydowanego przeciwnika wszelkich reform ustrojowych podjętych w okresie Sejmu Wielkiego. W obliczu wojny Rzeczypospolitej z Rosją Prusy zajęły stanowisko bierne, a cała dyplomacja pruska zmierzała ku temu by w ścisłym sojuszu z Rosją zapewnić sobie jak największe nabytki terytorialne w Rzeczypospolitej.

Nowa publikacja żródłowa prof. Henryka Kocója jest kontynuacją jego wcześniejszych prac.

Książka Berlin wobec Konstytucji 3 maja pochodzi z wydawnictwa WUJ. Autorem książki jest Henryk Kocój. Należy do gatunków: historia, powszechna do końca XIX wieku. Książka Berlin wobec Konstytucji 3 maja liczy 586 stron. Jej wymiary to 176x250.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Berlin wobec Konstytucji 3 maja

5/5 ( 4 oceny )
  5
  4
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.