SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Belfry w przyciasnych reformach

Pół wieku rozciągania

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Impuls
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 154

Opis produktu:

Autor przedstawił historię zmian w oświacie od eksperymentu Muszyńskiego z lat sześćdziesiątych do kształcenia on-line w czasie trwania pandemii z punktu widzenia nauczyciela fizyki. Impulsem do powstania utworu okazał się proces wdrażania do praktyki szkolnej założeń psychologii nastawień. W jednym z kaliskich liceów przeprowadzono eksperyment pedagogiczny: Sukces szkolnej edukacji przy nastawieniu uczniów na rozwój według założeń Carol Dweck, a rok później wydano książkę popularnonaukową pod tytułem: Sterowanie uczącym się mózgiem, opisującą cały proces badawczy. Przez pięć lat rok w rok na Konferencjach Diagnostyki Edukacyjnej pokazywano liczby, wykresy, procenty świadczące o niesamowitym działaniu edukacyjnym psychologii nastawień profesor Carol Dweck z Uniwersytetu Stanforda. Jednak zapał nauczycieli, naukowe publikacje akademików współpracujących z nauczycielami oraz książki i artykuły samej uczonej nie przełożyły się na popularność badań Carol Dweck w polskiej oświacie. Diagnoza przyczyn tego stanu przyszła ze strony neurobiologów, którzy wnioskują z badań, że jedynie fakty wplecione w interesujące historie mają szanse pozostawić ślad w naszej pamięci. W popularyzatorskim odwodzie pojawiła się więc koncepcja narracyjnego charakteru opisu eksperymentu. Wzięcie pod uwagę przez autora tej neuro-wskazówki zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia celu: dotarcia do oświatowej społeczności i przedłożenia wniosków z badań i eksperymentów pedagogicznych bez liczb, tabel i słupków. Bohaterka utworu dr Kornelia Rybicka sugeruje (własnym przykładem) konieczność częściowej zmiany paradygmatu dotyczącego związków na linii szkoła uczelnia: przejście z instruowania nauczycieli na współdziałanie. Bez takiej metamorfozy, heurystyki, konieczne w kreatywności pedagogiczno-psychologicznej, wolno, lecz systematycznie zastępowane są urzędniczymi algorytmami.</p>
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Impuls
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 159x234
Liczba stron: 154
ISBN: 9788380958913
Wprowadzono: 01.12.2020

RECENZJE - książki - Belfry w przyciasnych reformach, Pół wieku rozciągania - Stanisław Plebański

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 16 ocen )
  • 5
    16
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Anna

ilość recenzji:1

13-01-2022 16:19

W szkole nie lubiłam fizyki. Upiorne zadania z rzucanymi kulkami i równią pochyłą pokazywały całkowite oderwanie od życia. Biologia była jej przeciwieństwem - samo życie. Skończyłam więc studia biologiczne, jakoś przetrawiłam biofizykę. A tu masz ci los, fizyka wróciła z sukcesem dzięki tej książce. Autor pięknie pokazał znaczenie kształcenia ogólnego. Odpowiedział słowami neurobiologów i psychologów, w szczególności profesor Carol Dweck, na uczniowskie pytania ?po co mi to?? Po prostu po to, żeby mózg osiągnął wyżyny już po skończonych szkołach i uczelniach.. A łączenie dziedzin matematyczno-przyrodniczych i humanistycznych w tej wędrówce ku wyżynom tylko może pomóc. Zdecydowanie lepsza pozycja dla nauczycieli niż suche tomy akademickich pedagogik. Studenci i rodzice też mogliby dużo skorzystać, tym bardziej że czyta się lekko i przyjemnie. Minął rok od wydania książki, a ona nic nie straciła na aktualności. Można powiedzieć, że jeszcze zyskała w kontekście ?lex Czarnek?.

Czy recenzja była pomocna?