Beksińscy. Portret podwójny / Magdalena Grzebałkowska | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment obejrzyj zwiastun

Beksińscy. Portret podwójny (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 480
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Beksińscy. Portret podwójny - opis produktu:

 "Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
  Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna".
  To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego ponurym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się to udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.
  To książka o miłości - o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności - tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć - życie.
  W lutym 2014 roku przypada 85. rocznica urodzin Zdzisława Beksińskiego. Mija jednocześnie 9 lat od jego tragicznej śmierci.
 `Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką,
głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści.`
  Mariusz Szczygieł

 `Pisząc książkę, Magdalena Grzebałkowska dotarła do nieznanych materiałów, czerpała z relacji przyjaciół i znajomych bohaterów. Dotarła również do niepublikowanej wcześniej korespondencji oraz do domowych, prywatnych nagrań.


Magdalena Grzebałkowska - ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, od 13 lat jest reporterką Gazety Wyborczej. Mieszka w Sopocie. Znana jest jako autorka sensacyjnej biografii ks. Twardowskiego ("Ksiądz Paradoks" to kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych egzemplarzy).
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -40%
Jestem nieletnią żoną

Laila Shukri

miękka
22,80 zł 37.99
 • -42%
Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta

miękka
23,14 zł 39.90
 • -34%
 • -34%
Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Marta Szarejko

miękka
26,30 zł 39.85

Magdalena Grzebałkowska - przeczytaj też

 • -24%
1945. WOJNA I POKÓJ

Magdalena Grzebałkowska

twarda
34,13 zł 44.90
 • -25%
1945. Wojna i pokój

Magdalena Grzebałkowska

miękka
29,93 zł 39.90
 • -19%
Komeda. Osobiste życie jazzu

Magdalena Grzebałkowska

twarda
36,29 zł 44.80

Zobacz również

 • -40%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
27,59 zł 45.99
 • -35%
Sodoma Hipokryzja i władza w Watykanie

Frederic Martel

miękka
32,38 zł 49.82
 • -36%
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen Hawking

twarda
24,98 zł 39.03
 • RRecenzje
 • Książka
 • Beksińscy. Portret podwójny
4.8/5 ( 17 ocen )
  5
  15
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

ilo99

 • 25-04-2017
 • 10:42

Okazało się, że pomimo objętości, jest to książka na jeden wieczór. Niezmiernie wciągająca. I to nawet wtedy, gdy nie zapałało się sympatią do głównych bohaterów, jak stało się w moim przypadku. Autorka wykonała kawał solidnej roboty. Spotykała się ze znajomymi, przyjaciółmi,współpracownikami oraz rodziną obu panów Beksińskich. Przeczytała ich pamiętniki, zapoznała się z zapisanymi na taśmach magnetofonowych rozmowami. Jaki obraz się z tych rozmów wyłania? Dla mnie jest to dwóch smutnych panów, egotycznych i skoncentrowanych na sobie, nieumiejących obdarowywać innych miłością, chociaż, jak sami twierdzą, bardzo się starali to zrobić. Zadziwił mnie kontrast między opiniami znajomych, że byli to kulturalni, oczytani mężczyźni, a zapisem ich rozmów pełnym wulgaryzmów. Portret Tomasza Beksińskiego jest bardziej różnorodny niż jego ojca. Na dobrą sprawę, każdy ze znajomych tłumacza widział go inaczej, w innym świetle przedstawiał jego relacje z rodziną czy kobietami. Polecam, zwłaszcza fanom talentu Beksińskich.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

pozycje obowiązkowe

 • 2-06-2016
 • 16:52

Wspaniała lektura. Świetnie, że Grzebałtowska nie sili się na analizę psychologiczną postaci - pozostawia to innym. Rzetelny reportaż. Chyba najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku. Wybitna. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/05/mistrzowie-i-magdalena.html#more

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Sylwia P.

 • 15-04-2015
 • 13:20

Czytając biografię Beksińskich zastanawiałam się, czy jesteśmy w jakiś sposób naznaczeni tym co ma się nam przydarzyć. Naszym przeznaczeniem jest śmierć, ale w jaki sposób ona przyjdzie i kiedy, to wielka niewiadoma. Której nie chcemy za szybko odkrywać.
Prawie wszyscy. Bo nie wiemy czemu niektórzy pragną śmierci, dlaczego niektórzy nie widzą problemu w tym, by zabić innych. Dlaczego nie mają wyobraźni, która podpowiadałaby im o konsekwencjach.
Wyobraźni, którą Zdzisław Beksiński miał pod dostatkiem. Wraz z talentem.

Potrafimy pomóc drugiemu człowiekowi, w sytuacji gdy on tej pomocy oczekuje i potrzebuje. Nie zawsze on jej jednak chce. Tak było w przypadku Tomka.
Czy kiedykolwiek zrozumiemy, dlaczego w ludzkiej duszy, w ludzkim sercu i ludzkim umyśle kumuluje się tyle emocji, że pragną one unicestwić swoje ciało? Siebie? Czy jest to efekt przyczynowo- skutkowy? Jeśli tak to czego?

Zbyt dużo pytań, zbyt wielki chaos emocjonalny, zbyt wiele negatywnych pragnień i śmierci. Czy to wszystko miało wpływ? Kim jednak jesteśmy by oceniać. Jesteśmy tylko kruchymi istotami, takimi samymi jak p.Zdzisław czy Tomek. Podejmujemy różne decyzje, które skutkują kolejnymi i kolejnymi. Dobrymi i złymi. Czy tak naprawdę mamy na to nasze życie wpływ, czy nie mamy?

Książa "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej, pozostawia we mnie smutek. Ta świetnie napisana biografia ojca i syna, uwzględniająca spojrzenie na ich życie z wielu perspektyw, to coś więcej niż opis ludzkiego życia. To spojrzenie na maleńkość naszego istnienia.
Możemy być wielcy, znani, bogaci czy biedni. Jednak (zaryzykuję tezę) uważam, że to inni mają największy wpływ na wszytko to co robimy my sami. Poddajemy się trendom, albo emocjom które ktoś wywołał. Czasem czujemy szczęście, a czasem żal czy złość. Wyrażamy to na wiele sposobów. Fantastycznie gdy jednym z tych sposobów jest sztuka. A nie mord na drugim człowieku, z powodów błahych i chwilowych.
Jesteśmy ludźmi. I patrząc na obrazy Beksińskiego, pamiętajmy o tym. Również o tym, że i tak czeka nas śmierć. I miejmy nadzieję, że będzie ona godna.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Wojtek

 • 3-11-2014
 • 12:07

Być artystą, czy być dzieckiem artysty - sam nie wiem, co jest większym wyzwaniem emocjonalnym. Jak utrzymać równowagę, jakąkolwiek, w domu, w którym niekontrolowane emocje wyrażają się w sposób daleki od standardowego, a próba ich opanowania prowadzi do pustki? Po przeczytaniu tego studium osobowości Beksińskich zupełnie inaczej odbieram obrazy Zdzisława Beksińskiego.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Ania

 • 30-04-2014
 • 20:36

Poruszająca i fascynująca historia życia i śmierci dwóch nieprzeciętnych osobowości - ojca i syna. Polecam gorąco! Pozycja obowiązkowa!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Waleria

 • 24-04-2014
 • 11:59

Są obszary psychiki ludzkiej, w które nie zawsze mam chęć wnikać. Są obszary, które muszę poznać, by znać granice rodzicielstwa, człowieczeństwa, dobroci i miłości. Są obszary, które wymykają się wszelkim definicjom. W tych ostatnich poruszał się Beksiński - genialny malarz, wrażliwy do granic wytrzymałości. I w tych granicach z trudem wytrzymywał jego syn. Ich relacje rodzinne są dalekie od norm szczęśliwego rodzicielstwa i dzieciństwa. Ich relacje pozwalają spojrzeć na zagadkę miłości i szczęścia z innej perspektywy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Monika

 • 23-04-2014
 • 12:00

"Beksińscy. Portret podwójny" to książka i trudna i wspaniała jednocześnie. Nie było jeszcze chyba biografii, która była napisana w ten sposób. Ukazuje rodzinę artysty z innej strony, trochę bardziej prywatnej, a jego twórczość stanowi tylko tło dla wszystkich wydarzeń dziejących się w jego domu. Spory nacisk położony jest tutaj także na żonę artysty, jednak głównym trzonem książki są relacje między ojcem, a synem, które ścierają dwie, skrajnie różne osobowości. Bardzo polecam zainteresowanym życiem Beksińskiego.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

www.Magia-Ksiazek.eu

 • 25-03-2014
 • 12:24

Nie zaproponuję "Portretu" komuś, kto ma ochotę na lekką lekturę do poduszki. Za to z całą pewnością mogę polecić ten tytuł każdemu, kto chce poznać historię rodziny Beksińskich. Bez względu na to czy miał już do czynienia z biografią malarza, czy interesuje się sztuką czy to jego pierwsze spotkanie z tym nazwiskiem. Muszę jednak z góry uprzedzić - to nie jest książka o twórczości i sztuce malarskiej. To nie jest nawet książka o artystycznych fantazjach, wielkich obrazach, ani koszmarnych wizjach. To trudny i jednocześnie dobry tytuł o męskiej miłości między ojcem i synem, a także rodzinnych relacjach panujących w domu Beksińskich.

Autorka zasługuje na naprawdę wielkie brawa. Magdalena Grzebałkowska, bo o niej mowa, odrobiła trudną pracę domową na temat rodzinnego życia Beksińskich. Jej książka to portret całej rodziny - ojca Zdzisława, matki Zofii i syna Tomasza. Ten pierwszy - wielki malarz potrzebujący wiecznej uwagi i doceniania, jego żona pogodzona z życiem w cieniu jako wsparcie męża i w końcu jedyne dziecko - zagubione, egocentryczne, potrzebujące zrozumienia bardziej niż ktokolwiek inny. Grzebałkowska nie ujawnia się w tej rodzinnej biografii. Przedstawia fakty, czasami żartuje, ociepla wizję skomplikowanych, czasami wydawałoby się chłodnych relacji w domu Beksińskich, ale nie obejmuje ostatecznie żadnej ze stron.

Autorka jest szczera i przedstawia wszystkie postaci bardzo uczciwie. Daje czytelnikowi do zrozumienia, że oto wkroczył do domu rodziny trudnej, która chociaż dobra ma ogromny problem z emocjami, a typowe role społeczne zatracają się tutaj gdzieś z powodu ciężkich charakterów wielkich indywidualności. Jedynie żona i matka Zofia spaja to wszystko w spójną całość godząc się na trudną rolę życiową. Autorka poświęca jej sporo czasu, próbuje nawet wypchnąć ją czasami trochę wyżej, ale nie jest to praca prosta patrząc na tę postać przez pryzmat jej życiorysu. Oczywiście Grzebałkowska poświęca znacznie więcej uwagi obydwu Beksińskim. Tomasz jest w tej książce szczerze, aż do bólu nieznośny, trudny i żyjący jakby w świecie fantazji.

Nierozumiany, nie umiejący pogodzić się z otaczającą go codziennością wpada w szał, ucieka ku literaturze, muzyce lub oddaje się twórczym napadom i miłości. Szczególnie, że tej drugiej, ale kierowanej do kobiety nie może w sobie odnaleźć. Zdzisław kochający syna nad życie jednocześnie nie jest w stanie przekazać mu ciepła i oddać swojego uczucia w pełni. "Portret podwójny" to tak naprawdę książka nie tylko o życiorysie dwóch mężczyzn, którego tłem jest kobieta. To o wiele bardziej skomplikowany tytuł, który prezentuje czytelnikowi wielopłaszczyznowy rys interesujących postaci, które są jednocześnie tak blisko i daleko siebie.

Grzebałtowska zasługuje na ogromne uznanie za styl, w którym pisze. Sposób w jaki opowiada o rodzinie Beksińskich jest świetnie dostosowany do ich historii. Swoją opowieść łączy z cytatami z Beksińskiego, co powoduje, że czytelnik łatwo wchodzi w ich codzienność. Codzienność malowaną krótkimi ruchami pędzla, która lawiruje gdzieś między zabawnymi momentami, a koszmarnymi wizjami z pogranicza jawy i snu. Fascynacja śmiercią i brak emocji ociera się tutaj o ogromną miłość i artystyczne talenty, wszystko miesza wspólnie tworząc zadziwiająco nierealny, ale prawdziwy portret rodzinny, który koniecznie należy poznać.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Obywatel_Śliwka

 • 15-03-2014
 • 17:12

Biografie, wspomnienia i reportaże nigdy nie stały wysoko na mojej liście książek, które muszę przeczytać. Osobiście wolę rzeczy, które przeniosą mnie w świat, którego nie zobaczyłby nikt, gdyby nie autor. Nie doceniłem reportażu. On potrafi równie wiele ? może odkryć rzeczy, których nikt nie widział, a w dodatku ma tę przewagę, że owe rzeczy da się zobaczyć. Przyznam, że przerażała mnie trochę książka o Beksińskich ? była wielka, trochę ambitniejsza niż to, co czytam na co dzień, i mimo że premierę miała niedawno, już została doceniona przez czytelników, którzy zasypują Internet pochwałami pod jej adresem. Nie będę oryginalny. Tej książki nie sposób skrytykować. Uparci znajdą w niej zapewne kilka niedociągnięć, wynikających z niepełnym informacji, których uniesposób było zdobyć, ale nic nie ruszy twierdzy genialności, jaką ta pozycja sobie wybudowała. O istnieniu persony tak genialnej jak Zdzisław Beksiński dowiedziałem się kilka miesięcy przed publikacją książki. Moja ignorancja w tym temacie wynikała zapewne z tego, że dużo częściej przebywam w świecie drukowanym niż malowanym. Obraz, który zauważyłem gdzieś przypadkiem w Internecie, bardzo mnie zaintrygował, lecz malarstwo nie należy do grona moich zainteresowań, toteż na pobieżnej fascynacji się zakończyło. Z pomocą przyszła książka. Nie dość, że o Beksińskim, to jeszcze o jego synu. Dwa w jednym, a jak się później okazało, nie dwa, lecz o wiele więcej, bo i na trzech ciężko tu poprzestać. W każdym razie ? książkę, z ciekawości, wziąłem. Bo kiedyś mi się obraz podobał. I przepadłem całkowicie. Według mnie, to książka przede wszystkim o próbach zrozumienia drugiego człowieka. O gamie zachowań, jaką prezentujemy, gdy przyjdzie nam spotkać osobowość, której nie potrafimy skategoryzować, która wymyka się normom i której wartości znacznie różnią się od tych, które wyznaje większość populacji. To także książka o walce o wartości, które wyznajemy. Znacząco wybija się tu także miłość ? jej poszukiwanie, pielęgnowanie, zrozumienie. I samotność ? czynnik, który przewija się przez całą książkę, który nadaje jej niezwykłej głębi i wiarygodności, bo właśnie wiarygodności jest w niej wiele, i nie jest ona budowana przez przypisy udowadniające źródła, ani przez cytaty, ale przez prawdziwe, realne i niemal namacalne ukazanie uczuć i charakterów osobowości tak niesamowitych jak Beksińscy. Były dwa elementy, które pozostawiły we mnie niedosyt. Pierwszym z nich były obrazy przedstawione w książce. Beksiński był artystą płodnym i miał wiele wspaniałych prac, a że wykonywał je przez wiele lat, były także bardzo zróżnicowane. Rozumiem, że starano się pokazać jak najróżniejsze oblicza twórczości mistrza, jednak za każdym razem, gdy przeglądam te grafiki niezmiernie żałowałem, że jest ich tylko tyle, choć prawdopodobnie żałowałbym nawet gdyby książka wypchana była nimi po brzegi. Drugim elementem jest zabójca artysty. W tej książce jest o nim wszystko, co czytelnik powinien o nim wiedzieć, oprócz samego zabójcy. Autorka wyjaśniła dlaczego go tu brakuje, i ja to rozumiem, jednak książka wydaje się przez to niepełna. Z drugiej strony, może to być początkiem czegoś, co wyjdzie o nim w przyszłości. Oby. Mimo iż w samej książce obrazów mistrza było niewiele, Internet jest już łaskawy dużo bardziej. Różnie ludzie interpretują te dzieła, ja jednak cieszyłem się, że mnie nie skojarzyły się wojną, lecz z lękiem, samotnością i poszukiwaniem. Różne rzeczy malarz mówił o ludziach i ich interpretacjach, niewiele było jednak pozytywów, czemu się nie dziwię. Miał nieszczęście tworzyć w czasach, gdy wszystko, co ciemne, niewyraźne i groźne, to była wojna, i fakt, że z wojną prace Beksińskiego nie miały nic wspólnego już nikogo nie obchodził. To piękna sztuka, niepokojąca, osobista. Autor mógł porozwieszać to sobie w domu, bo dla niego to było jak patrzenie w lustro. Człowiek nie znający autora mógłby odebrać, to tak, że zamiast lustra zieje czarna pustka a on nagle znika? Ilu ludzi, tyle interpretacji, nie można jednak odebrać im genialności. Jako że jest to portret podwójny, wiele uwagi autorka poświęciła synowi mistrza, osobistości równie niebanalnej, Tomaszowi. Gdy czytałem o Zdzisławie miałem wrażenie ? zwłaszcza pod koniec ? że ten człowiek urodził się sto lat za wcześnie. Z Tomaszem było na odwrót, on urodził się sto lat za późno. Minęli się, nie potrafili się zrozumieć, choć obaj się starali. Łączyło ich to, że to nie były ich czasy, choć starali się ? za pomocą różnych środków ? znaleźć tu swoje miejsce. Jeden z nich nie znalazł i życie spędził na poszukiwaniach, drugi znalazł, lecz odebrano mu je siłą. Ten tytułowy ??portret podwójny?? to tylko powierzchowne spostrzeżenie, bowiem dochodzi tu osobistość, która zasługuje na tyle samo uwagi, co dwie pozostałe: Zofia Beksińska. Wiele potrzeba odwagi, hartu ducha i dobroci, by poświęcić się dla osób, które się kocha. Bardzo żałuję, że portret podwójny nie stał się potrójnym. Widać ogrom pracy. Widać talent. Widać geniusz i inteligencję. Książka zgrabnie łączy elementy z życia bohaterów i oddaje ich postrzeganie świata z ich otoczeniem, i jego postrzeganiem bohaterów. Każda książka, która potrzebuje faktów musi zająć dużo czasu, ta jednak jest tak skrupulatna i dokładna, a jednocześnie tak wciągająca, że zyskała sobie pój podziw już od pierwszych stron. Potężną zaletą jest fakt, że autorka nie decyduje, nie interpretuje i nie ingeruje w rzeczy, które są niejednoznaczne, a pozostawia decyzję i interpretację czytelnikom. Magdalena Grzebałkowska dała nam powieść, która pozostawi w umysłach wielu osób mnóstwo pięknych wspomnień o Tomaszu, Zdzisławie, Zosi, a także o niej samej, bo stworzyć coś takiego, to trzeba być osobą szczególną.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Weronika

 • 7-03-2014
 • 15:13

Zafascynował mnie opis tej książki, ale zbieram się jeszcze żeby ją przeczytać - na razie tylko przeglądałam i muszę się przygotować emocjonalnie. Bo faktycznie, tak, jak piszą, jest to książka o ogromnej miłości, z którą ojciec i syn nie bardzo sobei umieli poradzić. Dusze artystów w obu. Emocjonalne rozchwianie i dziwne fascynacje u obu. Poruszające relacje. Przeczytam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ErrandNight

 • 4-03-2014
 • 17:14

Długo czekałem na biografię Beksińskich i było warto. Jest to świetna książka, bardzo dobrze napisana i wciąga w zasadzie już od pierwszej strony. ?Portret podwójny? pozwala nam lepiej zrozumieć mroczny świat Zdzisława i Tomasza Beksińskich, i odkryć nieznane fakty oraz zburzyć stereotypy i czarne legendy, które narosły zwłaszcza wokół postaci Zdzisława. Dla wielu czytelników, a przynajmniej dla mnie, zaskakującym było odkrycie, że prywatnie malarz był bardzo serdeczną osobą, mimo że miał problem z okazywaniem uczuć. Takich faktów jest więcej. Szczerze polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Hanna

 • 4-03-2014
 • 17:06

Świetna książka, polecam szczególnie miłośnikom Beksińskich - syna jak i ojca - ale także tym, którzy niewiele do tej pory o nich słyszeli. Napisana w powieściowo-reporterskim wręcz stylu trzyma w napięciu i głęboko daje do myślenia pokazując relację dwóch osób, które były sobie bardzo bliskie, ale nieustannie się krzywdziły, choć często nieświadomie. Dużą zaletą tej biografii jest to, że autorka uzyskała dostęp do wielu listów oraz dokumentów, które wzbogacają książkę i dodają jej wiele różnych punktów widzenia.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Agawa

 • 2-03-2014
 • 17:26

Po biografię Beksińskich sięgnęłam łapczywie, nie mogłam się jej doczekać, bo uwielbiam malarstwo Zdzisława Beksińskiego i od zawsze interesowała mnie jego biografia, a także jego stosunki z synem, które były dla mnie owiane mroczną tajemnicą. Książka ta pokazuje, że owa "mroczność" mieszała się w ich życiu w zwyczajnością. Beksiński Senior był tak naprawdę trochę zdziwaczałym miłym starszym panem, a Beksiński Junior rozpieszczonym nastolatkiem nawet w wieku trzydziestu lat. Oczywiście to jest moje uproszczenie, książka sięga o wiele głębiej i dzięki temu zyskujemy prawdziwie rzetelną analizę tych dwóch postaci.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Bauhaus

 • 1-03-2014
 • 00:44

Ta książka potrafi czasem wstrząsnąć, czasem przerazić, czasem oburzyć, a czasem wzruszyć. Życie Beksińskich to skomplikowana siatka niewysłowionych i niewyrażonych uczuć, czasem tłamszonych, a czasem wybuchowo i destrukcyjnie okazywanych. To także historia dwóch ludzi, których fascynował mrok, śmierć i ból. Tylko o ile jeden kierował swoją fascynację ku kreacji, drugi kierował się ku destrukcji. Chciałoby się napisać, że lektura tej książki to sama przyjemność, ale byłoby to nie na miejscu. Dlatego należy napisać, że jest to bardzo ubogacająca biografia i warta najwyższej uwagi.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Książka-wydarzenie

 • 10-02-2014
 • 23:13

Na reportaż o Beksińskich trafiłam przez nazwisko Magdaleny Grzebałkowskiej, którą kojarzyłam z jej poprzedniej bardzo dobrej książki o księdzu Twardowskim. Nie ukrywam, że o malarstwie Zdzisława Beksińskiego niewiele przed lekturą wiedziałam, ale cóż ? tym lepiej chyba, warto poszerzyć horyzonty. Nie zawiodłam się. Pomysł na książkę reporterską o Beksińskich okazał się strzałem w dziesiątkę ? autorka opowiada najpierw życiorys słynnego malarza, później wplata w to jeszcze historię o jego synu, który w wieku 41 lat popełnił (po wielu wcześniejszych nieskutecznych próbach) samobójstwo. To reportaż o dwóch wycofanych, mrocznych, trudnych do rozgryzienia artystach, w którym zdumiewa przede wszystkim wielkie wyczucie Magdaleny Grzebałkowskiej. Autorka wykazuje wiele zrozumienia dla swoich postaci, próbuje wniknąć w ich tajemnicę, rozstrzygnąć, co wpłynęło na ich losy i charaktery. W efekcie tworzy kolejne już w swoim dorobku wspaniałe studium ludzkiej psychiki. Jak dla mnie książka-wydarzenie.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -38%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,44 zł 45.87
 • -35%
Król Część 1

Grażyna Adamczyk

miękka
29,24 zł 44.99
Zapowiedź - 10.2.2020
 • -35%
Stulecie Winnych Tomy 1-3 (okładka filmowa)

Ałbena Grabowska

pakiet
58,43 zł 89.89
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -35%
Gdzie diabeł mówi dobranoc Tom 2: Nie wywołuj wilka z lasu

Karina Bonowicz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -31%
Homo Solaris Dar Miłości

Marian Gola

miękka
20,58 zł 29.83
 • -31%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,46 zł 36.90

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 14.95 zł

  Lord Andrew Robson nie zaprząta sobie głowy romansami, woli pomnażać fortunę. Pierwszą kobietą, na którą zwraca uwagę, jest Beatrice. Ta piękna wdowa, nazywana przez gazety Bestią, od dawna cieszy się złą sławą. Poruszony jej sytuacją Andrew proponuje pomoc przy zmianie wizerunku. Dobrze wie, że...

 • 36.90 zł
  27.30 zł

  Czy przeszłość zawsze warta jest tego, by ocalić ją od zapomnienia? Rok 1912. Młody niemiecki oficer w stanie spoczynku, Jorg, przybywa do przemysłowego miasta Schwientochlowitz na Górnym Śląsku, aby zgodnie z zaleceniem ojca poznać tajniki pracy tutejszej huty żelaza. Wkrótce w sklepie ze...

 • 39.81 zł
  28.67 zł

  To nie przypadek, że się spotkaliśmy. Być może świat oddał nam kilka zaległych godzin, tych, które w przeszłości nam zabrano. (...) Spóźniliśmy się z tą miłością o...jakieś dwadzieścia lat. Dziś jestem mężatką. Do wczoraj myślałam, że szczęśliwą. Dziś już nie wiem, co...

 • 42.80 zł
  37.23 zł

  Bestseller New York Timesa; bestseller Boston Globe; zwycięska książką Ribalow Prize Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez...

 • 39.81 zł
  30.65 zł

  Bohaterką książki jest siostra słynnego szwoleżera Jana Kozietulskiego - Klementyna z Kozietulskich 1 v. Walicka 2 v. Wichlińska (1780-1862). Była damą słynącą z wielkiej urody potrafiącą wzbudzać gorące uczucia. Prowadziła salon intelektualny w Warszawie, zarządzała majątkiem ziemskim, dbała o...

 • Mick Jagger i Keith Richards są razem od przeszło 40 lat - to najstarsze małżeństwo rock and rolla. Charyzmatyczny duet, którego historia naznaczona rozlicznymi ekscesami jest kwintesencją ducha muzyki popularnej. 17 października 1961 roku, czekając na pociąg na stacji Dartford, Mike Jagger wpadł...