SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Bękart ze Stambułu (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Poznańskie
Oprawa twarda
Liczba stron 408

Opis produktu:

NAJGŁOŚNIEJSZA POWIEŚĆ ELIF SHAFAK!

W deszczowe popołudnie pewna kobieta wchodzi do gabinetu lekarza z zamiarem dokonania aborcji. Ma dziewiętnaście lat. To, co wydarzy się za chwilę, zmieni jej życie na zawsze.

Dwadzieścia lat później nastoletnia Asya mieszka wraz z matką w jednej z dzielnic Stambułu, otoczona jedynie ekscentrycznymi ciotkami, bo w jej rodzinie od lat mężczyźni umierają młodo. Spotkanie z kuzynką z Ameryki, która przyjeżdża do Turcji, aby zgłębić owianą tajemnicą historię swojej rodziny, diametralnie zmienia jej wyobrażenie o najbliższych. Wkrótce okazuje się, że duchów krążących nad ich przeszłością jest o wiele więcej, niż obie mogły się spodziewać.

Ta wielokulturowa opowieść o rodzinie jest jednocześnie opowieścią o barwnej, ale tragicznej historii Turków i Ormian, o smakach i zapachach kuchni tureckiej oraz ormiańskiej, a także o odwiecznej tęsknocie i poszukiwaniu własnej tożsamości.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Poznańskie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Liczba stron: 408
ISBN: 9788366736559
Wprowadzono: 09.03.2021

RECENZJE - książki - Bękart ze Stambułu - Elif Shafak

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

MARTA NDRZEJCZAK.

ilość recenzji:3

12-09-2022 16:20

Jak pokrętna i trudna potrafi być historia narodu ormiańskiego i tureckiego, która wzbudza po dzień dzisiejszy emocje w Turcji. Rozdrapane serca, utracone nadzieje, niespełnione pragnienia i przeszłość , która nie pozwala do dziś tym narodom żyć w spokoju z wiarą przebaczenia. Ludobójstwo jest ciężkim i trudnym do zaakceptowania nawet pokoleniowo grzechem wielu narodów.
To też rodzinna, międzypokoleniowa rodzinna historia kobiet, których łączy pokrewieństwo i historia dwóch skłóconych kultur, które współcześnie podejmują próbę pojednania.
To w końcu książka o szukaniu prawdy, własnego ja, egzystencji i ludzkiego sensu życia widziana oczyma młodych , nastoletnich, dorastających kobiet.
To książka, która przelata smaki i zapachy orientu z gorzką prawdą o rodzinnych losach i tragediach rodziny sióstr Kazanci. Jest niezwykle urokliwa, wciągająca, a zarazem przepełniona smutkiem i goryczą i trudną do przyjęcia prawdą, która w osobliwy sposób kończy rodziną udrękę.
Czytając tą książkę upajasz się wręcz zapachami kuchni ormiańskiej i tureckiej. Opis dań, i kultury ich tworzenia oddaje pełen urok współczesnego Stambułu gdzie po dzień dzisiejszy przywiązuje się ogromne znaczenie do rytuału jedzenia.
Nie sposób mi oddać całego uroku tej książki. Pragnę tylko nadmienić ,że każdy rozdział ma osobny tytuł, którego stanowi element naszego jedzenia czy też jakiegoś zapachu. To świetny zabieg pisarski dla podkreślenia uroku tej książki.
I w końcu cytaty, które gdzieś wskazują nam współczesnym ludziom co robimy z tym światem i po co nam to wszystko.
? Oto świat w którym żyjemy- pomyślała. Historia, polityka, religia, społeczeństwo, rywalizacja, marketing, wolny rynek, gra sił?ludzie skaczą sobie do gardeł, żeby wyszarpnąć jeszcze jeden okruch triumfu? Spokojnie mogła się obejść bez tego całego?
srania??
? Człowiek rodzi się wolny, a wszędzie tkwi w kajdanach. Istotna różnica polega na tym, że życie dzikusa toczy się w nim samym, podczas gdy człowiek społeczny żyje na zewnątrz siebie i potrafi żyć jedynie w cudzych sądach, jak gdyby odczuwał własne istnienie wyłącznie poprzez to, co inni o nim myślą.?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ewelina Chomicz

ilość recenzji:1

15-03-2021 08:55

Są takie książki, które zostają z nami już do końca i właśnie "Bękart ze Stambułu" Elif Shafak się do nich zalicza.
.
Książka przedstawia przeplatające się historie tureckiej rodziny Kazanci oraz ormiańskiej Czachmachczian. I wydawać by się mogło, że niewiele łączy te rodziny, lecz nic bardziej mylnego. Im dalej podążamy za fabułą, tym więcej odkrywamy mrocznych sekretów, które chcąc nie chcąc, piętnują obie te rodziny. Ponadto, książka porusza bardzo trudny i ciężki temat dotyczący rzezi Ormian z 1915 roku.
.
Celowo nie chciałam Wam zdradzać szczegółów fabuły, ponieważ uważam, że warto samemu już od początku odkrywać historię wszystkich bohaterów. Ja tak zrobiłam i dzięki temu miałam ten element zaskoczenia, który mi towarzyszył już do końca powieści. Ja lubię, jak mnie książka stale zaskakuje, więc ta niewiedza odnośnie fabuły, wyszła u mnie na plus. Ogólnie sam pomysł na książkę, uważam za bardzo oryginalny i wciągający. Autorka świetnie tutaj przedstawiła więzy rodzinne jak i samych bohaterów. Mamy tutaj ogrom postaci bardzo różnorodnych i niesztampowych, którzy to nacechowani są indywidualnymi i ciekawymi osobowościami. Ich portrety psychologiczne, są dobrze przemyślane i bardzo realnie przedstawione. Co do warsztatu, to ja jestem oczarowna językiem Elif. Jej styl jest lekki, baśniowy i taki kolorowy, dzięki któremu mogłam się przenieść do malowniczego, pełnego zapachów i smaków Stambułu, który swoją drogą mnie zachwycił całkowicie. Ja się po prostu nie mogłam oderwać od tej powieści i cieszę się, że to właśnie od tego tytułu zaczęłam przygodę z twórczością Elif Shafak.
.
"Bękart ze Stambułu" to tak naprawdę poruszająca i skłaniająca do myślenia opowieść, o sile kobiet, ich walce w codziennym życiu i niezwykłej odwadze. Mnie te historie całkowicie urzekły, a tętniący życiem orientalny w tle Stambuł, dodał całości przepiękny obraz.

Czy recenzja była pomocna?