Baronówna / Michał Wójcik | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

Baronówna (twarda)

Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie

książka

 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 320
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Baronówna, Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie - opis produktu:

Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo. Prowadzi własną wojnę.

Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo.

Po wojnie Wanda nie przestaje uwodzić. Teczka z jej nazwiskiem trafia na biurko oficera UB. Kilkadziesiąt lat później śladem tajemniczej agentki rusza dziennikarz i historyk. Odkryje fakty, których nikt wcześniej nie połączył.

Jaką rolę miała do odegrania najgroźniejsza polska agentka? Kim byli jej kochankowie? Dlaczego jej imię wymazano z kart historii?
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
45,89 zł
Dodruk - listopad 2019
 • -43%
Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta

miękka
22,74 zł 39.90
 • -33%
 • -35%
Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Marta Szarejko

miękka
25,90 zł 39.85

Zobacz również

 • -36%
Jak głosić Dobrą Nowinę dzisiaj?

Jacek Op Salij

twarda
12,74 zł 19.90
 • -34%
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Igor Kostin

twarda
39,41 zł 59.70
 • -35%
Sodoma Hipokryzja i władza w Watykanie

Frederic Martel

miękka
32,38 zł 49.82
 • -37%
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen Hawking

twarda
24,59 zł 39.03
 • RRecenzje
 • Książka
 • Baronówna, Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie
4.6/5 ( 20 ocen )
  5
  16
  4
  1
  3
  2
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Zdzisław Ruszkowski

 • 26-04-2018
 • 10:17

?BARONÓWNA?
?Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo. Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo.?
Kolejna praca Michała Wójcika, autora znaczących książek ?Królestwo za mgłą?, ?Ptaki drapieżne? i wielu innych. Dziennikarskie śledztwo historii wojennych zawirowań młodej i pięknej baronówny. Dużo się mówiło o jej zaangażowaniu w działalność konspiracyjną ale nie wiadomo co w tych przekazach było prawdą a co tylko mitem. Autor próbuje zmierzyć się z relacjami opisującymi działalność szpiegowską Wandy Kronenberg. Dociera do dokumentów, często zawierających sprzeczne zapisy. Żyjący świadkowie też mają różne wspomnienia tamtych wydarzeń.
Wanda Kronenberg, młoda kobieta uważana była za szpiega przez niektórych nawet na kilku frontach, ginie nie doczekawszy końca wojny. Większość jej działań owiana jest tajemnicą, braku jest dowodów, sporo jest domysłów niż jednoznacznych ustaleń. Jej działalność szpiegowska, życie prywatne a nawet data oraz miejsce śmierci mają kilka sprzecznych wersji. Uważana za zdrajczynię, zamordowana przez likwidatorów szpiegów wojennych nigdy nie doczekała się rehabilitacji. Jedynie jej ojciec wierzył do końca, że padła ofiarą katastrofalnej pomyłki.
Dobrze napisana książka, wciągająca, interesująco przedstawione zdarzenia dotyczące opisywanej historii. Dla czytelników interesujących się tematyką II wojny światowej będzie to ciekawa lektura.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

barbadoks

 • 23-04-2018
 • 11:32

?Kobieta zagadka?
?Baronówna Na tropie Wandy Kronenberg ? najgroźniejszej polskiej agentki? Michała Wójcika to kolejna książka opowiadająca o czasach wojny. Wanda Kronenberg jest córką barona Leopolda Jana Kronenberg, arystokraty żydowskiego pochodzenia. W wieku 17 lat doświadcza co to wojna. By ocalić siebie i swoją rodzinę wchodzi do labiryntu z którego jest tylko jedna droga wyjścia. Zostaje najbardziej znaną agentką na usługach-jak jej się to udaje? Jest powiązana zarówno z AK, jak i z Abwehrą, Gestapo, NKWD oraz z wywiadem brytyjskim. Dzięki swojej inteligencji i nietuzinkowej urodzie manipulowała mężczyznami wciągając ich tym samym do swojej gry. Trudno uwierzyć, że jedna osoba mogła tyle zdziałać, w jaki sposób tego się niestety nie dowiemy. W mojej biblioteczce to druga propozycja tego autora, z którą mam możliwość się zapoznać. I w tym przypadku mnie nie zawiódł. Książka przykuła moją uwagę od samego początku, choć nie ukrywam, że musiałam czytać ją w skupieniu. Zawiera mnóstwo ciekawych historii o których nie miałam wcześniej pojęcia. Bardzo ciekawy reportaż, napisana w sposób rzetelny, łatwy do zrozumienia. Autor postawił sobie bardzo wysoka poprzeczkę, składając obraz naszej bohaterki niczym rozsypane puzzle. Zdecydowanie polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

JoAnna

 • 15-04-2018
 • 22:01

O tej postaci chyba niewiele dotąd się mówiło. Kobiecie, która w czasie powstania warszawskiego pojawiała się z pejczem, w stroju niczym Catwoman ze współczesnych filmów. Młodej, urodziwej baronównie, która współpracowała równocześnie z NKWD, Gestapo i AK. Przebiegła, zachwycająca, intrygująca i uwodzicielska, prowadząca własną wojnę. Jej historię odkrywa w reporterski sposób Michał Wójcik, wciągając czytelnika w swoje poszukiwania prawdy o najgroźniejszej polskiej agentce.
Pozycja nie tylko dla pasjonatów historii!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Spadło mi z regała

 • 13-04-2018
 • 08:54

Fascynować, budzić strach, manipulować, grać, pojawiać się i znikać, być tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje i być (z) tym, kto te decyzje podejmuje. Kusić, nęcić, wabić, mamić. Być piękną, pożądaną, eteryczną, sensualną. Ile kobiet marzy o tym, żeby być niczym kameleon? Jak powiew zmysłowych perfum, za którymi mężczyźni podążają po to, by zgubić ich ulotną nutę?? Ile spośród nas chciałoby działać jak najlepszy afrodyzjak? Czy to wszystko daje władzę? Kobieta-szpieg, tajemnicza agentka, femme fatale. To brzmi tak enigmatycznie, elektryzująco, nawet romantycznie! Czy chciałabym taka być?

Wokół tych pytań krążyły moje myśli przez kilka dni. Wszystkiemu winna ?Baronówna? Michała Wójcika. Przeżyłam coś niesamowitego ? od pierwszych stron poczułam jakąś niezwykłą więź z tytułową bohaterką, Wandą Kronenberg. Do dzisiaj nie potrafię odgadnąć, czemu tak bardzo zawładnęła moim umysłem, ale chyba wszystko ze mną w porządku, bowiem nie jestem jedyna. W każdym rozdziale czuć, że autor miał tę samą zagwozdkę ? wszedł w tę historię jak nóż w rozpuszczające się masło, bez opamiętania goniąc za Wandą i próbując odtworzyć wydarzenia z pięciu lat jej działalności jako agentki, a także zrozumieć, co nią kierowało i jakim cudem udało jej się przeżyć tak długo.

Zapytacie: co z tą Wandą? Przychodzi na świat w jednej z najbogatszych rodzin przedwojennej Polski. Jej ojciec, baron Leopold Jan Kronenberg, jest arystokratą żydowskiego pochodzenia. Gdy wybucha wojna, dziewczyna (wszak ma dopiero 17 lat!) próbuje ocalić siebie i swoją rodzinę, stając się ważną częścią machinerii zwanej wywiadem. Czyni to w sposób nadzwyczajny ? zostaje najbardziej znaną agentką na usługach? no właśnie. Nie wiadomo, dla kogo tak naprawdę Wanda pracuje, bowiem wiąże się ją zarówno z AK, jak i z Abwehrą, Gestapo, NKWD oraz z wywiadem brytyjskim. Sprytnie, z gracją prawdziwej arystokratki pnie się po szczeblach, zabijając zarówno Polaków działających w konspiracji, jak i Niemców. Po czyjej stronie stała Wanda Kronenberg? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Michał Wójcik.

To, czym dziennikarz wyróżnił swoją książkę to fakt, że nie stworzył tylko reportażu. Pozwolił poznać tajniki swoich poszukiwań, pokazał ogrom pracy, który wykonał, by odtworzyć historię Wandy. Sprawił, że Kronenberżanka stała się bohaterką thrillera szpiegowskiego, filmu historycznego i romansu w jednym. Jego emocjonalne zaangażowanie w dociekanie prawdy o baronównie, chwile zwątpienia w sens swoich działań i upór, którym musi cechować się dziennikarz, pozwoliły mu stworzyć nie tylko opowieść o ciekawej kobiecie. Wójcik pokazał nam okupacyjną Warszawę pełną tajnych agentów, szpiegów i donosicieli. Pięknie opowiedział nam o działających wówczas antykwariatach, galeriach sztuki oraz restauracjach.

Wokół życia i śmierci Wandy Kronenberg narosło wiele znaków zapytania. Jak zginęła? Z czyich rąk? Jaki był prawdziwy powód jej śmierci? Czy wydano na nią wyrok czy była to przypadkowa akcja? Dziennikarz przytacza kilka relacji, które wykluczają się wzajemnie i nie dają nam jasnej odpowiedzi. Może w tym tkwi szkopuł, może ta tajemnica jest tak pociągająca, że rozjuszona wyobraźnia napędza się pomimo dotarcia do ostatniej strony? Może dlatego ciągle myślę o Wandzie Kronenberg, o jej zbolałym ojcu, który za punkt honoru prawdziwego arystokraty postawił sobie oczyszczenie córki z zarzutów kolaboracji? Do niesamowitej historii baronówny Wójcik dołożył jeden ważny rozdział ? o jej ojcu, który jako jedyny przeżył wojnę. O jego bólu i braku zgody na nazywanie jego córki najgorszymi z możliwych obelg.

Nie ukrywam, że podczas lektury może nieco przeszkadzać lawina nazwisk i pseudonimów, dlatego trzeba czytać tę książkę ostrożnie, z należytą uwagą i atencją. Zostanie nam to wynagrodzone. Uważam, że losy Wandy Kronenberg powinny zostać przeniesione na wielki ekran. Właściwie jestem pewna, że prędzej czy później tak właśnie się stanie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Blog Domowa Księgarnia

 • 11-04-2018
 • 13:09

Historia życia Wandy Kronenberg to materiał na doskonały scenariusz filmowy.

Dziś, jest postacią właściwie zapomnianą. Jest figurą niejednoznaczną, osobą, która przebierała pozy, miała wiele twarzy, a tożsamość zmieniała niczym rękawiczki.

Baronówna to doskonale napisany reportaż, który przykuwa uwagę czytelnika od początku, aż do samego końca. Autor starał się możliwie jak najdokładniej odtworzyć losy Wandy Kronenberg. Cieszę się, że wzbogacił swoją książkę o fragmenty poświęcone ludziom związanym z Wandą mniej lub bardziej bezpośrednio. Dzięki temu czytelnik może poznać lepiej sytuację w jakiej znalazła się nie tylko ?Baronówna?.

Autor nie tylko wciąga czytelnika w szpiegowską grę swojej bohaterki, ale też pokazuje jak powstaje rzetelny, pełnowymiarowy reportaż, który jest owocem ciężkiej reporterskiej roboty w najlepszym wydaniu.

więcej na domowaksiegarnia.blogspot.com

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Zdzisław

 • 1-04-2018
 • 20:26

W okupowanej Warszawie w czasie II wojny światowej wytworzył się swoisty bałagan, w którym jak w mętnej wodzie szaleli szpiedzy obserwując się wzajemnie. I nagle w tym chaosie zaistniała Wanda Kronenberg ?Baronówna? wywodząca się z arystokratycznej, kosmopolitycznej rodziny. Postrzegam ją jako niebezpieczną agentkę, która raczej nie była Czarnym Koniem wywiadów. Autor książki postanowił podążyć jej tropem, co mu się bardzo dobrze udało. Gorąco polecam tę opowieść mistrzowsko wzbogaconą kilkoma fragmentami fabularyzowanymi.

Czy recenzja była pomocna?