Balladyna / Juliusz Słowacki | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Balladyna

Lektura z opracowaniem

książka

 • Wydawnictwo Greg
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 176
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Balladyna, Lektura z opracowaniem - opis produktu:

Dwie bohaterki: anioł i zbrodniarka; dwa uczucia: miłość i nienawiść; dwie postawy: oddanie i żądza władzy. W zaciszu wiejskiej chatki żyją dwie śliczne dziewczyny i ich matka. Nic nie zwiastuje mającej nadejść tragedii. Wróżka Goplana, która pragnie tylko spełnić swoją miłość do Grabca, nie ma jeszcze pojęcia, jak bardzo zaszkodzi mieszkańcom okolicy. Malinowy turniej rozpoczyna pasmo zbrodni, którymi tytułowa bohaterka dramatu unicestwi samą siebie. Wydanie z opracowaniem zawiera: notatki na marginesie; cytaty, które warto znać; streszczenie.

inne wydania :

Balladyna (twarda)

Juliusz Słowacki

twarda
14,60 zł
Balladyna

Juliusz Słowacki

14,49 zł
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Juliusz Słowacki - przeczytaj też

Balladyna

Juliusz Słowacki

twarda
15,74 zł
Balladyna

Juliusz Słowacki

miękka
8,69 zł
Balladyna

Juliusz Słowacki

twarda
17,76 zł
Balladyna

Juliusz Słowacki

miękka
10,28 zł
Balladyna Ilustrowana klasyka

Juliusz Słowacki

twarda
14,60 zł
Balladyna Lektura z opracowaniem

Juliusz Słowacki

miękka
14,86 zł
Dzieła wybrane

Juliusz Słowacki

twarda
129,62 zł
 • -40%
Ułamki

Juliusz Słowacki

twarda
23,89 zł 39.81

Zobacz również

 • -38%
Chłopcy z placu broni

Ferenc Molnar

miękka
13,67 zł 22.05
 • -39%
Trzy kroki od siebie (okładka filmowa)

Rachael Lippincott

miękka
21,24 zł 34.82
 • -46%
Przypadki Robinsona Crusoe

Daniel Defoe

miękka
11,58 zł 21.45
 • -50%
Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska

miękka
13,13 zł 26.24
 • -51%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz

twarda
4,79 zł 9.78
 • -51%
Mądre bajki

Agnieszka Antosiewicz

miękka
3,73 zł 7.61
 • RRecenzje
 • Książka
 • Balladyna, Lektura z opracowaniem
4.6/5 ( 50 ocen )
  5
  42
  4
  3
  3
  2
  2
  1
  1
  2
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Przemo

Przemes155(at)wp.pl
 • 4-08-2008
 • 13:05

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Akcja toczy się koło jeziora Gopło. Głównymi bohaterami dramatu są wdowa, jej córki Balladyna i Alina, królowa jeziora Goplana, Skierka, Chochlik, Filon, ukochany Balladyny chłop Grabiec, książe Kirkor, fon Kostryn
i Popiel III - pustelnik.
Królowa jeziora, Goplana zakoc[...]e się w Grabcu, który jest z kolei ukochanym Balladyny, córki wdowy. Goplana jest załamana tym, że Grabiec nieodw[...]mnia jej uczuć. Postanawia zrobić wszystko żeby byli razem. Każe swoim sługom, Chochlikowi i Skierce śledzić Grabca i tak pokierować wozem księcia Kirkora aby dotarł do chaty wdowy i jej córek, Balladyny i Aliny. Gdy Kirkor trafia o ich domu od razu zakoc[...]e się w obu jej córkach. Wdowa wymyśla więc, że ta, która przyniesie więcej malin zostanie jego żoną. Obie córki idą rano do lasu po maliny. W czasie zbierania, Balladyna zabija swoją siostrę, zabiera maliny i zostawia ją martwą w lesie. Sama natomiast wraca do chaty i mówi, że Alina uciekła z jakimś przybłędą. Przez to kłamstwo ma na czole czerwoną plamę, która nie chce się zmyć.
Książe Kirkor poślubia Balladyną i zabiera je, razem z matką do zamku. Jednak za kilka dni wyjeżdża i zostawia żonę w zamku. Okazuje się, że Balladyna jest niewdzięczną córką, ponieważ wyrzuca swoją matkę z zamku, a ta staje się bezdomną. Potem zabija pustelnika, Popiela III. Kiedy wraca jej mąż, książę Kirkor, Balladyna atakuje go, zabija i obejmuje tron. Następnie wprowadza własne rządy. Pewnego dnia jednak przychodzi do niej pewien człowiek, Filon. Balladyna nie wie kim on jest, opowiada mu historie o dwóch córkach i wielu zabójstwach, pokazuje mu nawet dowody tych zbrodni. Następnie zjawia się jej matka, teraz ślepa, również opowiada jej historię podobna do Filona. Pod naporem kanclerza królowa Balladyna wydaje wyrok „śmierć za śmierć”, i w tym momencie uderza w nią piorun.
Dramat kończy się sprawiedliwym wyrokiem. Zło zostało ukarane, ale szkoda, że tak późno. Przez okropną i fałszywą Balladynę zginało tylu niewinnych ludzi.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

n.rudowski

 • 12-08-2010
 • 14:15

Akcja toczy się koło jeziora Gopło. Głównymi bohaterami dramatu są wdowa, jej córki Balladyna i Alina, królowa jeziora Goplana, Skierka, Chochlik, Filon, ukochany Balladyny chłop Grabiec, książe Kirkor, fon Kostryni Popiel III - pustelnik.Królowa jeziora, Goplana zakoc[...]e się w Grabcu, który jest z kolei ukochanym Balladyny, córki wdowy. Goplana jest załamana tym, że Grabiec nieodwzajemnia jej uczuć. Postanawia zrobić wszystko żeby byli razem. Każe swoim sługom, Chochlikowi i Skierce śledzić Grabca i tak pokierować wozem księcia Kirkora aby dotarł do chaty wdowy i jej córek, Balladyny i Aliny. Gdy Kirkor trafia o ich domu od razu zakoc[...]e się w obu jej córkach. Wdowa wymyśla więc, że ta, która przyniesie więcej malin zostanie jego żoną. Obie córki idą rano do lasu po maliny. W czasie zbierania, Balladyna zabija swoją siostrę, zabiera maliny i zostawia ją martwą w lesie. Sama natomiast wraca do chaty i mówi, że Alina uciekła z jakimś przybłędą. Przez to kłamstwo ma na czole czerwoną plamę, która nie chce się zmyć. Książe Kirkor poślubia Balladyną i zabiera je, razem z matką do zamku. Jednak za kilka dni wyjeżdża i zostawia żonę w zamku. Okazuje się, że Balladyna jest niewdzięczną córką, ponieważ wyrzuca swoją matkę z zamku, a ta staje się bezdomną. Potem zabija pustelnika, Popiela III. Kiedy wraca jej mąż, książę Kirkor, Balladyna atakuje go, zabija i obejmuje tron. Następnie wprowadza własne rządy. Pewnego dnia jednak przychodzi do niej pewien człowiek, Filon. Balladyna nie wie kim on jest, opowiada mu historie o dwóch córkach i wielu zabójstwach, pokazuje mu nawet dowody tych zbrodni. Następnie zjawia się jej matka, teraz ślepa, również opowiada jej historię podobna do Filona. Pod naporem kanclerza królowa Balladyna wydaje wyrok śmierć za śmierć, i w tym momencie uderza w nią piorun. Dramat kończy się sprawiedliwym wyrokiem. Zło zostało ukarane, ale szkoda, że tak późno. Przez okropną i fałszywą Balladynę zginało tylu niewinnych ludzi.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Sowa

adasowa(at)gmail.com
 • 23-09-2007
 • 10:05

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Hrabia Kirkor poszukuje wybranki swego serca. Radzi się Pustelnika, który tak naprawde jest wygnanym królem, Popielem III, przez swojego okrutnego brata Popiela IV. Według Pustelnika jego żona musi pochodzic z ubogiej rodziny. W otchłani lasu, królowa Goplana zamienia prostego chłopa,Grabca którego darzy uczuciem w wierzbę. Kirkor trafia do ubogiej chaty , gdzie spotyka Matkę i jej dwie córki- Balladynę i Alinę. Skierka, który jest służacym Goplany, na jej polecenie za pomoca magi sprawia, że Kirkor zakoc[...]e się w Balladynie. Myli się jednak, a to sprawia, że zakoc[...]e się w obu siostrach. Skierka podpowiada jednak wdowie, aby wysłała obie córki na maliny. Ta która pierwsza wróci do domu z uzbieranym garnkiem, zostanie żoną Hrabiego. W lesie Balladyna widząc, że Alina ma już pełny garnek malin , zabija ją. Wraca do domu i zostaje żoną Kirkora, jednak na jej czole znajduje się niezmywalna plama krwi, ktorą zakrywa czarną wstążką. Kirkor wyrusza na wyprawę, podczas której pragnie strącic z tronu obecnego króla , Popiela IV. Balladyna zostaje kochanką Kostryna i wspólnie zabijają posłańca od Kirkora. Udaje się też do pustelnika, który ma pozbyc się jej plamy na czole. Ten jednak odkrywa jej podłą tajemnicę. Przerażona ucieka. Kirkor dowiaduje się, że Pustelnika powieszono. Wyrusza wię cz odsieczą,ale ginie z rąk Kostryna i Balladyny. Ona natomiast dzieli się władzą z Kostrynem i daje mu swą rękę. Dzieląc się z nim zatrutym chlebem, uśmierca go. Balladyna zostaje królową i wykonuje sądy. Podczas nich uderza ją piorun i ginie.
Tragizm "Balladyny" ukazany jest w rządzy władzy jaką posiada główna bohaterka. Zdolna jest do zabicia własnej siostry, aby zdobyc serce Kirkora. Znajdujemyrównież kontrast między Aliną i Balladyną. Alinie obojętne jest to czy zostnie żoną Hrabiego, jednak go kocha, natomiast dla Balladyny liczy się tylko rządza władzy. "Balladyna" posiada również elementy baśniowe, jak Goplany czy jej maleńcy posłańcy, a także czary. Polecam Balladynę, ponieważ ukazuje ona nie tylko kontrasty, ale i baśniowy świat w który z łatwością smożemy się przenieśc.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Strażnicy Ga`hoole Tom 4: Oblężenie

Kathryn Lasky

miękka
22,63 zł 34.82
 • -30%
Królowa marionetek

Mateusz Stypułkowski

20,94 zł 29.91
 • -40%
Zmiana świateł

Marcin Popielarski

17,94 zł 29.91
 • -34%
Cienie zdrady Herezja horusa

PRACA ZBIOROWA

miękka
31,68 zł 48.00
 • -35%
Miasteczko Midnight

Charlaine Harris

twarda
22,74 zł 35.00
Zapowiedź - 24.11.2019
 • -35%
Totalna magia

Alice Hoffman

miękka
25,28 zł 38.89
Zapowiedź - 29.1.2020

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 44.90 zł
  26.04 zł

  Już przeszłość zamknięta W grobach... Ja sama panią tajemnicy. Juliusz Słowacki, `Balladyna`, Akt V, Scena IV Balladyna ma wiele oblicz. Raz odcina głowę, bo taki ma kaprys; innym razem potrafi zabić po cichu, a winę zrzucić na kogoś innego. Jest pełna nienawiści i nie przebiera w środkach...

 • 15.74 zł

  Tragedia Juliusza Słowackiego napisana w 1834 roku, a wydana w Paryżu w 1893 roku. Jest to opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, o zbrodni i o karze za nią.

 • 8.69 zł

  Tragedia Juliusza Słowackiego napisana w 1834 roku, a wydana w Paryżu w 1893 roku. Jest to opowieść o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, o zbrodni i o karze za nią.

 • 17.76 zł

  `Balladyna` powstała w połowie lat 30. XIX w. z inspiracji `Makbetem` i `Snem nocy letniej`. Słowacki motyw zbrodni przeplótł wątkiem świata nadprzyrodzonego, a akcję umieścił w czasach prasłowiańskich. Marzyło mu się, że po 100 latach: chłop w cichym gdzieś domku pod Krakowem [...] czyta Balladynę...

 • 10.28 zł

  Balladyna w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna. Przedstawiamy ponadczasowy dramat...

 • 20.95 zł

  "Balladyna" w serii "Kolorowa klasyka" to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna....