SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Bałkańskie upiory

Podróż przez historię

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2015
z serii Sulina - Czarne
Oprawa miękka
Liczba stron 464

Opis produktu:

  Po raz pierwszy oczy całego świata zwróciły się na Bałkany w 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zastrzelił w Sarajewie habsburskiego następcę tronu. Po raz drugi - gdy na półwyspie rozgorzała krwawa, bratobójcza wojna. Europa patrzyła wtedy na Bałkany z przerażeniem i niedowierzaniem, bo zignorowała ostrzeżenie. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze, a Jugosławii grozi rozpad, został zlekceważony. Przez wydawców, którzy nie chcieli opublikować Bałkańskich upiorów w obawie, że temat nie przyciągnie czytelników, i przez polityków, którzy nie dostrzegali zagrożenia.
  Podobno lektura książki Kaplana odwiodła Billa Clintona od planu interwencji w ogarniętej wojną Bośni. Autor zastrzega jednak, że `Bałkańskie upiory` nie jest analizą politologiczną a jedynie subiektywnym spojrzeniem na bałkańską rzeczywistość. Obraz, który przedstawia Kaplan, nie napawa optymizmem.
  W tym pasjonującym połączeniu reportażu i eseju historycznego autor dociera do źródeł narodowych resentymentów. Pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć...

 `Książka Roberta D. Kaplana nie tylko pomaga zrozumieć źródła konfliktów na Bałkanach, a zwłaszcza w byłej Jugosławii, ale w znakomity sposób ukazuje tło tych konfliktów i zaskakujące często motywy działań polityków i zwykłych ludzi. Po lekturze tej książki rozumiemy nie tylko więcej, ale także inaczej, bardziej w kategoriach konkretu niż politologicznego banału.`
  prof. dr hab. Marcin Król

Robert D. Kaplan - autor czternastu książek politologicznych i podróżniczych, m.in. `Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji`, `Bałkańskie upiory. Podróż przez historię` oraz `Polityka wojowników. Dlaczego przywództwo potrzebuje pogańskich wartości`. Od ponad dwudziestu pięciu lat jest korespondentem zagranicznym magazynu The Atlantic. W 2011 roku dwumiesięcznik Foreign Policy zaliczył go do grona stu najważniejszych światowych intelektualistów. W 2012 roku Kaplan został głównym analitykiem geopolitycznym agencji Stratfor.
W latach 2009-2011 był członkiem komisji ds. obrony w gabinecie sekretarza obrony Roberta Gatesa. Od 2008 roku pracuje dla Center for a New American Security w Waszyngtonie. W latach 2006-2008 roku wykładał gościnnie w Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis.

Przekład z angielskiego Janusz Ruszkowski;
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska

Więcej książek z serii Sulina
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2015
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 464
ISBN: 978-83-8049-094-9
Wprowadzono: 09.06.2015

RECENZJE - książki - Bałkańskie upiory, Podróż przez historię - Robert D. Kaplan

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 22 ocen )
  • 5
    18
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2408

brak oceny 2-08-2018 18:47

Uczciwie muszę przyznać, że poległam. Zrobiłam dwa podejścia i żadne nie zakończyło się sukcesem, czyli doczytaniem książki do ostatniej strony. Wyjątkowo nudna mi się zdała. Suche informacje, język mało porywający, a tak liczyłam na wspaniałą lekturę. Zwłaszcza, że temat ciekawy. Nie pozostaje mi nic innego niż życzyć wam lepszych osiągnięć. Przecież są tacy, którzy się tym reportażem zachwycili. A ja? Może następnym razem.

Czy recenzja była pomocna?