Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Atlas Tolkienowski (twarda)

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Bogato ilustrowany Atlas Tolkienowski to niezbędne kompendium wiedzy miłośnika Tolkiena.

W książce Davida Daya znajdziemy tablice chronologiczne, zestawiające najważniejsze wydarzenia z historii Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów czy rozmaitych królestw oraz wojen, barwne mapy ukazujące poszczególne etapy tworzenia Ardy, tablice genealogiczne ras, a także wizualizacje flory Tolkienowskiego świata. Poszczególne wydarzenia, postacie i miejsca są opisane w zwięzłych notkach, ozdobionych ilustracjami licznych autorów, znanych z wcześniejszej publikacji Davida Daya, Bestiariusza Tolkienowskiego. Przewodnik jest podzielony na osiem rozdziałów, traktujących o stworzeniu Ardy, o Nieśmiertelnych Krajach, o Śródziemiu, o królestwach Beleriandu w Pierwszej Erze, o imperium Númenoru w Drugiej Erze, o królestwach Dúnedainów w Trzeciej Erze, o wyprawie do Samotnej Góry i o wyprawie z Jedynym Pierścieniem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 08.12.2017

RECENZJE - książki - Atlas Tolkienowski

4.4/5 ( 21 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

Bartek

ilość recenzji:1

brak oceny 1-04-2019 19:47

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Fenomenalny atlas, wspaniale odwzorowany , Autor obrazów włożył w swoją pracę dużo serca i zaangażowania przez wszystkie szczegóły jakie ziścił w swoim umyśle i przelał je na swoje płótno . Książka sama w sobie jest idealnym smaczkiem dla każdego fana tolkienowskiego świata bez wątpienia możemy zagłębić się jeszcze bardziej w tą niesamowitą kreację i odkrywać wszystko na nowo razem z powstaniem całego uniwersum poprzez genialnie dopieszczone opisy postaci i bohaterów. Jestem zadowolony że takowe dzieło może gościć moją rozmaitą półkę pośród reszty kolekcji Lotrowych żniw które z wdziękiem stoją bacznie i obserwują swojego prawowitego nabywce z bezpiecznej odległości. Podsumowując jeśli ten świat po pierwszym spotkaniu zaintrygował cię tak samo jak mnie oraz porwał wyobraźnią po górach mglistych przez morię aż do Mordoru to z pewnością ten tytuł wpadnie ci w oko i nie oderwiesz się od niego przez kolejne tygodnie a może nawet i dłużej bowiem z taką gamą ilustracji barw i historii możesz powracać wiele razy i za każdym razem odkrywać coś nowego i tajemniczo zaskakującego jak na dobrego Tolkiena przystało . Solidnie i magicznie poleca przydrożny Druid z hałdowego Śląska :)

Kosz z Książkami

ilość recenzji:301

brak oceny 4-02-2018 13:50

Sięgając po wszelkiego rodzaju atlasy i kompendia wiedzy na temat fikcyjnych światów istnieje spore ryzyko iż są to pozycje od fanów, dla fanów, od których większość czytelników odbije się, przytłoczona nagromadzeniem wiedzy, szczegółów i faktów, których mogą najzwyczajniej nie kojarzyć, po chociażby jednorazowej lekturze książek, których one dotyczą. W przypadku Atlasu Tolkienowskiego jest zgoła inaczej. Książka dedykowana jest dla osób, które chcą zagłębić się w stworzony przez Tolkiena świat, jednocześnie nie wymagając od nich nawet lektury Hobbita czy Władcy Pierścieni. Równie dobrze lekturę Atlasu można zacząć po obejrzeniu filmów powstałych na podstawie wspomnianych wyżej tytułów. Nie oznacza to też, że Ci którzy mają nieco szerszą wiedzę na temat świata Śródziemia i nie tylko, nie znajdą tu nic dla siebie. Książka ma także służyć za pomoc dla wszystkich tych, którzy poczują się zagubieni w trakcie lektury Silmarillionu.

Atlas Tolkienowski dzieli się na sześć rozdziałów, które prowadzą czytelnika przez kolejne ery stworzonego przez Tolkiena świata ? od początków jego powstania, aż po odejście powierników pierścieni, kończące trylogię Władca Pierścieni. Jak wspomniałam na wstępie, książka skupia się na ujęciu geograficznych i chronologicznych zmian jakie zachodziły pomiędzy poszczególnymi książkami Tolkiena. Bogactwo stworzonego przez autora świata nie jednego potrafi przyprawić o zawrót głowy, więc w razie zagubienia, lektura Atlasu powinna pomóc odnaleźć się każdemu. Sięgając po Atlas należy mieć na uwadze, iż nie stanowi on streszczenia książek Tolkiena, lecz zbiór ciekawostek na temat miejsc, w których rozgrywa się ich akcja. Zapoznania się z Atlasem nie zepsuje więc nikomu lektury, czy to Hobbita, Władcy Pierścieni, czy Silmarillionu. Za to pozwoli odnaleźć się i lepiej zrozumieć zmiany jakie zachodziły na przestrzeni wieków w tym fantastycznym świecie.

Atlas Tolkienowski oferuje też coś, co powinno zainteresować nawet tych, którzy nie potrzebują żadnych przewodników po świecie Tolkiena ? zbiór ponad osiemdziesięciu ilustracji autorstwa najbardziej utalentowanych ilustratorów ostatniego czterdziestolecia. Wcześniej ilustracje te zdobiły inne książki poświęcone twórczości Tolkiena, a teraz zostały zebrane w jednym miejscu. Dodatkowo wewnątrz książki umieszczone zostały liczne mapy, tablice chronologiczne i genealogiczne, które dodatkowo pozwalają czytelnikowi na wizualizacje opisywanych miejsc i wydarzeń. Trzeba przyznać, że zbiór ten robi ogromne wrażenie. W dodatku wszystko to ? treść i ilustracje ? doczekały się pięknego wydania w twardej oprawie, z obwolutą. Taką książkę aż miło postawić na półkę.

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na zakup Atlasu Tolkienowskiego ze względu na zawartą w nim wiedzę, czy też dla zebranych w nim ilustracji, będzie to dobry zakup. Książka cieszy oko i z pewnością wzbogaci ona biblioteczkę nie jednego czytelnika.

Książki Moni

ilość recenzji:597

brak oceny 9-01-2018 10:26

Atlas Tolkienowski to prawdziwa gratka dla fanów
J. R. R. Tolkiena. Fascynacja dziełami autora rośnie i inspiruję pisarzy, artystów i filmowców. Napisane z wielkim rozmachem powieści, chwilami potrafią przytłoczyć swoim ogromem i w takich przypadkach atlas będzie idealnym uzupełnieniem.

Książka z całą pewnością nie jest streszczeniem, ale przewodnikiem po rozległym Śródziemiu i Nieśmiertelnych Krajach. Atlas podzielony jest na osiem rozdziałów i tekstu nie ma za wiele, jednak autor w prosty i zrozumiały sposób opowiada o bohaterach i ich przygodach, a przy tym nie zdradza za wiele. Tolkien stworzył przeogromny świat, który skrywa wiele tajemnic, a David Day ułatwia odnalezienie się w tym gąszczu bohaterów, ras i miejsc. Duży plus za kolorowe mapy, bo dzięki nim z łatwością umiejscowiłam niektóre wydarzenia, które do tej pory były dla mnie niejasne. Wykresy z podziałem ras i flory to kolejny strzał w dziesiątkę! Proste i czytelne, a jak wiele ułatwiają. Atlas jest dla mnie wartościowym dodatkiem, nie tylko ze względu na treść.

?Atlas Tolkienowski? to piękny album i jest to najlepiej wydana książka w mojej biblioteczce! Strony, na których jest tekst, są lekko żółte i przypominają stary papier. Okładka twarda i choć obwoluta nie skradła mojego serca, to skrywa piękną, zieloną i elegancką oprawę. Ilustracje to prawdziwy majstersztyk. W jednym miejscu zebrano dzieła najbardziej utalentowanych ilustratorów literatury fantastycznej z ostatnich czterdziestu lat. Jest na czym oko zawieść. Piękne, barwne i szczegółowe obrazy zachwycały mnie od pierwszej strony. Ilustracje Melvina Granta i Sama Hadleya są moimi ulubionymi, po prostu robią wielkie wrażenie i chce się tylko powiedzieć ? WOW! Szkoda, że dzieła nie są podpisane i trzeba szukać autorów na końcu atlasu.


?Atlas Tolkienowski? mogę polecić czytelnikom, którzy pragną zgłębić Śródziemie i szukają przewodnikach po tych bezkresnych ziemiach. 8/10

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 28-12-2017 13:13

Śródziemie, stworzone przez J.R.R. Tolkiena, posiada niezwykłą i skomplikowaną historię, ze złożoną kosmologią, z mnóstwem miejsc, imion i wydarzeń. Z pewnością nie każdy czytelnik od razu będzie w stanie w pełni zrozumieć tak ogromne i złożone uniwersum. Dlatego z pomocą przychodzi Atlas Tolkienowski. Powstał on jako geograficzny i chronologiczny poradnik dla czytelników Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarilionu, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Śródziemiu i miejscach, w których toczy się akcja tych powieści. Książka zawiera liczne mapy, tablice chronologiczne i genealogiczne, jak również ponad osiemdziesiąt stron kolorowych i barwnych ilustracji, przedstawiających wiele pięknych krajobrazów, bitew i postaci.

Atlas Tolkienowski bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ David Day podszedł do tematu bardzo rzetelnie i wnikliwie. Autor rozpoczyna swoją książkę od stworzenia Ardy, po przedstawienie Śródziemia na przestrzeni czterech er, a kończąc na odejściu Powierników Pierścienia. Dzięki temu osoby, które do tej pory znały tylko Hobbita i Władcę Pierścieni - z filmów, bądź książek, będą miały niepowtarzalną okazję przeczytać jak na przestrzeni lat zmieniało się Śródziemie, jaka jest jego geneza powstania, czy jakie wydarzenia poprzedzają wyprawę Bilbo Bagginsa. Atlas Tolkienowski nie jest jednak streszczeniem wymienionych książek i próżno tutaj szukać fabuły tych powieści. Co prawda Atlas przedstawia dość dużo wydarzeń z Hobbita, czy Władcy Pierścieni, ale nie ma obaw o spojlery, ponieważ skutki wydarzeń i bitew są przedstawiane tylko wtedy, gdy mają związek z geograficzną ewolucją Ardy. W pozostałych przypadkach przeczytamy wiele ciekawostek, jak i podstawowych informacji dotyczących danego miejsca, postaci, czy wydarzeń, które mają za zadanie lepsze poznania świata, jaki wykreował Tolkien. Książka Davida Daya ma służyć jako swojego rodzaju kompas podczas odkrywania kolejnych aspektów Śródziemia, aniżeli wyczerpująca temat pozycja dotycząca tego uniwersum. Dlatego najwięcej z lektury Atlasu Tolkienowskiego wyniosą osoby, które dopiero poznają magię i urok Śródziemia i nie mają jeszcze takiej wiedzy o tym świecie. Dla pozostałych osób będzie on bardziej ciekawostką, aniżeli kompendium, w którym znajdą nowe informacje. Co nie znaczy, że nie jest to pozycja również dla takich czytelników.

Nie sposób nie napisać kilku słów o wydaniu, które jest po prostu przepiękne! Książka została wydana w twardej oprawie z obwolutą i zawiera kilkadziesiąt kolorowych ilustracji, map oraz tablic chronologicznych. Jest to wydanie na bardzo wysokim poziomie i zadbano o wiele najdrobniejszych detali. Pierwszą rzeczą, o jakiej chciałbym wspomnieć są ilustracje, którymi jestem autentycznie zachwycony. Przede wszystkim czuć w nich ducha czasu i niektóre miejsca oraz postacie zostały przedstawione dość odmiennie niż ja je sobie wyobrażałem, czy jak zostały przedstawione w ekranizacji Władcy Pierścieni i Hobbita. Dzięki temu są one jeszcze bardziej interesujące, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja do poznania jak artyści sprzed wielu lat wyobrażali sobie niektórych bohaterów i miejsca ze Śródziemia. Drugą, niemniej ważną kwestią, są tablice chronologiczne i genealogiczne. Pozwalają lepiej poukładać sobie w głowie kolejność wydarzeń, zorientować się co się działo w międzyczasie innych, ważnych zdarzeń, jak również poznać jak poszczególne ludy zaludniały Śródziemie. Z pewnością przy kolejnej lekturze książek Tolkiena będę zaglądał do Atlasu Tolkienowskiego wielokrotnie, zwłaszcza do wspomnianych tablic.

Atlas Tolkienowski jest niezwykle bogatą i pięknie ilustrowaną książką, którą z pewnością zachwyci się każdy fan Śródziemia. Przedstawia ona historię od Stworzenia Ardy, aż po odejście Powierników Pierścienia, przedstawiając wiele miejsc, wydarzeń i postaci, które odegrały niebagatelną rolę w kształtowaniu Śródziemia. Polecam!

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 27-12-2017 07:20

TOLKIEN JAK MALOWANY

Wprawdzie Tolkien za swojego życia opublikował właściwie tylko dwie powieści (z czego jedną, Władcę Pierścieni, rozbitą na trzy tomy), jednak ten skromny literacki dorobek wystarczył, by stworzyć światowy fenomen i stać się ?ojcem? gatunku fantasy. Obecnie, choć autor nie żyje już od ponad czterech dekad, wciąż pozostaje jego niekwestionowanym mistrzem, inspirując kolejne pokolenia twórców oraz czytelników i ciesząc się niesłabnącą popularnością. Wśród wznowień klasycznych książek Tolkiena i dzieł sygnowanych jego nazwiskiem pojawiła się właśnie także pozycja zatytułowana Atlas Tolkienowski. Czym ona jest, co różni ją od znanego chyba wszystkim miłośnikom prozy angielskiego mistrza Atlasu Śródziemia i co ma do zaoferowania tym, którzy pokochali hobbitów, elfów, krasnoludów i resztę magicznego świata.

Atlas ? to słowo kojarzy nam się dość jednoznacznie. Geograficzny to zbiór map, anatomiczny jest serią grafik obrazujących ciało człowieka wewnątrz i na zewnątrz . Atlas Śródziemia był połączeniem tego pierwszego typu z wizualizacją przebiegu danych bitew na konkretnym terytorium, Atlas Tolkienowski to bardziej przewodnik po miejscach, a co za tym idzie ? także wydarzeniach zawiązanych z nimi, ukazujący, jak na przestrzeni czasu ? od Silmarillionu, przez Hobbita, po Władcę Pierścieni ? zmieniło się Śródziemie i Nieśmiertelne Kraje. A nawet sama Arda. Czymże jednak byłby magiczny świat Tolkiena bez zamieszkujących go bohaterów? Także oni pojawiają się na stronach tej pozycji, ale nie zdradza ona zbyt wiele z treści książek, nadmieniając o co ważniejszych zdarzeniach, jednak bez wnikania w ich szczegóły i bez ukazywania jak potoczyły się losy postaci czy poszczególne wątki. Autorowi przyświecał cel stworzenia chronologicznie przedstawionego kompendium wiedzy o świecie wymyślonym, ale zachęcającego do sięgnięcia po pierwowzór, a nie go zastępującego.

I to trzeba zaliczyć mu na plus. In minus jest tutaj jedna rzecz: prostota. Poszczególne hasła i wydarzenia ukazane zostały dość ogólnikowo, w sposób nieskomplikowany i bardzo lekki. To jednak nie jest w tym przypadku rzeczą istotną ? David Day, któremu zawdzięczamy choćby Bestiariusz Tolkienowski, skupił się na oddaniu w ręce czytelników swoistego uzupełnienia sagi Tolkiena. W jakim sensie? Graficznym.

Bowiem jedna trzecia Atlasu to nic innego jak kolorowe grafiki najróżniejszych artystów. Znane co prawda z jego wcześniejszych dzieł, ale dzieł w większości niewydanych w Polsce. David Day był w końcu autorem, który stworzył pierwsze w pełni ilustrowane encyklopedyczne dzieło o Śródziemiu i przez lata rozwijał ten właśnie kierunek, zamawiając u światowej sławy rysowników specjalizujących się w fantasy kolejne grafiki. Atlas jest zwieńczeniem tego procesu, zbiorem tych prac, różnorodnych co prawda, ale ciekawych. Jest tu sporo prostych rzeczy, czasem wręcz komiksowych czy baśniowych, więcej jednak znajdziecie znakomitych, realistycznych ilustracji, wśród których trafia się niejedna perełka. Wszystko to sprawia, że z kompendium wiedzy niniejsza książka staje się znakomitym dodatkiem do sagi Tolkiena, oferującym rysunki i obrazy, jakich nie znajdziecie w żadnym wydaniu powieści.

Ale na tym nie koniec. Ci spragnieni bardziej encyklopedycznego podejścia znajdą tu omówionych wiele haseł, sporą ilość map, chronologię Śródziemia, drzewa genealogiczne i wiele, wiele innych. I chociaż Atlas jest pozycją nieautoryzowaną, miłośnicy Tolkiena z pewnością będą z niego zadowoleni. Szczególnie że został naprawdę znakomicie wydany, w twardej oprawie i dodatkowej obwolucie (pod którą kryje się druga wersja okładki) i bardzo dobrze prezentuje się na półce.