SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Aptekarka

Saga Rodu Tyszkowskich Tom 2

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Katja jest zielarką. Najlepszą w okolicy, a może i całej Galicji. Rośliny do niej mówią (nie naprawdę, rośliny przecież nie potrafią mówić), dziewczyna ma instynkt medyczny, a od romansów woli zielniki. I to jej przysparza kłopotów, bo w XIX wieku nawet lekarz nie potrafi docenić wiedzy i logiki. Gdy do tego dodać charakterek i cięty język, łatwo sobie wyobrazić, przez co Katja przechodzi na pańskich dworach albo w chałupach chorych, gdzie rządzi szeptucha. Żeby było trudniej, dziewczyna odebrała wyprzedzające epokę feministyczne wychowanie od przybranego ojca, zielarza Batki, który na stronach poradników dla dobrze wychowanych panien zwykł suszyć grzyby. Słowem: Katja często musi w duchu odmawiać modlitwę do patronki cierpliwych, żeby nie trafił ją zwykły, ludzki szlag. A ten trafia ją najczęściej w towarzystwie pewnego zadufanego, złośliwego i przystojnego szlachcica. Jego dowcip jest równie ostry jak jej inteligencja, a jej zadziorny charakter równie twardy co jego wojskowe obycie.

Jaki los czeka biedną dziewczynę w takim świecie?

Aptekarka, pierwszy tom serii, to znakomita powieść historyczno-obyczajowa Magdy Skubisz, autorki nominowanej do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za debiut `LO Story`.

Zastrzeżenie: niektóre postacie występujące w książce nie są fikcyjne i można je spokojnie mylić z historycznymi, a zawarte w książce treści medyczno-zielarskie nie zastępują fachowej porady lekarskiej, choć mogą pomóc.

Opowieść o silnej kobiecie, która jest świadoma swojej wiedzy i mocy. W zielarce Katji skupia się tragedia zdolnych kobiet w czasach, kiedy musiały przepraszać za swoją wiedzę, prosić o pozwolenie na praktykę czy przekonywać mężczyzn, że są równie dobre jak oni. Bardzo polecam.
Ałbena Grabowska - pisarka i lekarka
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Książki na prezent 🎁
Kategoria: dla dzieci,  Dla młodzieży,  Literatura piękna,  Powieść historyczna,  książki dla starszych pań,  książki na jesień,  książki na lato
Wyróżnione: serie wydawnicze,  Gorzka czekolada - Media Rodzina
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 320
ISBN: 9788380089525
Wprowadzono: 26.05.2022

Magda Skubisz - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Aptekarka, Saga Rodu Tyszkowskich Tom 2 - Magda Skubisz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

samotnie.wsrod.ksiazek

ilość recenzji:66

3-08-2022 13:42

Czy lubicie góralskie klimaty? Maja Goclon to góralka z krwi i kości. Choć nie pasująca do nich, na pierwszy rzut oka. Ojciec najchętniej żył by za nią, wybierając jej męża, pracę, rodzinne biznesy... czyli wszystko to, przed czym dziewczyna pragnie zbiec. Czuje się samotna w rodzinie, która nie rozumie tego, że chciała zdobywać wykształcenie. I chociaż chciałaby uciec w siną dal, to jednak zostaje w Nędzówce, zajmując się zapuszczonym pensjonatem "Jagoda". Na przekór ojcu i rodzinie, dziewczyna postanawia, że zrobi wszystko, by pensjonat, który jest wspomnieniem po ukochanej babci, stanął na nogi. Nawet, gdy zupełnie nieproszonym gościem pensjonatu, okazuje się niebezpieczny zabójca z Florydy... Tak, na świeżo, po przeczytaniu tej książki, bardzo ciężko było mi ubrać swoje myśli w sensowne słowa ???????? Więc... Po pierwsze, jestem totalnie zaskoczona tym, gdzie rozgrywa się fabuła tej książki. Góry, Zakopane, lasy pełne drzew, hale pokryte trawą... Całą sobą poczułam klimat góralskich miejscówek, zapewne dzięki licznym, pięknym opisom przyrody, ale i także gwarze, która jest plusem wyróżniającym tą książkę. Po drugie, czuję się zahipnotyzowana relacją głównych bohaterów, a tym bardziej umiejętnością Autorki w połączeniu ze sobą dwóch różnych światów- ognistej, upartej góralki, z dziada pradziada i amerykańskiego szefa mafii, którego charakteryzuje pełen spokój i akceptacja świata, z którego pochodzi. Relacja Mai i Michaela jest niezwykle pobudzająca, szczera i zaprawiona drobnymi, ale pięknymi momentami pełnymi romantyzmu. I szczerze, muszę się przyznać, że pierwszy raz kompletnie nie przeszkadzał mi brak namiętnych i pikantnych scen. W ogóle, nic, a nic, ponieważ miłość, która rozkwitała pomiędzy tą dwójką, jak wiosenny kwiat, napełniła moje serce radością. I po trzecie, bierzcie ją i czytajcie, bo pośród całej gamy książek nie znajdziecie podobnej do niej historii. Górale, mafiozi, rodzinne zawiłości, przyjaźń silniejsza od więzów krwi i ta miłość... To była świetna, naprawdę świetna, lektura. Polecam!??

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

gal*********

ilość recenzji:261

24-06-2022 16:35

?Aptekarka?, to wciągająca powieść historyczno ? obyczajowa, o inteligentnej kobiecie z charakterem i ciętym językiem niczym brzytwa. Katja została wychowana przez przybranego ojca na niezależną i pewną siebie kobietę, nieodpowiednio jak na tamte czasy. Harde zachowanie dziewczyny, jest powodem ciągłego wpadania jej w tarapaty, bo rzadko potrafi powstrzymać się przed komentarzami, zwłaszcza gdy wie, że ma rację. Trudno bowiem nie powiedzieć o jedno słowo za dużo, gdyż cierpliwość nie jest jej mocną stroną. Prawdziwą próbę charakteru Katja przejdzie, gdy będzie zmuszona leczyć pewnego zadufanego w sobie, złośliwego i przystojnego szlachcica, któremu arogancki doktor Roztworowski nie był w stanie pomóc. Szlachcic ów nie mając innego wyjścia, musi korzystać z jej pomocy, chociaż jest mu ona w niesmak i uprzykrza życie Katji jak tylko może. Nie wie jeszcze, że trafił na niezwykle inteligentną przeciwniczkę z zadziornym i twardym charakterem, równie twardym jak jego wojskowe obycie.

Szczypta magii, odrobiona miłości, garść romansu, który zmierza w zupełnie innym kierunku, niż mogłoby się na początku wydawać, spora dawka wiedzy na temat zielarstwa, wszystko doprawione wspaniałym humorem i opisami ówczesnych zwyczajów, na tle historii XIX wieku. Z tych składników Magda Skubisz uwarzyła przepyszną powieść, przedstawiając w niej trudną rolę kobiet w tym okresie. Główna bohaterka jest najlepszą zielarką w okolicy, a może i całej Galicji, ma mało spotykany instynkt medyczny, ale jej niesamowite zdolności przysparzają jej tylko kłopotów. Kobiety w tamtym okresie niezależnie od posiadanej wiedzy mogły z niej korzystać tylko wtedy, gdy mężczyźni im na to pozwalali. Zwłaszcza dotyczyło to lekarzy, dla których niepojęte było, aby niedouczone ich zdaniem wiejskie kobiety mogły leczyć i podważać ich kompetencje. Katja pomimo tego co potrafi, jest traktowana na pańskich dworach jak służąca, a w chałupach także nie jest mile widziana, bo tu rządzi szeptucha. Nie ma znaczenia, że wszystko, co wie, zawdzięcza przybranemu ojcu, uznanemu zielarzowi Batce, który jako jedyny dostrzegł w dziewczynie wrodzony talent do tego, by leczyć ziołami.

Magda Skubisz postarała się, żeby jej powieść wypadła bardzo realistycznie. Użyła nieco archaicznego języka, ale za to bardzo dostosowanego do czasów, w których osadziła fabułę ?Aptekarki?. Do gustu przypadła mi postać głównej bohaterki, silnej, odważnej, pewnej siebie, niebojącej się wyrażać swojego zdania, niezależnie od tego czy to komuś się podoba, czy nie. Wie, że takie jest jej powołanie, i że to, czego nauczył ją Batko, jest potrzebne ludziom. Katja, to dziewczyna niezwykle uparta i dumna, o silnej woli, która potrafi znieść wszelkie upokorzenia i drwiny, sprzeciwić się kiedy trzeba, ale także wie kiedy należy wycofać się i udać, że wie mniej, niż w rzeczywistości, bo upieranie się przy swoim nie doprowadziłoby do niczego dobrego. Postawiony na drodze dziewczyny szlachcic Antoni Tyszkowski, jest postacią wyrazistą i godną zapamiętania. Pomimo że, sprawia wrażenie aroganckiego pana, dającego w kość dziewczynie, to podskórnie wyczuwa się, że tylko stwarza takie pozory, a w rzeczywistości jest on zupełnie innym człowiekiem. Wydaje się, że okoliczności i to, co zaczyna czuć do pyskatej Katji powodują, że przybrał maskę twardego i nieprzyjaznego człowieka.

Magda Skubisz ukończyła kurs zielarski i swoją zdobytą wiedzę wykorzystała w powieści, może dlatego czytając tę historię, odnosi się wrażenie, że obok głównych bohaterów, zioła spełniają również ważną rolę. Wyniosłam z tej książki mnóstwo wiadomości na temat ziół i ich zastosowania, bo bardzo szczegółowo został przedstawiony ich wpływ na zdrowie człowieka. Na uznanie zasługuje także, oparcie fabuły na faktach i prawdziwych bohaterach. Podziw budzi szczegółowo oddana historia XIX wieku, tradycje oraz styl życia, sporo tu mądrości przekazanych przez przybranego ojca dziewczynie, które nadal mogą spokojnie funkcjonować jako mądrości ludowe we współczesnym świecie.

Akcja powieści nie pędzi z zawrotną prędkością, książki nie czyta się z zapartym tchem, ale za to bardzo przyjemnie, ze względu na emocje, jakie budzi i dobry humor, którego tu nie brakuje, bo dostarczają go cięte riposty głównej bohaterki. ?Aptekarka? to błyskotliwa powieść, w której prawda pomieszana jest się z fikcją, to historia dająca wyobrażenie o tym, jak wyglądała sytuacja kobiet w tamtych czasach. Całości dopełniają świetnie wykreowani i charyzmatyczni bohaterowie. Powieść tak mnie, oczarowała, że było mi żal kończyć czytanie. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na ciąg dalszy. Jeśli dacie szansę tej historii, to gwarantuje Wam, że łatwo można się w niej rozsmakować i zakochać w jej bohaterach.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

papierowa_ksiazka

ilość recenzji:230

20-06-2022 22:56

Katja jest aptekarką. Całą zielarską wiedzę wpoił jej przybrany ojciec, a dziewczyna stała się jedną z lepszych aptekarek w okolicy. Mimo że chlebodawcy nie szczędzą jej złośliwości, sława ją wyprzedza i tym sposobem trafia na dwór Tyszkowskich, gdzie podejmie się leczenia Antoniego.

Język, którym posługują się bohaterowie, jak i opisy wprowadzają w klimat wsi XIX wieku. Postacie też są dobrze dobrane. Autorka świetnie odwzorowała zwyczaje panujące na pańskich dworkach czy mentalność ludzi mieszkających poza nimi. Przez cały czas Katja obraca się w społeczności, w której nie zabraknie szeptuch, wiejskich plotkar, miejscowych legend i zabobonów.

Książka to perypetie młodej aptekarki, niedocenianej przez ludzi, często traktowanej jak największe zło.
Katja też często doprowadza swoich chlebodawców do białej gorączki, przez swoje spóźnialstwo czy komentarze, które nie przystoją służbie. Kiedy trafia do Tyszkowskich, chociaż przez chwilę może odetchnąć i skorzystać z odrobiny swobody czy luksusu, mimo że Antoni nie stara się być dla niej miły.

Pod tym względem Antoni nie znał umiaru i raczej nie będzie to bohater, którego da się polubić. Jest wyniosły i lubi stawiać na swoim. Nie docenia pomocy ze strony aptekarki i uprzykrza jej czas. Katja za to wiele rzeczy bierze do siebie, jest emocjonalna, ale też skromna, ma ogromną wiedzę i doskonale zna się na swoim fachu. Nie trudno jej nie lubić czy jej nie współczuć. Trudno za to się obserwowało, jak źle była traktowana, czy oskarżana o niestworzone rzeczy.

Autorka pokazała kontrast między szlachtą a służbą, ale także między samymi arystokratami.
Mimo wielu nieprzyjemnych dla aptekarki momentów historia jest też zabawna. Katja pcha się w różne sytuacje, które nie raz mnie rozbawiły. Ma cięty język, na szczęście wiele myśli pozostawia dla siebie.

Bardzo klimatyczna, przyjemna opowieść. Autorka przykłada sporą uwagę do profesji Katji, więc w tekście pojawi się wiele nazw ziół i ich właściwości. Katja wyróżnia się swoim charakterem na tle innych. Książkę szybko się czyta i ciężko się od niej oderwać. Autorka sprawi, że dosłownie przeniesiemy się na dwór Tyszkowskich i weźmiemy udział w niezapomnianej przygodzie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ilona Wolińska.

ilość recenzji:151

17-06-2022 09:52

Katja ma niebywałą wiedzę na temat wszelkich ziół, którą czerpała od przybranego ojca, Batki. Dziewczyna potrafi leczyć nimi ludzi, potrafi też rozmawiać z roślinami. Ale ma też cięty język, który przysparza jej wielu problemów na pańskim dworze. Pomimo swojej wiedzy i umiejętności, dziewczyna zmaga się również z odrzuceniem, wyśmiewaniem i arogancją. Jednak to nie zniechęca jej do niesienia pomocy zarówno biednym, jak i tym bogatym..

"Aptekarka" to historyczno-obyczajowa powieść z romansem w tle. Styl i język, jakim posługuje się Autorka oczarował mnie już na pierwszych stronach historii, a sposób poprowadzenia fabuły sprawił, że książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem i ogromną przyjemnością. Pani Magda idelanie oddała klimat XIX wieku, do tego podzieliła się z nami wiedzą na temat ziół, przepisów czy zielarskich recept.
Bardzo polubiłam Katję, szczególnie za jej upór, pewność i siłę, wszak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w tamtych czasach kobiety nie miały zbyt wiele do powiedzenia. Katia w przeciwieństwie do innych kobiet, nie boi się wyrażać własnego zdania, jest silna i mimo wielu przeciwności losy, brnie do przodu z mocno podniesioną głową.
"Aptekarka" to przepiękna powieść, która nie tylko Was wzruszy, ale również rozbawi. Jeżeli lubicie sagi historyczne to dajcie się zabrać w podróż do Galicji i razem z Katją wybierzcie się na poszukiwanie leczniczych ziół. Z całego serca zachęcam Was do lektury książki.

Autorka cały zysk ze sprzedaży książki przeznacza na pomoc Ukrainie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?