Antoni Gaudi Czarodziej architektury - Przemysław Słowiński - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Antoni Gaudi Czarodziej architektury (miękka)

książka

Antoni Gaudi Czarodziej architektury - opis produktu:

Projekty stworzone przez Gaudiego sprawiają wrażanie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga Wielkiego Architekta.
Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matar i witryną sklepu fabrykanta rękawiczek.
Barceloński przemysłowiec Eusebi Gell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Gell, Casa Batlló i opus magnum artysty bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie.
Po tym jak wpadł pod tramwaj, sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga.

Książka Antoni Gaudi Czarodziej architektury pochodzi z wydawnictwa Fronda. Autorami książki są Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński. Należy do gatunków: biografie i wspomnienia. Książka Antoni Gaudi Czarodziej architektury liczy 311 stron. Jej wymiary to 150x210. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: biografie i wspomnienia
 • Wydawnictwo: Fronda
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 150x210
 • Ilość stron: 311
 • ISBN: 9788380796102
 • Wprowadzono: 06.04.2021

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Antoni Gaudi Czarodziej architektury

4.5/5 ( 11 ocen )
 • 5
  8
 • 4
  1
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

https://teczasmakow.blogspot.com/

24-09-2018 22:03

?- To, co zatrzymamy dla siebie ? utracimy, to zaś, co oddamy innym ? pozostanie dla nas na zawsze ? powiedział architekt i oddalił się.?
Geniusz, zwycięzca czy szaleniec i człowiek pokonany? Samotnik zniechęcony życiem czy osoba szukająca ciepła rodzinnego, dobry kompan, pracodawca i przyjaciel? Zarówno Antoni Gaudi jak i jego dzieła wzbudzają wiele kontrowersji od czasów jego życia i tworzenia do dziś. Dowiedzmy się zatem jak wyglądało życie czarodzieja architektury, który przemawia do nas poprzez swoje słowa i dzieła, obok których nie można przejść bez emocji.
Autorzy w obszerny i szczegółowy sposób przedstawiają nam życie i twórczość jednego z najsłynniejszych architektów ? Antoniego Gaudiego, dzięki któremu Barcelona może pochwalić się wspaniałymi budowlami odwiedzanymi przez rzesze turystów każdego roku. Niechęć do linii prostych, nowoczesne rozwiązania, gra świateł, rozpowszechnienie ceramiki, miłość do mozaiki ? wszystko to sprawia, że dzieła Antoniego Gaudiego odróżniają się od dzieł innych twórców, są bajeczne, niepowtarzalne i dopracowane w najmniejszym szczególe.
Inspiracja plynąca z przyrody, szukanie połączeń między światem boskim i ludzkim, natchnienie, wyobraźnia i determinacja w realizacji swoich zamierzeń. To jedne z cech tego wielkiego człowieka, który pracował ciężko całe życie realizując czasem nawet wieloletnie, kosztowne i niepowtarzalne na skalę światową projekty. Na uwagę zasługuje fakt, że ukazywanie boskości Świętej Rodziny, sakralność dzieł i religijne życie architekta - zaskutkowały rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego, który trwa do dziś.
Pomimo, że Antoni Gaudi to osoba o ogromnym temperamencie, żywiołowa i uparta, potrafił zrezygnować z honorarium, żył w ubóstwie, a potrącony przez tramwaj uznany został za włóczęgę z powodu zaniedbań w wyglądzie i stroju. Człowiek poświęcony swojej pasji, niezważający na zawirowania polityczne, wojenne, ustrojowe, które atakowały Katalonię i jej mieszkańców. Lokalny patriota i niestrudzony kontynuator dzieł Boga, największego architekta wszech czasów.
Książka zawiera mnóstwo kolorowych ilustracji ukazujących dzieła Antoniego Gaudiego, pokazując ich wielkość, piękno i wyjątkowość. Sagrada Familia, Pałac Güell, Park Güell to jedne z dzieł tego wybitnego człowieka. Pomocne dla czytelnika w książce są także: kalendarium, słownik terminów architektonicznych, indeks nazwisk oraz lista głównych dzieł twórcy.
Książka pokazuje nam, że odwaga i pasja to siły, które stają się siłą napędową życia, tworzenia i determinacji, siły, dzięki którym ludzkość idzie do przodu i odkrywa wciąż nowe i nieznane drogi, myśli i obrazy, które urzeczywistnione w dziełach twórców stają się kamieniami milowymi w dziejach całej ludzkości.
Zachęcam do lektury : )

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

JolaK

29-07-2018 15:55

Postać Antoniego Gaudiego zawsze kojarzyła mi się z Barceloną i niezwykłym kościołem Sagrada Familia, który z daleka wygląda jak usypany z piasku. W zasadzie nic poza tym nie wiedziałam o słynnym architekcie, a że lubię czytać biografie sięgnęłam po książkę Przemysława i Krzysztofa Słowińskich ,,Antoni Gaudi. Czarodziej architektury"

Antoni Gaudi żył w latach 1852-1926 i śmiało można powiedzieć, że wyprzedził swój czas, gdyż jego projekty uważano za zbyt śmiałe i odważne kiedy żył. Budowle wzbudzały kontrowersje, a na geniuszu architekta poznali się prywatni mecenasi, którzy dawali mu zlecenia m. in. książę Eusebi Güell, dla którego Gaudi wybudował pałac i park, które do dzisiaj są jedną z największych atrakcji Barcelony. Styl Gaudiego określany jest jako bujny romantyzm i rozwichrzona secesja, nie ma kątów prostych, linie są miękkie, falujące, inspirowane światem przyrody, który obserwował w dzieciństwie, gdy nie chodził do szkoły, bo cierpiał na reumatyzm. Nie był teoretykiem i ciągle zmieniał swoje projekty, pracował razem z kamieniarzami, robotnikami i stolarzami. Stworzył przełomowe projekty w architekturze i zaprojektował między innymi Casa Batlló, Casa Mil?, Casa Calvet, Pałac biskupi w Astordze, Pałac Güell, Finca Miralles i wiele innych. Ostatnia budowla , którą zaczął budować na dwanaście lat przed śmiercią to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, która nadal jest w budowie. Budowa tego pięknego kościoła rozpoczęła się w 1883 roku, ale podczas wojny domowej została częściowo spalona. Budowa trwa do dnia dzisiejszego i jeśli będą odpowiednie fundusze z datków to zostanie ukończona w 2030 roku. Wszystkie elementy architektoniczne mają znaczenie symboliczne i uzasadnienie w Biblii. Wielkość budowli jest imponująca i jak zostanie ukończona stanie się najwyższym kościołem na świecie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ZB

23-07-2018 12:03

Pełna ciekawostek z życia słynnego architekta, bogato ilustrowana publikacja. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?