Angole - Ewa Winnicka - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Angole (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Czarne
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 304
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Angole - opis produktu:

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o `polskiej inwazji` na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym `najeźdźcom`, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich `kolonizatorów`. To fantastyczna kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic. Kim jest Anglik dla Polaka? Kim Polak dla Anglika? Ewa Winnicka wysłuchała kilkudziesięciorga polskich `najeźdźców` na Wyspy. Opowiedzieli jej, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali albo nie, jak zwyciężali, nieraz w wielkim stylu, jak walczyli o prawa pracownicze, nie tylko dla siebie. Aktualna, poważna i dowcipna książka reporterska dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w drogę. A wybrały się już podobno dwa miliony. Małgorzata Szejnert
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -32%
Cham niezbuntowany twarda
30,53 zł 44.90
 • -37%
Seryjni mordercy miękka
27,03 zł 42.90
 • -28%
Cyberpunk 1982-2020 twarda
32,38 zł 44.98
 • -35%
Policjanci w boju miękka
26,00 zł 39.99
 • -36%
Duda i jego tajemnice miękka
25,54 zł 39.90

Ewa Winnicka - przeczytaj też

 • -11%
1939. Wojna? Jaka wojna? miękka
35,43 zł 39.81
 • -17%
1968. Czasy nadchodzą nowe twarda
37,25 zł 44.89
 • -19%
Angole miękka
28,20 zł 34.82
 • -25%
Był sobie chłopczyk twarda
29,85 zł 39.81
 • -35%
 • -16%

Polecane

 • -33%
Rozmowy na Evereście miękka
26,80 zł 39.99
 • -34%
 • -35%
Powrót do Jedwabnego miękka
29,18 zł 44.90
 • -39%
Nela w krainie orek twarda
27,38 zł 44.90
 • Recenzje Recenzje
  image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
 • Książka
 • Angole
4.5/5 ( 11 ocen )
  5
  7
  4
  2
  3
  2
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

re-cenzent

 • 10-11-2014
 • 15:28

recenzja nagrodzona 15.00pkt - recenzja tygodnia

"Angole" Ewy Winnickiej to w moim przekonaniu książka bardzo potrzebna na polskim rynku wydawniczym. Kilkaset tysięcy osób po akcesji Polski do Unii Europejskiej nie widząc dla siebie szans w kraju lub też widząc możliwość rozwoju tylko za granicą wyjechało do Zjednoczonego Królestwa. W tym roku minęło już 10 lat jak wstąpiliśmy do UE i dlatego też nastąpił dobry moment aby w pewien sposób opisać tę nową "Wielką Emigrację". Zadania tego podjęła się Ewa Winnicka i chyba się jej to udało. Odbyła liczne spotkania z naszymi rodakami rozsianymi po różnych zakątkach Wielkiej Brytanii aczkolwiek trzeba jednoznacznie stwierdzić, że gros ludzi osiedliło się w Londynie. Powód jest dość prozaiczny, metropolia globalna jaką jest Londyn daje wielkie możliwości zarówno pracy dla osób niewykwalifikowanych jak i dla specjalistów dla których jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na nieograniczony rozwój i poszerzanie horyzontów. Trzeba tu wspomnieć, że Londyn w prasie i internecie wielokrotnie porównywany jest do stolicy świata czyli Nowego Jorku zatem znajduje się w samej czołówce miejsc nazwijmy to najlepszych do życia. Okazuje się jednak, że wyjazd do UK to nie jest każdorazowo dobry wybór, decyduje o tym szereg czynników a wymienić wystarczy zaledwie kilka z nich. Brak znajomości języka angielskiego, mierne kwalifikacje zawodowe a nawet charakter powodują, że na Wyspach nie ma czego szukać. Brak umiejętności posługiwania się językiem obcym sprawia, że człowiek nie może dochodzić swoich praw a jedyna praca, która na niego czeka to ta fizyczna za najmniejsze pieniądze na stanowiskach delikatnie mówiąc poniżających. To nie byłoby jeszcze najgorsze ale praca na wysypiskach śmieci powoduje nie tylko problemy z psychiką i w dalszej konsekwencji depresję ale również co najważniejsze poważne problemy zdrowotne. Owszem niektórzy potrafią sobie poradzić w obcym środowisku i znaleźć przyzwoitą pracę a nawet pomagać innym Polakom w ich często tragicznej sytuacji. Wiele kobiet jest bitych, nie ma gdzie się podziać bo nie przysługuje im mieszkanie socjalne, mają małe dzieci i zostają pozostawione same sobie. Ale żeby nie pozostawać w tej dusznej, smutnej atmosferze trzeba wspomnieć, że autorka podaje również pozytywne historie, na przykład lekarki, która otrzymała wymarzoną dobrze płatną pracę w szpitalu czy kilku biznesmenów z londyńskiego City. To są inspirujące historie aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że tak radzi sobie wykształcona mniejszość. Znająca języki, potrafiąca walczyć o swoje i przygotowana do wyjazdu. Mająca już wcześniej kontakty za granicą i przekonana, że wyjazd to szansa a nie konieczność. "Angole" to książka, którą powinien przeczytać każdy kogo interesują kwestie społeczne w szerokim wymiarze, brytyjskie realia widziane przez pryzmat polskiego emigranta oraz ten kto marzy o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

jezyna122

 • 23-03-2016
 • 18:28

Ewa Winnicka po słynnych ju ?Londyńczykach? oferuje czytelnikowi współczesne uzupełnienie tematu emigracji Polaków na Wyspy Brytyjskie. Dziennikarka w swoich publikacjach w Polityce,w Tygodniku Powszechnym, znana jest z dużej rzetelności podejmowanych tematów, jak i dystansu do poruszanych kwestii W swoich reportażach porusza głównie tematykę społeczną. ?Angole? dotyczą okresu po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kiedy to po otwarciu rynków pracy, masowo ruszyła emigracja.
Tak najogólniej można stwierdzić, że książka ta porusza temat życiowych wyborów, zarówno tych mających dać bohaterom iskrę nadziei na lepsze jutro jak i tych, które dotyczą dnia codziennego.
Równolegle swoją opowieść toczy Mariusz Śmiejek, fotoreporter, który od lat mieszka w Belfaście i Irlandii Północnej. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach, współpracę z autorką rozpoczął gdy szukała ona bohaterów do swojego reportażu. W ten sposób powstała równoległa opowieść, pośrednio ilustrująca wątek tekstowy, lecz również sama w sobie będącą interesującą historią.
Ewa Winnicka wysłuchała dziesięciu Polaków, którzy z przeróżnych powodów opuścili swój kraj, i pragnęli zamieszkać w Wielkiej Brytanii. Tak naprawdę wszystkich zaskoczyła inność tamtejszej kultury, która niby wydając się nie tak różną od naszej, na miejscu okazywała się nieraz trudną do zaakceptowania. Wielu z bohaterów miało nadzieję, że ich problemy pozostaną w Polsce, że wyjadą i będzie lepiej, a na emigracji życie będzie zupełnie inne. Poznajemy zarówno ludzi sukcesu, biznesmenów, pracowników City, artystów jak i robotników. Mamy tutaj również bohaterów skrajnych : księdza i złodzieja. Wszyscy oni mówią o tym, jak ważna jest znajomość języka. Jak wielki wpływ ma to zarówno na życie zawodowe, jak pośrednio i osobiste. Z reguły ten, który posługuje się nim płynnie, nie ląduje na nizinach społecznych. Jako, że jest to literatura faktu, często czytelnik pewne rzeczy odbiera z lekkim niedowierzaniem, czego przykładem może być świetny tekst dotyczący sortowni śmieci, historii zupełnie jak nie z tego stulecia. Ciekawe są również wątki dotyczące Belfastu jako miejsca, w którym konflikt i podział społeczeństwa nie zanika i tak naprawdę nie widać ich końca.
Osobiście mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Wydaje mi się, że autorka nie dała dojść do głosu tym wszystkim, którzy odnajdują się na Wyspach Brytyjskich do samego końca i świetne już wrośli w ich krajobraz. W tym momencie jest tak wiele możliwości emigracji, że książka ?Angole? wydaje się pokazywać bohaterów w lekko krzywym zwierciadle. To nie tylko oni stanowią tam emigrację. Wiele jest ?szarych? osób, którzy są zadowoleni z podjęcia swoich decyzji.
Opowieści bohaterów zdecydowanie odstraszają od podjęcia takich kroków. Z drugiej strony jest to książka niezwykle rzetelnie przygotowana i dopracowana. Warto poznać równoległe historie by móc samemu wystawić opinię.

Czy recenzja była pomocna?